Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek obligacje

10Y PL (%)

Sporo się dzieje na krajowym rynku długu. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami rentowności obligacji polskich wzdłuż całej krzywej dość istotnie się obniżyły. Co więcej, miało to miejsce mimo odwrotnych ruchów rynków bazowych. W efekcie solidny spadek doświadczył spread pomiędzy polską a niemiecką 10-latką, który powrócił do okolic 300 pkt. baz., tj. jego rocznej średniej. Plan podaży obligacji na czerwiec, jaki poznaliśmy w piątek nie wpłynął istotnie na notowania. Tym bardziej, iż na pierwszy w tym miesiącu przetarg przyjdzie nam poczekać (12 czerwca pierwszy z dwóch w czerwcu przetargów zamiany). Jedyny przetarg sprzedaży natomiast odbędzie się 19 czerwca z podażą jak ostatnio w maju tj. 5 – 10 mld PLN. W tym tygodniu liczmy na uspokojenie się wyceny SPW po dość dynamicznych ruchach ostatnich dni. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (środa) jak i konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (czwartek) nie powinny tu wiele zmienić. Rytm i kierunek zmian polskiego długu nadawać będzie sytuacja na rynkach bazowych. Ta z kolei uzależniona będzie od wyniku posiedzenia EBC (Bund) i danych z rynku pracy USA (Treasuries)

 

Zobacz także: Akcje LPP wzorowym przykładem na dywersyfikację. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed utratą wszystkich oszczędności

 

10Y DE (%)

Rynek zakłada czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego jako moment rozpoczęcia cyklu cięć stóp procentowych w strefie euro. Wydawałoby, by się zatem, iż trend spadku dochodowości powinien być zachowany. Uważamy jednak, iż narracja EBC będzie na tyle jastrzębia, że do kontynuacji zniżki dochodowości Bunda niezbędne będą dane makro dające komfort do kolejnych cięć stóp procentowych. Na takie odczyty przyjdzie nam jednak poczekać. W tym tygodniu w kalendarium makro ich bowiem nie znajdziemy.

Reklama

 

10Y US (%)

Amerykański rynek długu poszukuje odpowiedzi na pytanie: kiedy Rezerwa Federalna może dokonać pierwszej obniżki stóp procentowych?. W najbliższych dniach źródłami zmienności tychże oczekiwań, a tym samym wyceny Treasuries będą dane z rynku pracy USA jakie poznamy w piątek. W naszej ocenie potwierdza one słuszność ostrożnej postawy Fed tj. wstrzemięźliwości w rozpoczynaniu cyklu łagodzenia polityki monetarnej. W efekcie na relatywnie wysokich poziomach utrzymywać się powinna rentowność 10-latki amerykańskiej. Naszym zdaniem ma szanse ona powrócić do poziomu 4,60% obserwowanego w ubiegłym tygodniu.

Czytaj więcej