Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek amerykańskiego długu

10Y PL (%)

Nie uważamy by najbliższe dni mogły coś istotnie zmienić w dotychczasowej wycenie skarbowych papierów wartościowych. Kalendarium danych krajowych jest co prawda rozbudowane, jednak w naszej ocenie – z uwagi na dość jasno określone przez większość członków Rady Polityki Pieniężnej perspektywy stóp procentowych - pozostanie ono bez wpływu na sytuację obligacji. Obecnie oczekiwania rynkowe nie zakładają powrotu do zacieśniania monetarnego. Potencjalnym kanałem zmienności w sytuacji, gdy oczekujemy jedynie łagodnych zmian wyceny rynków bazowych stanowić może zmienność stawek asset swap. Tu z uwagi na wciąż wysokie ryzyko fiskalne związane m.in. z przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi możliwy jest dalszy wzrost stawek. Nie powinien być on jednak na tyle duży by destabilizować rynek papierów dłużnych. Oscylowanie rentowności wokół poziomu 7,15% pozostaje naszym podstawowym scenariuszem. Nieco więcej emocji pojawić się może na koniec miesiąca, gdy poznamy wstępne dane inflacyjne z Polski oraz plan podaży długu na grudzień.

Sprawdź także: Nie przegap najważniejszych danych tego tygodnia

 

rentowność polskich obligacji skarbowych rentowność polskich obligacji skarbowych

 

10Y DE (%)

W naszej ocenie rynek niemieckich obligacji skarbowych powinien stabilizować się wokół bieżących poziomów. W przypadku 10-latki oznaczać to będzie oscylowanie wokół bariery 2,00%. Ryzykiem pozostaną odmienne od konsensusu wstępne dane PMI ze strefy euro, które zostaną opublikowane w środę.

Sprawdź także: Inflacja w Niemczech spadła do... 34,5%

Reklama

 

rentowność niemieckich i amerykańskich obligacji skarbowych rentowność niemieckich i amerykańskich obligacji skarbowych

 

10Y US (%)

Rynek amerykańskiego długu krzepnie wokół poziomu 3,80% (w przypadku 10-latki USA). Rynek ostudził niedawno swoje oczekiwania co do kolejnych ruchów Fed, po tym jak dane inflacyjne okazały się być nieco niższe od przewidywań. Obecnie wycena jest względnie stabilna i taka też powinna pozostawać w tym tygodniu. Nie zawiera on bowiem informacji potencjalnie mogących wzbudzać zmienność. Jest także krótszym tygodniem pracy dla inwestorów z USA z uwagi na czwartkowy Dzień Dziękczynienia i piątkową skróconą sesję.

Sprawdź także: Prognozy dla euro, dolara, funta, franka oraz korony

 

kurs ropy naftowej i notowania indeksów giełdowych kurs ropy naftowej i notowania indeksów giełdowych  

Reklama

 

EUR/PLN

W naszej ocenie kurs EUR/PLN kontynuować będzie zainaugurowany przed tygodniem trend boczny. O ile nie doświadczymy podbicia awersji do ryzyka w związku z sytuacją na Ukrainie (np. poprzez niepokojące sygnały z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej) wycena złotego do euro powinna fluktuować wokół poziomu 4,71. Mimo, iż ten tydzień przesycony jest publikacjami krajowymi, to pierwsze odczyty danych wysokiej częstotliwości z czwartego kwartału nie powinny generować zmienności polskiej waluty. Od listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego rynek stopy procentowej jest bowiem „pogodzony” z perspektywą stabilizacji stóp procentowych. Zmienić tego nie powinny wspomniane liczne odczyty z polskiej gospodarki. Tym bardziej, iż wsparciem dla oczekiwań utrzymania kosztu pieniądza są komentarze członków RPP sugerujące, iż scenariuszem bazowym dla większości Rady pozostaje brak zmian stóp procentowych (o ile nie będzie istotnych zaskoczeń po stronie inflacji). Nakładając na to dość skąpe (poza środą) kalendarium publikacji danych zagranicznych oraz ograniczenie płynności rynku w drugiej połowie tygodnia (nieobecność inwestorów z USA) mamy przepis na relatywnie stabilną sytuację na rynku EUR/PLN. Przypomnijmy ponadto, iż utrzymywanie wysokich stawek fx swap – jak mówił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju – jest również narzędziem mającym na celu ograniczanie aktywności spekulacyjnej na rynku złotego. Podsumowując uważamy, iż przed złotym okres względnej stabilizacji.

