Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

skąd niemcy mają gaz

UE: Według danych niemieckiego operatora sieci Gascade dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec gazociągiem Jamalskim zostały wstrzymane na krótko we wtorek, poczym gaz zaczął być kierowany na wschód. Niższe dostawy gazu do Niemiec prawdopodobnie wymuszą zużywanie i tak mocno ograniczonych w tym sezonie zapasów.

Popyt na gaz w tym tygodniu prawdopodobnie wzrośnie ze względu na mroźne temperatury oraz najniższą od 5 miesięcy produkcję energii ze źródeł odnawialnych w Niemczech. W rezultacie kontrakty na gaz kwotowane w Holandii osiągnęły rekordowo wysoki poziom 162,78 EUR za MWh. Pogłębienie szoku energetycznego w Europie może prowadzić do dalszego przyspieszenia inflacji oraz ograniczać aktywność gospodarczą, czyli zwiększa ryzyko scenariusza stagflacyjnego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i za granicą: dane o sprzedaży w Polsce; Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro oraz wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i za granicą: dane o sprzedaży w Polsce; Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro oraz wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec - 1

POL: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła w ujęciu realnym o 12,1% r/r wobec 6,9% r/r w październiku

Stało się to pomimo rekordowego „deflatora” (8,1% r/r). Dane GUS wskazują na szeroki zakres ożywienia wydatków konsumpcyjnych. W naszej ocenie dobry wynik za listopad może częściowo odzwierciedlać zakupy „na zapas” i wynikać z rosnących cen oraz obaw o pandemiczne zakłócenia w handlu przed świętami. Komplet danych za listopad powoduje rewizję naszego szacunku wzrostu PKB. Teraz wynosi on 6,5% r/r dla 4q21 i 5,5% dla całego 2021. Więcej na ten temat w Makro Flash: Mikołaj przyszedł w listopadzie.

POL: Produkcja budowlana i montażowa w listopadzie wzrosła o 12,7% r/r (kons: 6,0% r/r, PKO: 4,1% r/r)

W danych widoczne są oznaki solidnego impetu wzrostowego. Przeważają roboty związane z remontami (21,9% r/r), podczas gdy roboty o charakterze inwestycyjnym rosną „jedynie” o 7,1% r/r (por. wykres na marginesie).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i za granicą: dane o sprzedaży w Polsce; Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro oraz wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i za granicą: dane o sprzedaży w Polsce; Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro oraz wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec - 2

POL: Koniunktura gospodarcza w grudniu poprawiła się wszędzie poza handlem detalicznym oraz transportem i gospodarką magazynową

Kolejna fala zakażeń przynosi wzrost obaw o negatywne skutki pandemii, ale nie jest on tak duży jak rok temu, a przedsiębiorstwa mają solidną poduszkę płynnościową. Pandemia nie przeszkadza już tak bardzo nastrojom, które są wspierane przez wciąż silny impet wzrostowy gospodarki. Najważniejsze negatywne skutki pandemii dla firm to nadal wzrost kosztów oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw – wskazuje na nie odpowiednio 61,3% i 54,1% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 71,9% i 36,9% przedsiębiorstw budowlanych. Wyniki badań koniunktury kontrastują ze znakomitymi wynikami gospodarki pod koniec 2021.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i za granicą: dane o sprzedaży w Polsce; Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro oraz wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i za granicą: dane o sprzedaży w Polsce; Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro oraz wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec - 3

EUR: Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro w grudniu

odnotował kolejny spadek (o 1,5pkt.) i z poziomem -8,3pkt. jest niższy niż przed pandemią oraz zmierza w kierunku długoterminowej średniej. Cieniem na nastrojach konsumentów kładzie się szybki wzrost zakażeń oraz ryzyko pandemicznych restrykcji. Nastroje mogą też być pod negatywnym wpływem skokowego wzrostu kosztów energii.

POL: Koszt wsparcia dla branż zamkniętych częściowo po 14 grudnia szacowany jest na 69,36 mln PLN

Zgodnie z nowymi ograniczeniami zostaną zamknięte dyskoteki oraz kluby i inne miejsca, w których można tańczyć.

Czytaj więcej