Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek długów

Rynki finansowe obligacje bazowe – Rok 2021 czasem zwyżki dochodowości na bazowych rynkach długu, choć perspektywa normalizacji polityki pieniężnej największych banków centralnych pozostaje odległa.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Mimo pozytywnych niespodzianek w danych makroekonomicznych

- zarówno tych budujących lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego, jak i inflacji 2Q tego roku przyniósł stabilizację wyceny Bunda i amerykańskiej 10-latki. Inwestorzy, którzy w lutym 2021 roku dokonali przyspieszonego procesu dyskontowania trendów reflacyjnych na świecie w ostatnich miesiącach za sprawą wciąż łagodnych komentarzy przedstawicieli Fed i Europejskiego Banku Centralnego pozostawali dość sceptyczni co do ścieżki możliwej normalizacji polityki pieniężnej w największych gospodarkach.

Efektem była stabilizacja dochodowości Treasuries

wokół poziomu 1,60% i -0,25% dla 10- latki niemieckiej, co przy wzrostach obligacji w krótkiego końca krzywej skutkowało jej wypłaszczeniem. Nie bez znaczenia w utrzymywaniu względnie niskich poziomów dochodowości długoterminowego długu rynków bazowych były programy skupu Fed i EBC. W przypadku strefy euro zakupy w ramach programu PEPP zostały zintensyfikowane w 2Q, zaś w USA były utrzymywane na wysokim poziomie.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej dla USA

Reklama

i strefy euro są dość odległe. O ile w przypadku Fedu możemy mówić o ich pewnym przyspieszeniu (bankierzy centralni zakładają obecnie dwie podwyżki stóp procentowych w 2023 roku), to indeks warunków finansowych w USA pozostaje na niskich poziomach. Jest to zasługa wysokiej płynności - powiększanej np. przez liczne programy pomocowe amerykańskiej administracji (topniejący z każdym miesiącem rachunek Treasury General Account rządu Stanów Zjednoczonych), którą agresywniej absorbuje z rynku Fed (operacje reverse repo biją historyczne maksima).

Tworzy to dość komfortowe warunki do działań nad ograniczeniem QE

Ich efektem mogą być perturbacje rynków Treasuries, choć prawdopodobnie nie tak silne jak te z 2014 roku (Fed taper tantrum). Bardziej klarownie na drugą połowę prezentują się zaś perspektywy Bunda, który w naszej ocenie konsekwentnie, choć z zachowaniem niewielkiej zmienności, powinien zwyżkować w reakcji na poprawiające się perspektywy gospodarcze do 0,0% na koniec tego roku.

Czytaj więcej