Sprawdź także: Kursy walut: ostry zjazd! Euro poleciało mocno w dół

 

kursy walutowe euro i dolarkursy walutowe euro i dolar

 

USD/PLN

Uważamy, iż oczekiwana stabilizacja złotego i prawdopodobne uspokojenie globalnych rynków finansowych począwszy od drugiej połowy tygodnia zadecyduje także o trendzie bocznym w notowaniach także USD/PLN. Sądzimy jednak, iż dojdzie do niej w okolicy poziomu 4,61, a więc nieco wyższym niż w ubiegłym tygodniu, gdy notowania stabilizowały się wokół 4,5410. Początek nowego tygodnia przynosi bowiem nieznaczne zwiększenie zainteresowania dolarem m.in. po kolejnych informacjach dotyczących zachorowań na COVID-19 w Chinach.

Sprawdź także: Kursy GBP/USD oraz EUR/USD w górę, a kursy USD/PLN i EUR/PLN w dół na rynku FOREX

Reklama

 

tygodniowe zmiany kursów walutowych tygodniowe zmiany kursów walutowych

 

EUR/USD

W naszej ocenie pierwsza połowa rozpoczętego tygodnia na rynku eurodolara przyniesie niewielką korektę spadkową oznaczającą odwrót od 4-miesięcznego szczytu w notowaniach EUR/USD. Jej źródłem będą zarówno wskazania techniczne, jak również bieżące informacje podbijające nieco awersję do ryzyka (obawy dotyczące sytuacji pandemicznej w Chinach oraz doniesienia o kolejnych ostrzałach wokół krytycznej infrastruktury jądrowej na Ukrainie). Sporo zależeć będzie także od publikowanych w środę wstępnych odczytów PMI ze strefy euro. W sytuacji gdyby potwierdzałyby one coraz słabsze perspektywy tamtejszej gospodarki liczylibyśmy także na osłabienie dolara. Przypomnijmy, iż tzw. pivot w oczekiwaniach co do perspektyw polityki pieniężnej w USA został już wyceniony (redukcja skali zacieśniania monetarnego począwszy od grudnia). W strefie euro natomiast uważamy, iż wkrótce również do tego dojście, co oznaczać będzie przecenę wspólnej waluty a zbliżające się dane PMI mogą się przyczynić właśnie do ostudzenia oczekiwań co do przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Druga połowa tygodnia powinna przynieść natomiast stabilizację eurodolara w związku w nieobecnością inwestorów amerykańskich.

Sprawdź także: Kursy walut runęły! To najniższe poziomy od 1985 roku…

 

indeks dolarowy i kurs euro do frankaindeks dolarowy i kurs euro do franka

Reklama

 

 

*************

Kursy walut NBP 23.11.2022 r. (aktualne ceny forinta, franka, bata, dolara, leja, koron i wielu innych)

 

Tabela walut NBP

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10):

Tabela nr 226/A/NBP/2022 z dnia 2022-11-23

Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0,1255
dolar amerykański1 USD4,5480
dolar australijski1 AUD3,0257
dolar Hongkongu1 HKD0,5818
dolar kanadyjski1 CAD3,3972
dolar nowozelandzki1 NZD2,8098
dolar singapurski1 SGD3,2888
euro1 EUR4,6958
forint (Węgry)100 HUF1,1572
frank szwajcarski1 CHF4,7807
funt szterling1 GBP5,4205
hrywna (Ukraina)*)1 UAH0,1258
jen (Japonia)100 JPY3,2176
korona czeska1 CZK0,1928
korona duńska1 DKK0,6314
korona islandzka100 ISK3,2053
korona norweska1 NOK0,4532
korona szwedzka1 SEK0,4295
kuna (Chorwacja)1 HRK0,6226
lej rumuński1 RON0,9507
lew (Bułgaria)1 BGN2,4009
lira turecka1 TRY0,2441
nowy izraelski szekel1 ILS1,3154
peso chilijskie100 CLP0,4909
peso filipińskie1 PHP0,0798
peso meksykańskie1 MXN0,2343
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0,2641
real (Brazylia)1 BRL0,8486
ringgit (Malezja)1 MYR0,9941
rupia indonezyjska10000 IDR2,8993
rupia indyjska100 INR5,5568
won południowokoreański100 KRW0,3363
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0,6357
SDR (MFW)1 XDR5,9749

*) kurs UAH z dnia 29.07.2022 r.

Reklama

 

Dane i prognozy

prognozy makroekonomiczne prognozy makroekonomiczne

Czytaj więcej