Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spółka jsw

[Aktualizacja: 13 kwietnia 2022r., 10:42:15]

Rozwój górnictwa Polsce ciągnie się aż od średniowiecza, gdzie skupiano się głównie na wydobywnictwie soli, ale z czasem to węgiel kamienny zaczął stanowić siłę napędową gospodarki. W czasach PRL to nic innego jak czarne złoto było najważniejszym surowcem, a kopalnie stanowiły miejsce zatrudnienia dla tysięcy ludzi. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, ale na ziemiach polskich sektor górniczy i działalność kopalni wciąż są szczególnie doceniane, zwłaszcza na obszarach Dolnego Śląska. Obecnie największym polskim producentem węgla jest spółka JSW, która istnieje od 28 lat, a jej akcje są notowane na giełdzie od roku 2011. Przyjrzymy się więc dziś polskiemu węglowemu gigantowi z bliska.

 

Spis treści:

  1. Historia powstania spółki JSW
  2. Nazwa, skrót JSW
  3. Debiut giełdowy spółki
  4. Akcjonariat
  5. Nowa strategia JSW
  6. Zakłady JSW
  7. Ciekawostki dotyczące spółki JSW

 

Reklama

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) to 28 letnia polska spółka giełdowa zajmująca się produkcją węgla koksowego i koksu wykorzystywanego do wytopu stali w Europie. Podmiot notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych od kwietnia 2011 roku i wchodzi w skład Warszawskiego Indeksu Giełdowego, który zrzesza dwadzieścia najbardziej płynnych spółek. Spółka działa na obszarze wydobywczym, który zlokalizowany jest na Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w zakres podstawowej działalności spółki wchodzi produkcja i sprzedaż węgla kamiennego, koksu i węglopodobnych.

 

Historia powstania spółki JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa została utworzona dokładnie 1 kwietnia 1993 roku, jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych, uzyskała status jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. Aktualnie w skład JSW wchodzi sześć kopalń: Borynia-Zofiówka, Jastrzębie-Bzie, Knurów-Szczygłowice, Pniówek, Budryk oraz Zakład Wsparcia Produkcji JSW. W roku 2009 z uwagi na kryzysową sytuację na rynku węglowym spółka wdrożyła szereg działań mających na celu dostosowania możliwości wydobycia do możliwości sprzedaży. We wrześniu 2005 roku spółka uzyskała certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania, dzięki któremu wprowadziła system zarządzania jakością oraz system zarządzania środowiskowego. Spółka jest jednym z największych w Polsce i Europie producentem węgla ortokoksowego, który stanowi podstawowy surowiec do produkcji koksu metalurgicznego.

 

Nazwa, skrót JSW

JSW S.A., czyli Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., choć zgodnie ze statutem firmy używanie skrótu jest jak najbardziej dozwolone niecałe dwa lata temu podała mediom o planach związanych ze zmianą nazwy. Nazwa miała ulec zmianie, tak aby spółka nie była kojarzona wyłącznie z węglem, który jakby nie było jest jednak głównych przedmiotem działalności przedsiębiorstwa. Słowa padły podczas grudniowego wywiadu dla Rzeczpospolitej w roku 2020, przekształcenia miały być wprowadzone w ciągu kilku miesięcy, ale JSW wciąż widnieje jako JSW.

Reklama

 

 

Debiut giełdowy spółki

W połowie czerwca 2011 roku rozpoczęto przygotowywania do sprzedaży akcji spółki w ofercie publicznej, gdzie cena akcji została ustalona na 136 PLN. Oferta była skierowana do szerokiego grona inwestorów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dokładnie 6 lipca 2011 roku miał miejsce giełdowy debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie akcje kosztowały już 140,5 PLN czyli o ponad 3% więcej niż cena sprzedaży w ofercie publicznej. Kapitalizacja w pierwszych minutach wyniosła blisko 15,5 mld PLN. Od września tego samego roku spółka weszła w skład warszawskiego indeksu WIG20, w którego składzie znajduje się 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Reklama

Dzień po debiucie Jarosław Zagórowski, ówczesny prezes JSW powiedział:

“To dla nas bardzo ważny moment, stajemy się spółka publiczną przełamując stereotypy mówiące, że GPW nie jest dla spółek górniczych. Myślę, że dziś przetarliśmy ważny szlak dla innych firm z naszego sektora”

Od dnia 31 lipca JSW wchodzi także w skład Respect Index.

