Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rosja negocjacje

ŚWIAT:

Kolejna runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich w Puszczy Białowieskiej nie przyniosła przełomu. Rosja złagodziła jednak swoje żądania w negocjacjach – rzecznik Kremla proponuje zatrzymanie rosyjskiej „specjalnej operacji”, jeśli Ukraina uzna prawa Rosji do Krymu, niepodległość DRL i ŁRL oraz zapisze w konstytucji, że nie przystąpi do żadnego bloku (chodzi o NATO, być może też o UE). Rosyjski resort obrony zapowiedział też lokalne zawieszenia broni, które miałyby obowiązywać od dziś od 8 rano czasu polskiego i umożliwić ewakuację ludności cywilnej z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa. Amerykanie rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy i produktów związanych z energią. Kongres USA, przy poparciu zarówno Demokratów jak i Republikanów, uzgodnił wczoraj projekt ustawy, który obok wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy ma dać prezydentowi uprawnienia do zwiększenia ceł na produktu z Rosji i Białorusi oraz zobowiązać przedstawiciela USA ds. handlu do lobbowania na rzecz wykluczenia Rosji z WTO. Jak wynika z przecieków, do których dotarła agencja Bloomberg, również UE ma znacząco przyspieszyć plan ograniczania zależności Europy od rosyjskich surowców energetycznych. W czwartek rozpocząć się ma nieformalny szczyt liderów UE, na którym mogą zostać podjęte odpowiednie decyzje. Francuski minister finansów B.Le Maire powiedział, że wciąż jest miejsce na dalsze sankcje Unii wobec Rosji. O sankcjach myśli też Rosja – wicepremier A.Novak powiedział, że Rosja ma pełne prawo wprowadzić embargo na dostawy gazu przez Nord Stream 1. Według szefa unijnej dyplomacji J.Borella UE musi się przygotować na przyjęcie ok. 5 mln uchodźców z Ukrainy, jeżeli Rosja nie wstrzyma inwazji na Ukrainę.

EUR:

Indeks nastrojów Sentix inwestorów finansowych dla strefy euro w marcu znacząco spadł, do -7 pkt. (kons. +6,1 pkt.) wobec +16,6 pkt. w lutym. Dane uwzględniają już wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę (ankieta została przeprowadzona w dniach 3-5 marca). Komponent oczekiwań w ciągu miesiąca obniżył się aż o 34,8 pkt., co było największym spadkiem w 20 letniej historii badania. Wskaźnik oczekiwań pozostaje obecnie na poziomie z marca 2020 (wybuch I fali pandemii), ale miesięczna skala spadku w marcu była większa niż wtedy. Barometr oczekiwań inflacyjnych Sentix w marcu osiągnął kolejny rekord wraz z nasileniem się obaw przed wysokim wzrostem cen energii oraz żywności. Inwestorzy dostrzegają coraz trudniejszy stagflacyjny dylemat, przed którym stoi EBC. Zdecydowanie mniej niż oczekiwania obniżył się wskaźnik sytuacji bieżącej – do poziomu z maja 2021. Do najniższego poziomu w historii obniżył się wskaźnik oczekiwań Sentix dla Europy Wschodniej (do tej grupy Sentix zalicza m.in. Polskę, Czechy, państwa bałtyckie i objętą sankcjami Rosję).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury Sentix dla strefy euro; Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS na koniec miesiąca; Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury Sentix dla strefy euro; Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS na koniec miesiąca; Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski - 1

Reklama

POL:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z agresją Rosji. Celem ustawy jest stworzenie doraźnej podstawy prawnej do legalnego pobytu Ukraińców w Polsce, uregulowanie zasad powierzania pracy oraz wdrożenia systemowej pomocy o charakterze socjalnym (m.in. jednorazowe wsparcie w wysokości 300 PLN, uprawnienie do 500+ czy zapewnienie finansowania w wysokości 40 PLN dziennie przez maksymalnie 60 dni podmiotom które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy). Ustawa zapewnia również dostęp uchodźcom do opieki żłobkowej i nauki szkolnej dla dzieci oraz do opieki zdrowotnej. Ustawa reguluje zasady finansowania przez rząd dodatkowych zadań JST związanych z uchodźcami. Według OSR do projektu ustawy roczny koszt jej funkcjonowania wyniesie między 1,8 a 3,5 mld PLN przy założeniu, że liczba uchodźców wyniesie między 486 a 972 tys. osób. Źródłem finansowania wydatków na pomoc dla uchodźców ma być nowo utworzony Fundusz Pomocy przy BGK, wzorowany na Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Można więc założyć, że środki na funkcjonowanie Funduszu Pomocy zostaną przynajmniej częściowo pozyskane z emisji obligacji przez BGK. Według szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Ł.Schreibera wartość zakładanej w ustawie pomocy dla uchodźców może wynieść nawet ok. 8 mld PLN.

POL:

Według ZUS na koniec lutego liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wyniosła 898,1 tys. (wzrost o 22% r/r i o 26,5 tys. m/m).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury Sentix dla strefy euro; Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS na koniec miesiąca; Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury Sentix dla strefy euro; Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS na koniec miesiąca; Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski - 2

POL:

Reklama

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że według wstępnych danych liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec lutego wyniosła 923 tys., a liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych do urzędów pracy wyniosła 116,5 tys. i była o 0,6% wyższa niż w styczniu. Dane te uzupełniają piątkowy komunikat ministerstwa o szacunku stopy bezrobocia w lutym na poziomie 5,5%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury Sentix dla strefy euro; Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS na koniec miesiąca; Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury Sentix dla strefy euro; Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS na koniec miesiąca; Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski - 3

Czytaj więcej