Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek nieruchomości prognozy 2024

Według raportu firmy doradczej JLL ostrożny optymizm powoli powraca na rynek nieruchomości komercyjnych. Zyskać ma szczególnie polski rynek, który zwraca uwagę inwestorów z tej części Europy. 

 

  • Inwestorzy z Europy Środkowej wykazują zainteresowanie polskim rynkiem. 
  • Aktywność inwestycyjna może powrócić w II połowie 2024 lub w 2025 r. 
  • Jaki rodzaj podmiotów chciałby wejść na nasz rynek? 

 

Reklama

 

Nieruchomości komercyjne - widać "ostrożny optymizm" 

Po trudnym półroczu, na rynku komercyjnym widać pierwsze oznaki ożywienia. Wzrost kosztów finansowania i niepewne perspektywy skutecznie hamowały aktywność w pierwszych kwartałach br. Pomimo że wszystkie zagrożenia nie zniknęły, ostatnie dane napawają lekkim optymizmem. Większa aktywność ma natomiast powrócić wraz z obniżką stóp procentowych i spadkiem inflacji w strefie euro. Według inwestorów na ożywienie trzeba będzie poczekać zatem do 2025 r. 

Marcin Sulewski, ekspert JLL zauważa, że ostrożniej do rynku podchodzą duże instytucjonalne fundusze inwestycyjne. Spora część z nich ma wciąż odnotowywać niższe wpływy nowych środków do funduszy, co ma wpływ na mniejszy apetyt zakupowy.

 

Dostępna powierzchnia i wskaźnik pustostanów w Warszawie w ciągu ostatnich lat 

Reklama

Źródło: Newmark Polska 

 

“Wzrost stóp procentowych miał znaczący wpływ na wyceny transakcyjne i aktywność inwestycyjną, co spowodowało trudność w określeniu skali, tempa i trwania rewizji cenowych. Uczestnicy rynku postanowili przyjąć podejście "czekaj i zobacz", aby zrozumieć, jak obecne otoczenie gospodarcze i zmiany w strategiach wpływają na procesy podejmowania decyzji przez najemców. W rezultacie w pierwszej połowie 2023 roku w Europie Środkowo-Wschodniej zawarto transakcje na jedynie 2,31 miliarda euro” - komentowali analitycy JLL kilka miesięcy temu.

W grudniu 2022 r. w stolicy odnotowano spadek o 40%, jeśli chodzi o projekty biurowe będące w toku. Sytuacja wydawała się niepokojąca szczególnie w I kw. 2023 r., gdy w Warszawie nie dostarczono żadnego nowego projektu. Analitycy zwracali wówczas uwagę, że ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2005 r.  

 

 

Firma CBRE w I półroczu wskazywała, że na rynku utrzymuje się niska podaż, która wynika z decyzji deweloperów podejmowanych 2-3 lata temu, braku pozwoleń na budowę i trudności z uzupełnieniem banku ziemi.

 

Zobacz również: Rynek nieruchomości biurowych bliski załamania. Zobacz co prognozują eksperci! Czy pustych biur będzie przybywać?

Reklama

 

Kto chciałby wejść na polski rynek?

Według JLL spadające wskaźniki inflacji oraz malejące stopy procentowe pozytywnie wpłyną na aktywność w segmencie PRS, jak i domów studenckich. Wykorzystując ograniczoną konkurencję, na polski rynek chciałyby wejść również podmioty typu family office (reprezentują zamożne rodziny i bogate osoby indywidualne). Byliby oni zainteresowani przede wszystkim głównymi klasami aktywów (biura, logistyka i nieruchomości handlowe). 

 

Zobacz również: Ceny nieruchomości na tym rynku spadły o 30%! Sytuacja jest trudna, a rynek krok od załamania

 

Kryzys z całą pewnością nie został zażegnany. Co więcej, Bruksela wymaga bardziej restrykcyjnych kontroli systemów finansowania. Według JLL pierwsze oznaki ożywienia dotyczą w szczególności biur i budynków dla logistyki. 

“Obserwujemy również wzrost zainteresowania ze strony podmiotów z Europy Zachodniej (Szwajcarii, Austrii, Holandii czy Francji), które poszukują możliwości wejścia na polski rynek, zwłaszcza w sektorach biurowym i logistycznym” - komentuje ekspert JLL  Sławomir Jędrzejewski.

Reklama

Jędrzejewski dodał, że w TSL do najbardziej aktywnych podmiotów zalicza się profesjonalistów, którzy dzięki lokalnym zespołom są w stanie efektywnie zarządzać ryzykiem związanym z wyzwaniami na lokalnych rynkach.

 

Zobacz również: Obywateli nie stać na kredyt! Liczba wniosków najniższa od 30 lat

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej