Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

serbia 2024

Od 18 grudnia w Belgradzie trwają codzienne manifestacje społeczne stanowiące reakcję na liczne nieprawidłowości, które przyczyniły się do zwycięstwa listy rządzącej Serbskiej Partii Postępowej w przedterminowych wyborach parlamentarnych i lokalnych 17 grudnia (zob. Wybory w Serbii: wygrana Vučicia i konsolidacja systemu).

 

 

Pokojowe demonstracje gromadzą do ok. 10 tys. uczestników. Są organizowane przez nieformalne grupy studentów i wspierane przez opozycyjną koalicję Serbia Przeciwko Przemocy (kilku polityków prowadzi strajk głodowy, domagając się powtórzenia wyborów lokalnych w Belgradzie). 24 grudnia pokojowy do tej pory protest przerodził się w zamieszki, w trakcie których liderzy opozycji próbowali dostać się do budynku stołecznego ratusza. Rannych zostało kilkanaście osób, w tym dwóch policjantów. Spośród 35 zatrzymanych 11 wciąż przebywa w areszcie lub w areszcie domowym. 

Międzynarodowe misje (OBWE, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego) i lokalne organizacje wskazują na liczne nieprawidłowości podczas głosowania. Unia Europejska i USA domagają się ich wyjaśnienia, unikają jednak bezpośredniej krytyki partii rządzącej i jej przywódcy. Wyniki wyborów zostały natomiast uznane przez premiera Węgier Viktora Orbána, a także Chiny oraz Rosję, która równocześnie oskarża Zachód o próbę obalenia demokratycznie wybranej władzy w Serbii. 

Reklama

 

Zobacz także: Gospodarka Francji: mamy nowe dane. Jak reaguje kurs euro?

 

Komentarz 

  • Elita rządząca pod przywództwem prezydenta Aleksandara Vučicia dąży do jak najszybszego wygaszenia manifestacji. Surowe sankcje wobec zatrzymanych uczestników mają zniechęcać młodych ludzi do dołączania do protestów, a brutalne starcia z policją – wywołane po części przez grupy prowokatorów bliskich władzy – miały osłabić wiarygodność ruchu w oczach społeczeństwa. Rząd stara się przekonywać, że demonstrujący stanowią narzędzie w rękach Zachodu, którego celem jest obalenie demokratycznego gabinetu prowadzącego asertywną politykę wobec UE. Oskarża też liderów opozycji o dążenie do destabilizacji sytuacji w kraju i do przejęcia władzy siłą…

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Czytaj więcej

Artykuły związane z serbia 2024