Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (BETZ)

Aswath Damodaran, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego jak co roku publikuje zaktualizowane dane odnośnie do rynków finansowych, które wykorzystywane są m.in. w funduszach inwestycyjnych oraz jego własnych analizach. Dane są tworzone na podstawie zbiorczych wyników finansowych spółek i sektorów, poszczególnych ocen firm ratingowych czy prognoz analityków. Wszystkie publikowane przez niego dane są dostępne za darmo na jego stronie internetowej. Czego mogliśmy dowiedzieć się z danych i które sektory wydają się mieć największy potencjał?

 

Kim jest Aswath Damodaran?

Aswath Damodaran prowadzi na Uniwersytecie Nowojorskim zajęcia z wyceny akcji i ryzyka biznesowego. Wcześniej pracował jako analityk finansowy w bankach inwestycyjnych. Ma doktorat z finansów. Jest autorem kilku książek i artykułów dotyczących wyceny akcji i zarządzania ryzykiem. Jego wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie są szeroko uznawane, co powoduje, że jego opinie są bardzo cenione w świecie finansów.

Ostatnia aktualizacja danych przeprowadzona przez Damodarana może być szczególnie wartościowa dla inwestorów, biorąc pod uwagę zmiany, jakie następują na rynkach finansowych w ostatnim czasie. Dzięki dostępności przetworzonych danych możemy dokładniej analizować i zrozumieć rynki, na których inwestujemy.

 

Które sektory będą się rozwijać według analityków?

Reklama

Dowiedzieliśmy się, że skumulowane prognozy analityków dla wszystkich spółek amerykańskich (z wyłączeniem sektora finansowego) dają wartość średniorocznej stopy wzrostu przychodów na poziomie 17,38 proc. i wzrostu zysków na najbliższe 5 lat na poziomie 14,06 proc. rocznie. 

Według analityków największe wzrosty przychodów może odnotować sektor producentów samochodów i ciężarówek. Średnioroczny spodziewany wzrost przychodów na najbliższe 2 lata wynosi aż 278 proc., przy średnim wzroście zysku na poziomie 17,37 proc. rocznie. Na prognozę może wpływać obecnie relatywnie niski poziom sprzedaży związany ze spowolnieniem gospodarczym. Zdaje się, że szczególnie może na tym zyskać fundusz Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY), który daje ekspozycje m.in. na handel detaliczny czy producentów samochodów.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily

 

Reklama

Co może wydawać się ciekawe, to na drugim miejscu pod względem oczekiwanego tempa wzrostu przychodów wynoszącym 33,6 proc. rocznie jest branża hotelarska i hazardowa. Oczekuje się, że jej zyski przez najbliższe 5 lat będą rosły o 21,7 proc. rocznie. Z tego też względu atrakcyjnie zdaje się wyglądać fundusz Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (BETZ), który daje ekspozycje na znane już od pokoleń spółki hazardowe oraz dynamicznie rozwijającą się branżę internetowego hazardu.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Conotoxia MT5, BETZ, Daily

 

Pod względem wzrostu zysków najbardziej atrakcyjnie – bez zaskoczenia – przedstawia się sektor oprogramowania internetowego. Oczekiwany przez analityków roczny wzrost zysków na najbliższe 5 lat wynosi aż 96 proc. Przewiduje się, że średni wzrost przychodów na najbliższe 2 lata wyniesie 10,3 proc. rocznie. Być może zyskałby na tym indeks amerykańskich spółek technologicznych Nasdaq (US100).

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily

 

Na drugim miejscu pod względem tempa wzrostu zysków będzie – wg oczekiwań analityków – sektor odnawialnych źródeł energii, którego średni wzrost zysków może wynieść 61 proc., przy wzroście przychodów na poziomie 32 proc. Wydaje się, że zyskać może na tym fundusz fundusz iShares Global Clean Energy ETF (GlobalClean).

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Conotoxia MT5. GlobalClean, Daily

 

Które branże najwięcej inwestują w przyszłość?

Reklama

Średnio wydatki na badania i rozwój spółek ze Stanów Zjednoczonych (z wyłączeniem sektora finansowego) wynoszą zaledwie 3,6 proc. ich przychodów. Największą część swoich przychodów na nowe inwestycje wydaje sektor spółek biotechnologicznych. Ich nakłady stanowią tu aż 39 proc. wielkości sprzedaży. Wydaje się to bezpośrednio powiązane z charakterystyką działalności tego typu spółek. Niestety wielkość inwestycji nie wydaje się na razie przekładać na ich rentowność. Średnia rentowność kapitałów własnych tego typu spółek wyniosła zaledwie 0,6 proc. Zdaje się, że może to wpłynąć na notowania funduszu iShares Biotechnology ETF (IBB). Źródło: Conotoxia MT5, BBI, Daily

Na drugim miejscu pod względem wielkości inwestycji jest wcześniej wspomniany sektor spółek zajmujących się oprogramowaniem internetowym. Wydatki na badania i rozwój stanowią 19,2 proc. przychodów tego sektora. Na ostatnim miejscu podium znalazł się sektor spółek produkujących półprzewodniki. Wskaźnik dla tego sektora wynosi 18,4 proc., podczas gdy średnia rentowność spółek z tego sektora wynoszą 22,7 proc. 

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (BETZ)