Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sogo shosha

  • Warren Buffett latem 2020 roku postawił duże pieniądze na największe firmy handlowe w Japonii
  • Inwestycja okazała się spektakularnym sukcesem
  • Jak wyglądała inwestycja Berkshire Hathaway i Warrena Buffetta?

 

 

Japońskie akcje poszybowały w górę, a zyski Buffetta jeszcze wyżej

Warren Buffett miał rację co do tego, że japońskie akcje są tanie. Jednak dostrzec to mógł każdy spoglądając na proste wskaźniki. To co było szczególnie istotne, to perfekcyjne wyczucie czasu, bowiem giełda w Japonii szorowała po dnie od lat. Wkrótce po zakupie akcji przez Berkshire Hathaway, japońskie giełdy ruszyły do góry.

Reklama

Buffett nie zainwestował w szeroki rynek. Wybrał niedoceniany, choć ogromny sektor. Zrozumiał wówczas to, czego inni jeszcze nie zdołali dostrzec: wielki firmy handlowe mogą skorzystać na niskich stopach procentowych, które powinny pozostać bliskie zeru przez lata.

Latem 2020 roku Berkshire Hathaway, firma Buffetta, zakupiła około 5% udziałów w każdej z pięciu największych japońskich firm handlowych tzw. “sōgō shōsha”. To wielkie spółki zajmujące się handlem szeroką gamą produktów i materiałów. Odgrywają one kluczową rolę w gospodarce Japonii.

Oprócz działania jako pośrednicy, sōgō shōsha angażują się również w logistykę, rozwój fabryk i inne usługi, a także międzynarodową eksplorację zasobów. Sogo shosha mają niezwykle zróżnicowane linie biznesowe. To unikalny model spotykany tylko w Japonii.

 

Zobacz również: Ten rynek akcji urósł o 400% w dość krótkim czasie. Czy to kolejna bańka?

 

Reklama

Łącznie Warren Buffett zainwestował w 2020 roku w japońskie sogo shosha 6,7 mld USD. Były i wciąż są to: Itochu, Marubeni, Mitsubishi Corporation, Mitsui oraz Sumitomo.

Dodał, że z czasem może zwiększać swe udziały. Tak się zresztą stało. Jesienią 2023 roku Berkshire ujawniło, że w rzeczywistości blisko podwoiło swoje udziały w każdej spółce, zwiększając je średnio do ponad 8,5%, a według zapowiedzi mogą wzrosnąć do 9,9%.

Jak za pomocą magicznej różdżki, akcje japońskich domów handlowych w 2020 roku odwróciły lata słabych wyników. Grupa ta pozostawiła indeksy rynkowe daleko w tyle. Stopa zwrotu z inwestycji Buffetta jest ponad dwukrotnie wyższa niż zwyżka indeksu Topix, japońskiego indeksu szerokiego rynku akcji w tym samym czasie. 

A rynek japoński zyskiwał naprawdę mocno, bo od końca sierpnia 2020 roku, gdy Berkshire Hathaway poinformowało o pierwszej inwestycji w japońskie firmy handlowe, do dziś indeks Topix zyskał 67%. 

W tym samym czasie, ETF DXJ odzwierciedlający notowania 5 japońskich domów handlowych wybranych przez Buffetta, zyskał 113,5%. To o 46 punktów procentowych więcej, co oznacza o 70% większy zysk, niż przy inwestycji tej samej kwoty w szeroki japoński rynek.

Reklama

 

Zobacz również: Giełda w Japonii z nowym rekordem po 35 latach. Wzrosła o 52% w rok

 

BATS:DXJ Chart Image by FXMAG-CHARTBATS:DXJ Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Co istotne, zwyżka akcji sogo shosha nastąpiła przede wszystkim dzięki ich rosnącym zyskom. W połowie 2020 roku cała piątka była notowana na poziomie około 7-krotności przyszłych zysków. Dziś wskaźnik ten osiąga wartość 12.

