Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek nieruchomości w 2022 roku

  • Wybuch wojny w Ukrainie wygenerował pozytywny szok popytowy na rynku najmu. W efekcie dostępność mieszkań na wynajem istotnie spadła, a stawki najmu silnie wzrosły. Spodziewamy się, że część uchodźców na dłużej lub na stałe pozostanie w Polsce, co w perspektywie kilku lat wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na ok. 230 tys. mieszkań.
  • Wzrost czynszów jest wspierany także przez podwyżki stóp procentowych, które zmniejszają dostępność mieszkania do zakupu, a także uzasadniają oczekiwanie wyższej rentowności wynajmu mieszkania przez właścicieli.
  • W naszej ocenie słaba koniunktura na rynku sprzedaży i dobre perspektywy rynku najmu kreują środowisko do zwiększania zaangażowania w Polsce funduszy PRS.
  • Wojna przyczyniła się również do ponownego wzrostu kosztu budowy mieszkań, co może wpłynąć na zahamowanie nowych projektów i zmniejszenie podaży w przyszłości.

 

Zobacz także: Liczysz, że to koniec potężnych wzrostów na rynku nieruchomości? Eksperci mają dla Ciebie złe wieści

 

Podwyżki stóp procentowych w ważnej roli drugoplanowej

W cieniu szokowej sytuacji wywołanej wojną w Ukrainie pozostaje inny ważny czynnik determinujący stawki i rentowność na rynku najmu, a mianowicie cykl podwyżek stóp procentowych. Od października stopa referencyjna NBP wzrosła o 340 pb., co istotnie ograniczyło zdolność kredytową.

Bardzo ważnym ogranicznikiem dostępności mieszkania do zakupu jest zalecenie KNF dotyczące stosowania pięciopunktowego buforu na wzrost stóp procentowych przy wyliczaniu zdolności kredytowej. W efekcie część osób myślących o zakupie mieszkania zostanie przynajmniej na pewien czas przekierowana na rynek wynajmu. Z kolei patrząc od strony właścicieli mieszkań wzrost stóp uzasadnia oczekiwanie wyższej stopy zwrotu z najmu.

Reklama

 

Ceny mieszkań w Polsce: stawki najmu poszybowały w górę; silne wzrosty cen mieszkań na horyzoncie! Zobacz prognozy dla rynku nieruchomości na 2022-2024 - 1Ceny mieszkań w Polsce: stawki najmu poszybowały w górę; silne wzrosty cen mieszkań na horyzoncie! Zobacz prognozy dla rynku nieruchomości na 2022-2024 - 1

 

Wzrost rentowności najmu jest powszechnym zjawiskiem na wszystkich największych rynkach. Oceniamy, że obecna szokowa sytuacja może mieć charakter przejściowy – możliwe, że stawki najmu nieco spadną po wygaśnięciu rządowego programu wsparcia finansowego związanego z pomocą uchodźcom (obecnie to 60 dni). Niemniej, powrotu do poziomu z roku 2021 już raczej nie będzie z uwagi na wyższe stopy procentowe, a także prawdopodobny dodatkowy popyt ze strony Ukraińców chcących dłużej pozostać w Polsce, również po ustabilizowaniu się sytuacji w ojczyźnie.

Zobacz także: Bezprecedensowa sytuacja na rynku nieruchomości: szok na rynku najmu!

 

Reklama

 

 

Rynek nieruchomości mieszkaniowych: prognozy na lata 2022-2024

Dobry czas dla PRS?

Oceniamy, że obecny czas słabej koniunktury na rynku sprzedaży mieszkań może być dobrym momentem dla funduszy PRS do zwiększenia zaangażowania na polskim rynku. Przy niskim zainteresowaniu mieszkaniami ze strony klienta indywidualnego, klient instytucjonalny będzie miał większą siłę negocjacyjną przy pakietowym zakupie mieszkań.

 

Reklama

Ceny mieszkań w Polsce: stawki najmu poszybowały w górę; silne wzrosty cen mieszkań na horyzoncie! Zobacz prognozy dla rynku nieruchomości na 2022-2024 - 2Ceny mieszkań w Polsce: stawki najmu poszybowały w górę; silne wzrosty cen mieszkań na horyzoncie! Zobacz prognozy dla rynku nieruchomości na 2022-2024 - 2

 

Badania ankietowe NBP wskazują, że 56% dużych firm deweloperskich (produkcja powyżej 500 mieszkań rocznie) notowało w 2021 wzrost zainteresowania nabyciem mieszkań przez fundusze z przeznaczeniem dla PRS. W perspektywie kilku najbliższych lat inwestor będzie prawdopodobnie mógł liczyć na wyższą stopę zwrotu z najmu. Istotnym elementem decyzji funduszu PRS jest też długoterminowa ocena perspektyw zmiany cen na mieszkania, a te wciąż wyglądają korzystnie.

Spodziewamy się, że ograniczenia podażowe wywołane wojną, które przyczynią się do wzrostu cen surowców, kosztów materiałów budowlanych i pracy mogą zahamować decyzje o nowych projektach mieszkaniowych. Deweloperzy mogą wykazać się ostrożnością przy uruchamianiu nowych inwestycji, mając świadomość, że kolejna podwyżka cen oferty mogłaby nie zostać zaakceptowana przez mocno osłabioną obecnie stronę popytową. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby, że w perspektywie kilku lat podaż mieszkań pozostanie niska, a ponowne ożywienie popytu np. wskutek przejścia polityki pieniężnej w fazę łagodzenia mogłoby wywołać ponowny silny wzrost cen. Byłby to zarazem bardzo dobry scenariusz dla inwestorów PRS.

 

Reklama

Ceny mieszkań w Polsce: stawki najmu poszybowały w górę; silne wzrosty cen mieszkań na horyzoncie! Zobacz prognozy dla rynku nieruchomości na 2022-2024 - 3Ceny mieszkań w Polsce: stawki najmu poszybowały w górę; silne wzrosty cen mieszkań na horyzoncie! Zobacz prognozy dla rynku nieruchomości na 2022-2024 - 3

 

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce na rekordowo wysokich poziomach!

 

ZOBACZ RAPORT

 

Czytaj więcej