Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rośnie kurs pln

Rynek krajowy

Krótszy dla polskich inwestorów tydzień pracy nie oznacza spokoju w notowaniach krajowego rynku finansowego. Wczorajsza sesja przyniosła niewielkie zmiany złotego, ale już dość spektakularne w przypadku krótkoterminowego długu skarbowego.

Dziś dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, na którym – z uwagi na niedawną kolejną niespodziankę w górę w odczycie inflacji CPI – liczymy na podwyżkę stóp procentowych. Rynek jest niemal przekonany o agresywnym, bo wynoszącym 50 pkt. baz. wzroście stopy referencyjnej. Uważamy, że realizacja takiego scenariusza – nawet w obliczu potencjalnie łagodnej narracji ze strony prezesa Narodowego Banku Polskiego – może oznaczać dalsze nasilenie oczekiwań co do tempa i skali normalizacji polityki monetarnej w Polsce. W takim przypadku na wartości zyskiwać może złoty, który w naszej ocenie ma szansę nieznacznie zniżkować poniżej bariery 4,60. Kolejną konsekwencją aktywności RPP będzie postępujące wypłaszczenie krzywej obligacji skarbowych (szybszy wzrost dochodowości 2-latki aniżeli 10-latki). Wynik dzisiejszego posiedzenia z uwagi na kiepską komunikację Rady z rynkiem obarczony jest jednak ryzykiem, które tylko potęgować może zmienność rynkową.

Rynki zagraniczne

Wtorek na rynku eurodolara przyniósł wyraźne ograniczenie zmienności i to pomimo publikacji indeksów PMI dla gospodarek strefy euro. Globalnie bieżący tydzień to przede wszystkim posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Ogłoszenie tzw. taperingu jest praktycznie przesądzone, a w centrum uwagi powinna pozostawać retoryka amerykańskich bankierów centralnych dotycząca trwałości wysokiej inflacji. Z tego powodu do czasu zakończenia posiedzenia FOMC (dziś wieczorem) nie oczekujemy istotnych zmian globalnego rynku finansowego.

 

Czytaj więcej