Co być może ważniejsze, wartości rynkowe tych pięciu spółek były wówczas o około 25% niższe od ich wartości aktywów netto (wskaźnik ceny do wartości księgowej). Dziś ta sama grupa znajduje się około 25% powyżej wartości księgowej.

 

https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/ftcms%3A5ffc13d7-f397-4bdf-94b6-252fc5972681?source=next-article&fit=scale-down&quality=highest&width=700&dpr=2https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/ftcms%3A5ffc13d7-f397-4bdf-94b6-252fc5972681?source=next-article&fit=scale-down&quality=highest&width=700&dpr=2

Reklama

Źródło: Financial Times, LSEG, Topix.

 

"To były strasznie łatwe pieniądze" - powiedział na początku listopada Charlie Munger, wieloletni wspólnik Buffetta i wiceprezes Berkshire Hathaway.

"To było tak, jakby Bóg po prostu otworzył skrzynię i po prostu wlał do niej pieniądze" - barwnie opisywał Munger. Niestety, kilka tygodni później Charlie Munger zmarł w wieku 99 lat.

Według Mungera, to była okazja do zainwestowania w stabilne aktywa z ogromnymi przepływami pieniężnymi i bardzo niskim ryzykiem.

Reklama

"Jeśli jesteś tak mądry jak Warren Buffett to może dwa lub trzy razy w ciągu stulecia wpadniesz na taki pomysł" - powiedział Munger. - “Berkshire było w stanie zrealizować swój największy zakład poza Stanami Zjednoczonymi ze względu na historycznie niskie stopy procentowe w Japonii”

W tym tygodniu japońskie giełdy osiągnęły rekord wszech czasów, przewyższając poprzednie szczyty z 1989 roku, czyli sprzed 35 lat. Informowaliśmy o tym jako pierwsi w Polsce: Giełda w Japonii z nowym rekordem po 35 latach. Wzrosła o 52% w rok

Jednym z powodów nagłego wzrostu japońskiej giełdy w 2023 roku było to, że inwestorzy zyskali pewność, że Bank Japonii nie zamierza gwałtownie podnosić stóp procentowych, gdy tylko Kazuo Ueda objął fotel prezesa. Oznacza to kolejne lata taniego kredytu w Japonii.

Ueda przyjął powolne i metodyczne podejście. Co prawda, nie ma wątpliwości, że Bank Japonii chce podnieść stopy procentowe, które są ujemne od 8 lat. Jednak kapitał pozostanie tani w Japonii przez długi czas, a długotrwała seria podwyżek stóp procentowych nie nastąpi.

 

Zobacz również: Akcje spółki wystrzeliły o 63%! Kluczowa rola SpaceX i Elona Muska

Reklama

 

Stopa procentowa Banku Japonii ma ujemną wartość od lutego 2016 roku. ECONOMICS:JPINTR Chart Image by FXMAG-CHARTECONOMICS:JPINTR Chart Image by FXMAG-CHART 

Źródło: tradingview.com

 

“Siedmiu Samurajów” - które spółki napędzały japońską giełdę ku rekordowym szczytom?

Goldman Sachs wybrał 7 japońskich spółek, które odegrały znaczącą rolę w napędzaniu rynku akcji na rekordowe szczyty, nazywając je "Siedmioma Samurajami". To nawiązanie do "Siedmiu Wspaniałych"/”Wspaniałej Siódemki” amerykańskich gigantów technologicznych.

Reklama

Z drugiej strony, grupa ta została nazwana na cześć znanego filmu Akiry Kurosawy o tym samym tytule. Składa się ona z następujących walorów: Screen Holdings, Advantest, Disco, Tokyo Electron, Toyota Motor, Subaru i Mitsubishi Corp.

Te japońskie firmy zostały przez Goldman Sachs wyselekcjonowane na podstawie kilku kryteriów: wysokiej płynności, dobry wyników w ciągu 2023 i 2024 roku o braku strat operacyjnych i netto od 2020 roku.

Więcej o tej grupie spółek pisaliśmy w tym wpisie: 1500% w 5 lat! Liderzy giełdy napędzili nowy rekord po 35 latach.

Czytaj więcej