Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ropa naftowa z rosji

RPP zdecydowała się wczoraj na podwyżkę o 75 pb. Powyżej naszej prognozy i konsensusu ekonomistów (50pb), ale poniżej oczekiwań rynkowych (100pb). To co najważniejsze kryje się jednak w komunikacie i nowych projekcjach NBP. Dziś czekamy na konferencję prezesa Glapińskiego (zaplanowana na 15:00).

RPP: zaskoczenie tkwi nie w skali ruchu

Nie skala podwyżki, lecz zmiany w komunikacie RPP oraz projekcja inflacyjna są największym zaskoczeniem wczorajszej decyzji. Inflacja nie wraca do celu w całym horyzoncie projekcji, wzrost PKB słabnie. Tymczasem RPP usuwa wcześniejsze stwierdzenia dot. kalibracji podwyżek stóp tak, aby utrzymać gospodarkę na ścieżce zrównoważonego wzrostu. Być może to oczywiste, że ten wzrost już zrównoważony nie jest (wysoka inflacja, wyhamowanie). Być może jednak właśnie obserwujemy skupienie uwagi RPP tylko i wyłącznie na celu inflacyjnym, co w świetle projekcji oznacza dość długą drogę do stopy docelowej. Być może prawidłowa jest inna interpretacja, którą poznamy dziś o 15:00 podczas konferencji.

Nasz komentarz w linku poniżej: https://makroekonomia.mbank.pl/180640-rpp-zaskoczenie-tkwi-nie-w-skali-ruchu

 

Garść newsów makroekonomicznych

UE: Komisja Europejska przedstawiła plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Plan zakłada m.in. zmniejszenie zależności UE od rosyjskiego gazu o 2/3 już w 2022 r. Całkowite uniezależnienie się od importu z Rosji ma nastąpić "na długo przed 2030 r.". W realizacji planu ma służyć przejście na alternatywne dostawy gazu (rozwój importu gazu LNG) i szybszy rozwój czystej energii.

Reklama

Szczegóły: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_22_1511

USA: Joe Biden zapowiedział wprowadzenie zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych do USA.

Wielka Brytania: Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji - poinformował we wtorek brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng.

Chiny: Bez większych zaskoczeń w danych o inflacji. CPI za luty wyniósł 0,9% r/r (tyle oczekiwał konsensus, poprzednio również 0,9% r/r). PPI natomiast wyniósł 8,8% r/r (oczekiwano 8,7% r/r, poprzednio 9,1% r/r).

Garść newsów makroekonomicznych: Podwyżka stóp o 75pb i zaskakujące projekcje - 1Garść newsów makroekonomicznych: Podwyżka stóp o 75pb i zaskakujące projekcje - 1

Czytaj więcej