Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek inwestycyjny w polsce 2022

Obecne trendy w głównych gałęziach gospodarki sugerują, że wzrost PKB w całym 2022 wyniesie 4%, z szansą nawet na lepszy wynik.

Przełom 2021/2022 w krajowej gospodarce był bardzo mocny. Wyniki produkcji przemysłowej, budowlanej oraz sprzedaży detalicznej za 1q22 implikują, że wzrost PKB w 1q22 mógł zbliżyć się do 10% r/r. Obecne trendy w głównych gałęziach gospodarki sugerują, że wzrost PKB w całym 2022 wyniesie 4%, z szansą na nawet lepszy wynik. Wojna w Ukrainie wpływa niekorzystnie na gospodarkę głównie poprzez nasilenie negatywnego szoku podażowego (wyższe koszty/ceny i zaburzenia dostaw), wzrost niepewności oraz spowolnienie gospodarcze za granicą. Z drugiej strony wsparciem dla wzrostu PKB w najbliższych kwartałach będzie wzrost konsumpcji związany z napływem uchodźców poprzez wzrost spożycia publicznego (pomoc państwa dla uchodźców) oraz spożycia indywidualnego (pomoc indywidualna dla uchodźców i ich wydatki). W dłuższym okresie mogą się również ujawnić inne pozytywne czynniki: 1) wzrost podaży pracy związany z falą uchodźców, 2) zwiększony napływ środków UE, 3) zwiększenie natężenia nearshoringu, a także 4) dodatkowa stymulacja fiskalna (w tym wydatki obronne) na poziomie całej UE.

Zakładamy, że stopa referencyjna NBP osiągnie szczyt w lipcu 2022 na poziomie 6,5-7,0% (punktowo przyjmujemy 6,5%)

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce jest kontynuowany. W reakcji na dwucyfrowy poziom inflacji, RPP w maju kolejny raz podniosła stopy procentowe (tym razem o 75 pb). Zakładamy, że stopa referencyjna NBP osiągnie szczyt w lipcu 2022 na poziomie 6,5-7,0% (punktowo przyjmujemy 6,5%). Ostatnie wypowiedzi Prezesa NBP sugerują, że RPP pozostaje w trybie analizy napływających danych, a skala podwyżek będzie zależeć od skali zmian bieżącej inflacji. Cykl podwyżek zakończy się, gdy przestanie rosnąć inflacja. Podwyżki mogłaby też zatrzymać seria danych wskazujących na znaczące spowolnienie aktywności gospodarczej, ale tej na razie się nie spodziewamy.

Główne banki centralne na świecie stopniowo normalizują politykę pieniężną

Główne banki centralne na świecie normalizują politykę pieniężną. W naszej ocenie stopy procentowe wzrosną w USA jeszcze 5 razy w tym roku (w czerwcu, lipcu i wrześniu po 50pb, w listopadzie i w grudniu po 25pb). Od czerwca rozpocznie się ograniczanie sumy bilansowej, które po 3 miesiącach ma osiągnąć tempo 95 mld USD miesięcznie. EBC zapowiada koniec ery ujemnych nominalnie stóp procentowych. Oczekujemy, że podwyżki stopy depozytowej będą miały miejsce na posiedzeniach w lipcu i wrześniu (po 25pb do 0%), a stopy referencyjnej we wrześniu (o 15pb do 0,15%).

Fundamentalne niedowartościowanie złotego utrzymuje się

Reklama

Utrzymująca się niepewność co do dalszego przebiegu pandemii, a także jedna z najniższych realnych stóp procentowych na świecie nie sprzyjają notowaniom polskich aktywów, w tym złotego, który utrzymuje się na poziomach sugerujących wyraźne niedowartościowanie. Oznacza to, że przez większą cześć roku kurs złotego może się utrzymywać powyżej 4,60 PLN/EUR. Perspektywa szczytu inflacyjnego w 3q22 powinna poprawiać notowania złotego (spodziewamy się lekkiego umocnienia pod koniec roku, do poziomu 4,55 PLN/EUR. Jednocześnie na rynku utrzyma się wysoka zmienność, co oznacza, że złoty może tymczasowo tracić w przypadku dalszych fal gwałtownego wzrostu awersji do ryzyka na świecie.

Rynek inwestycyjny: uwarunkowania makroekonomiczne, czyli m.in. fundamentalne niedowartościowanie kursu polskiego złotego (PLN)  - 1Rynek inwestycyjny: uwarunkowania makroekonomiczne, czyli m.in. fundamentalne niedowartościowanie kursu polskiego złotego (PLN)  - 1

Według ostatnich dostępnych badań ankietowych KPMG (z 2q21) marże (na EURIBOR 3M) przy kredytach inwestycyjnych zabezpieczonych nieruchomościami komercyjnymi (biurowymi) wynoszą średnio 245 pb po spadku o 10 pb r/r. W trakcie ostatniego roku wymagane marże spadły na większości rynków z naszego regionu. W Czechach spadek był jeszcze wyraźniejszy, a finasowanie jest tańsze.

Mimo sytuacji epidemicznej i zawirowań ekonomicznych z nią związanych jakość portfela kredytów na nieruchomości komercyjne (pod względem udziału non performing loans) nie pogorszył się r/r.

Rynek inwestycyjny: uwarunkowania makroekonomiczne, czyli m.in. fundamentalne niedowartościowanie kursu polskiego złotego (PLN)  - 2Rynek inwestycyjny: uwarunkowania makroekonomiczne, czyli m.in. fundamentalne niedowartościowanie kursu polskiego złotego (PLN)  - 2

Reklama

Badania KPMG wskazują, iż wymagany poziom przednajmu na polskim rynku jest obecnie niższy większości rynków w regionie oraz zdecydowanie obniżył się r/r i wynosi średnio dla trzech głównych sektorów około 40%.

Ogółem w Polsce respondenci wykazują się mniejszym niż w innych krajach regionu zainteresowaniem finasowania nieruchomości komercyjnych z tym, że sytuacja ta poprawiła się r/r, zwłaszcza w przypadku inwestycji deweloperskich. Po rocznej przerwie respondenci wyrażają marginalne zainteresowanie finasowaniem inwestycji w nieruchomości handlowe.

 

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Rynek inwestycyjny, Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Czytaj więcej

Artykuły związane z rynek inwestycyjny w polsce 2022