 

Akcjonariat

Głównym akcjonariuszem spółki JSW S.A. jest Skarb Państwa, który posiada 55,17 % udziału w kapitale, na kolejnym miejscu OFE Nationale-Nederlanden z udziałem 3,95%, następnym pod względem posiadanych udziałów jest OFE Aviva Santander z 1,23% udziałów. Poniżej znajduje się tabelka, która prezentuje podział między wszystkich akcjonariuszy.

Reklama

 

Jastrzębska Spółka Węglowa (Grupa JSW) - charakterystyka spółki, informacje, notowania, kurs akcji, debiut giełdowy. Jak na przestrzeni lat rozwijał się węglowy gigant? - 1Jastrzębska Spółka Węglowa (Grupa JSW) - charakterystyka spółki, informacje, notowania, kurs akcji, debiut giełdowy. Jak na przestrzeni lat rozwijał się węglowy gigant? - 1

Akcjonariat JSW. Źródło: stooq.pl

.

Jastrzębska Spółka Węglowa (Grupa JSW) - charakterystyka spółki, informacje, notowania, kurs akcji, debiut giełdowy. Jak na przestrzeni lat rozwijał się węglowy gigant? - 2Jastrzębska Spółka Węglowa (Grupa JSW) - charakterystyka spółki, informacje, notowania, kurs akcji, debiut giełdowy. Jak na przestrzeni lat rozwijał się węglowy gigant? - 2

Reklama

Akcjonariat JSW. Źródło: stooq.pl

 

Nowa strategia JSW

Dnia 25 marca 2022 roku została opublikowana nowa strategia JSW do 2030 r., która zakłada utrzymanie statusu wiodącego dostawcy surowca, który jest niezbędny w produkcji stal. Spółka planuje zwiększenie wydobycia, wydajności, stawiając przy tym mocno na ochronę środowiska. Jak mówi prezes Tomasz Cudny - nowa strategia silnie różni się od wszystkich poprzednich, a głównie dlatego iż po raz pierwszy część biznesowa będzie połączona z częścią środowiskową. Ochrona środowiska ma być kluczowym i niezwykle ważnym elementem Strategii Grupy JSW, zgodnie z zapisem w dokumencie redukcja emisji CO2 ma zostać zmniejszona o 30% w ciągu najbliższych 8 lat. W strategii znajduje się również informacja o planowanej budowie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 110 MWp - ma zostać zakończona do roku 2028. Więcej informacji o Strategii Grupy Kapitałowej JSW znajdziesz na oficjalnej stronie spółki.

 

 

Zakłady JSW

Borynia-Zofiówka

Od roku 2011 zakłady Borynia i Zofiówka działają jako jeden zakład o nazwie Borynia-Zofiówka. Borynia jest to kopalnia, która budowana była w latach 1962-1971 i mieści się na terenach: Mszany, Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic oraz Świerklan. Z kolei kopalnia Zofiówka budowana była na przestrzeni lat 1962-1969, siedziba główna mieści się w Jastrzębiu-Zdroju, Mszany oraz Pawłowic. Od roku 1990 wchodzi ona w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Obszar górniczy kopalni Borynia wynosi ponad 17 km/kw, z kolei kopalnia Zofiówka zajmuje nieco ponad 16 km/kw.

Dane teleadresowe:

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Reklama

ul. Rybnicka 6

tel.: +48 32 756 5113, +48 32 471 1070

fax: +48 32 756 5333, +48 32 471 2140

e-mail: borynia-zofiowka@jsw.pl

 

Budryk

Reklama

Kopalnia Budryk została włączona w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej w roku 2008, budowana była w latach 1978-1994. Mieści się ona na terenie: Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza oraz Czerwionki-Leszczyn. Wydobycie węgla rozpoczęto w roku 1994, zaraz po zakończeniu budowy. Siedziba główna KWK Budryk znajduje się w Ornontowicach, dokładny adres znajdziesz poniżej.

KWK Budryk

43-178 Ornontowice

ul. Zamkowa 10

tel.: +48 32 235 5111

fax: +48 32 235 5117

Reklama

e-mail: budryk@jsw.pl

 

Jastrzębie-Bzie

Kopalnia Jastrzębie-Bzie została otwarta w ubiegłym roku, 2021. Jest uznana za największą inwestycję w polskim górnictwie od ponad 20 lat. Budowa kopalni rozpoczęła się w roku 2007 i została zakończona w roku 2019. Szacowane zasoby węgla sięgają blisko 180 milionów ton. Siedziba główna mieści się w Jastrzębiu-Zdroju, a dokładne dane adresowe zamieszczone zostały poniżej.

KWK Jastrzębie-Bzie

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. Górnicza 1

tel.: +48 32 756 3113

Reklama

fax: +48 32 473 4422

e-mail: jastrzebie-bzie@bzie.jsw.pl

 

Knurów-Szczygłowice

Kopalnia Knurów-Szczygłowice powstała w roku 2010 jako połączenie dwóch zakładów: Szczygłowice oraz Knurów. Ciekawostką może być fakt, iż pierwsze prace przy kopalni Knurów rozpoczęto już w roku 1903. Zakład Szczygłowice powstał zaś w 1961 roku, zatrudniając wówczas ponad 600 pracowników. Kopalnia Knurów-Szczygłowice weszła w struktury JSW w roku 2011, zakłady zajmują łącznie powierzchnię ponad 80 km/kw. Siedziba główna mieści się w Knurowie, poniżej znajdziesz pełne dane teleadresowe.

KWK Knurów-Szczygłowice

44-190 Knurów, ul. Dworcowa 1

Reklama

tel.: +48 32 718 5000

fax: +48 32 718 5413

e-mail: knurow-szczyglowice@jsw.pl

 

Pniówek

Kopalnia budowana była w latach 1963-1974, od roku 1993 wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Obszar górniczy złoża wynosi ponad 28 km/kw, a zasoby operatywne szacowane są na 101,9 mln ton surowca. Siedziba główna kopalni mieści się w Pawłowicach, dokładny adres poniżej.

KWK Pniówek

Reklama

43-251 Pawłowice, ul. Krucza 18

tel.: +48 32 756 2113

fax: +48 32 472 1978

e-mail: pniowek@jsw.pl

 

Zakład Wsparcia Produkcji JSW

Reklama

I ostatni z zakładów: Zakład Wsparcia Produkcji JSW poprzednio nosił nazwę Zakład Logistyki Materiałowej JSW, rozpoczął działalność w sierpniu 1995 roku. Zakład powstał poprzez wyodrębnienie służ magazynowych, zaopatrzeniowych oraz części biurowych i administracyjnych. Działania te miały na celu scentralizowanie systemów, o których więcej przeczytasz na oficjalnej stronie spółki. Siedziba główna mieści się w Jastrzębiu-Zdroju, a dokładne dane znajdziesz poniżej.

Zakład Wsparcia Produkcji

ul. Towarowa 1
44-330 Jastrzębie-Zdrój
tel.: +48 32 756 4002
e-mail: info@zwp.jsw.pl

Wszystkie powyższe dane zostały zaczerpnięte ze strony JSW.

 

Ciekawostki dotyczące spółki JSW

  1. Spółka prowadzi obecnie 6 zakładów, każdy z nich posiada osobną siedzibę.
  2. JSW stworzyła aplikację, dzięki której każdy może odbyć wirtualny spacer po kopalni.
  3. W 2015 roku spółka udostępniła dane dotyczące zapłaconych podatków i składek - wyniosły one pon 1,4 mld złotych, z czego 995 mln złotych to składki do ZUS
  4. Przy produkcji gry Robota na grubie zostały wykorzystane materiały, filmiki i inne ciekawostki od JSW
  5. Adam Milewski dyrektor audytu w roku 2019 pozwał spółkę JSW do sądu pracy ujawniając szereg nieprawidłowości i nadużyć jakie odbywały się w kopalniach. Sprawę wygrał.
  6. 18 marca 2022 r spółka ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds.Ekonomicznych, Handlu, Rozwoju oraz do spraw Technicznych i Operacyjnych.
  7. W ubiegłym roku zysk netto JSW przekroczył 900 mln zł wobec 1,5 mld straty straty w 2020 r.
  8. Do 2030 roku spółka planuje zmniejszenie emisji CO2 aż o 30%
Czytaj więcej