Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rozszerzenie działalności gospodarczej -

Rozszerzenie działalności gospodarczej to rozwiązanie, dzięki któremu istniejąca firma może poszerzyć zakres świadczonych usług, czy zacząć działać w innej branży. W efekcie możliwe jest czerpanie dodatkowych dochodów, czy zdywersyfikowanie strumienia przychodów, co z reguły jest celem rozszerzenia działalności. Jak go dokonać? Czy rozszerzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

 

Rozszerzenie działalności gospodarczej - kiedy warto go dokonać?

Zakładając działalność gospodarczą należy określić to, czym będzie zajmowała się firma. Służą do tego kody PKD, które określają zarówno podstawowy, jak i dodatkowy profil działalności przedsiębiorstwa. Warto jednak mieć świadomość, że z czasem mogą pojawić się sytuacje, w których firma ze względu na możliwości rozwoju potrzebuje rozszerzania działalności gospodarczej. Pojawia się w ten sposób bowiem szansa na dodatkowe dochody oraz możliwość ugruntowania swojej pozycji na rynku. Przykładem może być działalność agenta ubezpieczeniowego, który z czasem może chcieć rozszerzyć swoją działalność np. o usługi doradztwa finansowego. Kiedy jeszcze rozszerzamy działalność gospodarczą? Między innymi wtedy, gdy istniejąca od lat firma pragnie przystosować się do zmieniających się realiów rynkowych, co wymaga zmiany profilu działalności bądź dostosowania oferowanych usług do aktualnych potrzeb klientów. W wielu przypadkach jest to bowiem jedyna szansa na przetrwanie, czy uzyskanie przewagi nad konkurencją.

 

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Rozszerzenie działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest trudne, ponieważ formalności ograniczają się w tym przypadku do złożenia wniosku zawierającego dodatkowe kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) określające zakres rozszerzenia działalności. W tym miejscu warto wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych ograniczeń co do możliwości rozszerzenia działalności gospodarczej, co wynika z faktu, że dana osoba może zarejestrować wyłącznie jedną jednoosobową działalność gospodarczą. W efekcie mechanik samochodowy może rozszerzyć swoją działalność nawet wtedy, gdy nowe usługi (np. fryzjerstwo) nie są związane z jego profilem działalności. Wystarczy bowiem zgłosić odpowiedni kod PKD, a sama firma nadal będzie dysponowała tą samą nazwą oraz numerem NIP. Oczywiście usługi mogą być świadczone pod dwoma (lub kilkoma) różnymi szyldami, jednak w praktyce jest to jedno przedsiębiorstwo posiadające w ewidencji wspólną nazwę (z reguły jej częścią jest imię i nazwisko właściciela).

Jednoosobowa działalność gospodarcza vs. spółka - czym różni się proces rozszerzenia działalności gospodarczej?

Rozszerzenie działalności gospodarczej jak już wspomniano polega na zaktualizowaniu wykorzystywanych kodów PKD. W praktyce jednak proces ten różni się w zależności od tego, czy firma prowadzona jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), czy spółki. W pierwszym przypadku wystarczy bowiem dokonać aktualizacji danych w CEiDG poprzez wybór nowych (dodatkowych) kodów PKD dla prowadzonej działalności. Czynność ta jest całkowicie bezpłatna, a przedsiębiorca powinien przeprowadzić aktualizację danych maksymalnie w ciągu 7 dni od momentu zaistnienia zmian w prowadzonej działalności.

Jak wygląda proces rozszerzenia działalności gospodarczej funkcjonującej w formie spółki? Otóż, w teorii również sprowadza się do dodania nowych kodów PKD (maksymalnie 9), co przeprowadza się w formie odpowiedniego wniosku. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że aktualizacji danych nie dokonuje się w CEiDG, ale w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), ponieważ to właśnie w nim rejestrowane są spółki. W przypadku jednoczesnej zmiany umowy spółki należy również pamiętać o tym, że odpowiednia uchwała oraz nowy jednolity tekst umowy musi zostać dołączony do wniosku do KRS w formie załącznika. Na tym jednak nie kończą się różnice, ponieważ rozszerzenie działalności gospodarczej wiąże się w tym przypadku z koniecznością dokonania opłaty, która jest naliczana z tytułu wpisu do KRS oraz opublikowania zmian w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Łączny koszt wynosi w tym przypadku 350 złotych, a potwierdzenie uiszczenia stosownej opłaty również musi zostać dołączone do wniosku aktualizacyjnego do KRS.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Dlaczego warto korzystać z księgowości online?

Niezależnie od tego, czy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie JDG, czy spółki przedsiębiorca powinien rozważyć korzystanie z księgowości online, która jest oferowana między innymi na: 360ksiegowosc.pl. Zdecydowanie ułatwia ona bowiem pracę oraz pozwala zautomatyzować część procesów księgowych, co umożliwia odzyskanie znacznej ilości czasu, który można poświęcić na rozwój działalności. Zaletą korzystania z księgowości online jest również:

  • możliwość obsługi programu księgowego z dowolnego miejsca, co pozwala mieć dostęp do rozliczeń zarówno w biurze, jak i w domu, czy w trakcie wyjazdu służbowego;
  • ograniczenie ilości popełnianych błędów, dzięki czemu jakość prowadzenia księgowości wzrasta;
  • możliwość skorzystania z darmowego okresu próbnego, który w przypadku wspomnianej już oferty 360 księgowość wynosi aż do 6 miesięcy.

Podsumowując należy stwierdzić, że rozszerzenia działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopisania odpowiednich kodów PKD. Dzięki zmianom przed firmą otwierają się dodatkowe możliwość rozwoju i zarabiania, jednak należy pamiętać, że formalności muszą zostać załatwione maksymalnie w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian (czyli faktycznego rozszerzenia działalności).

Czytaj więcej

Artykuły związane z Rozszerzenie działalności gospodarczej -