Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

siła nabywcza

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w październiku tylko o 0,7% r/r po wzroście o 4,1% r/r we wrześniu i okazała się słabsza zarówno od naszych oczekiwań jak i konsensusu prognoz. Natomiast po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż spadła o 1,3% m/m. Struktura danych wskazuje, że, podobnie jak w ostatnich miesiącach, spadki r/r odnotowano w przypadku paliw (-20,5% r/r), mebli i sprzętu RTV i AGD (-5,0% r/r) i aut (-5,5% r/r). Nowym elementem jest natomiast znaczne wyhamowanie sprzedaży żywności – do +2,4% r/r z +7,8% r/r we wrześniu, w kategorii „pozostałe" oraz odzieży. Dane te w naszej ocenie potwierdzają przekładanie się coraz silniej spadającej siły nabywczej gospodarstw domowych na sprzedaż detaliczną. W październiku urealniony inflacją fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw spadł o 2,2% r/r, najsilniej od początkowego okresu pandemii.

 

Prosto z rynku: sprzedaż detaliczna, siła nabywcza oraz produkcja budowlano-montażowa [komentarz banku Millenium] - 1Prosto z rynku: sprzedaż detaliczna, siła nabywcza oraz produkcja budowlano-montażowa [komentarz banku Millenium] - 1

 

Reklama

Październikowe dane wskazują, że popyt wytraca odporność na spadającą siłę nabywczą gospodarstw domowych. Zwracamy jednak uwagę, że gospodarstwa domowe posiadają jednak pewną przestrzeń do zwiększenia wydatków konsumenckich, tym bardziej, że nadal obowiązują tzw. wakacje kredytowe. Oznacza to, że popyt w okresie świąteczno-noworocznym może się nieco poprawić, co byłoby zgodne z opublikowanymi wczoraj wstępnymi wynikami badań koniunktury w handlu hurtowym i detalicznym w listopadzie, gdzie wskaźniki uległy niewielkiej poprawie. Wzrost konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych w ujęciu r/r w 4Q 2022 ulegnie jednak spowolnieniu względem 3Q 2022. 1Q 2023 będzie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jeszcze trudniejszy i ujemne dynamiki r/r sprzedaży detalicznej nie powinny być zaskoczeniem.

 

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w październiku o 3,9% r/r, a więc silniej niż we wrześniu (0,3% r/r). Dane okazały się lepsze od oczekiwań. Największy wzrost odnotowano wśród firm zajmujących się budową budynków. Wzrost produkcja budowlano-montażowej w pozostałych firmach, zajmujących się w większym zakresie inwestycjami infrastrukturalnymi, okazał się relatywnie niższy. Pomimo pozytywnej niespodzianki obraz słabej aktywności w sektorze budowlanym nie ulega zmianie. Odczuwa on skutki zacieśnienia polityki pieniężnej, ale także wysokich kosztów materiałów budowlanych oraz niepewności otoczenia gospodarczego. Dodatkowo nowa perspektywa budżetu UE na lata 2021-2027 jest w okresie wdrożenia, co nie sprzyja ożywieniu inwestycji infrastrukturalnych. Słaba aktywność w budownictwie pozostanie z nami na dłużej i sektor ten nie powinien istotnie wspierać wzrostu PKB w najbliższych kwartałach.

 

Reklama

 

Dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, a także wczorajszy odczyt z przemysłu wpisują się w obraz spowalniającego wzrostu gospodarczego w Polsce, w wyniku zacieśniania monetarnego oraz wysokiej inflacji w kraju i u najważniejszych partnerów handlowych Polski. W naszej ocenie większość członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy dążą do stabilizacji stóp procentowych NBP, znajdą w danych potwierdzenie zakładanego scenariusza. Dziś poznaliśmy także dane o wynikach firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Według nich wynik finansowy netto w 3Q 2022 pogorszył się o 25% kw/kw, co zmniejsza przestrzeń do podwyżek płac, gdyż utrzymywanie marż jest coraz trudniejsze w warunkach słabnącego popytu. Podtrzymujemy nasz scenariusz stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie przez kilka nadchodzących kwartałów.

Czytaj więcej