Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rodzaje działalności gospodarczych w Polsce

Rynek usług finansowych odgrywa kluczowe znaczenie w każdym nowoczesnym państwie. Nie inaczej sytuacja wygląda w Polsce. Wybrane firmy, które działają w tym segmencie gospodarki, wpływają na życie każdego z nas. Co trzeba wiedzieć o bankach, doradcach i innych instytucjach, które tworzą sektor finansów w kraju?
 

Usługi finansowe, czyli bankowość?

Bez wątpienia jest to bardzo szeroki segment rynku. Jeśli przejrzymy dane na przykład z bazy firm ALEO.com, to szybko dostrzeżemy, że w tym sektorze (w ujęciu łącznym) w Polsce działa ogromna liczba podmiotów: ponad 292 tysiące. Warto też zwrócić uwagę na to, że wśród instytucji finansowych liczą się nie tylko te prywatne, ale i te, którymi zarządza aparat państwowy.

Jakie akty prawne są kluczowe dla banków, które działają w Polsce? Można tu wskazać m.in. na:

  • ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym,
  • ustawę Prawo Bankowe,
  • ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych,
  • ustawę o prawie spółdzielczym,
  • ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszaniu się.

Ważną rolę odgrywa też prawo dewizowe i akty prawne definiujące BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) oraz odrębne przepisy, dzięki którym może funkcjonować Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego, w Polsce działa 29 banków komercyjnych i aż 529 spółdzielczych. Pomimo tego, że ten sektor rynku uchodzi za bardzo stabilny, to nie można stwierdzić, że jest on w stu procentach bezpieczny.

Reklama

Bardzo dobrze pokazała to pandemia COVID-19. Pod koniec stycznia 2021 roku, aż 22 banki (12 spółdzielczych i 10 komercyjnych) wykazały stratę, która zamknęła się w kwocie 115 milionów złotych. Nie powinno to jednak wpływać na ogólny odbiór branży, gdyż pozostałe firmy wypracowały ponad 400 milionów zysku. Bilans jest więc dodatni.

Specyficznym rodzajem instytucji bankowych, są firmy o charakterze inwestycyjnym, które skupiają się na emisji i obrocie papierami wartościowymi, na przykład akcjami. Korzysta z nich wąska grupa klientów, zwłaszcza jeśli odniesiemy je do tradycyjnych banków, w których niemal każda dorosła osoba ma swoje konto.

Jakie banki działające w Polsce dysponują największymi aktywami? Na pierwszym miejscu plasuje się PKO Bank Polski (346 miliardów złotych), drugi jest bank Pekao S.A. (280 mld), a na trzecim miejscu uplasował się Santander (197 mld), który wyprzedził ING (180 mld PLN) i mBank (173 mld).

Jakie inne rodzaje działalności składają się na sektor finansowy w Polsce?

Jest to bardzo szeroka grupa usług. Bardzo dużą popularnością cieszy się na przykład sektor doradztwa podatkowego. W Polsce działa ponad 87 tysięcy takich przedsiębiorstw. Nie brakuje też firm rachunkowo-księgowych. Tych działa aż 58508.

Wyspecjalizowanym rodzajem usług, gdzie możemy napotkać problem ze znalezieniem fachowca, są działalności skupiające się na audytach finansowych. W całym kraju funkcjonują tylko 52 takie przedsiębiorstwa. W Polsce mamy też 802 firmy wyspecjalizowane w leasingu.

Reklama

Specyficznym rodzajem działalności, który należy do tego sektora rynku, są ubezpieczenia. Takich instytucji w naszym kraju jest zaskakująco dużo, bo aż 46 tysięcy. Bez trudu powinniśmy też odnaleźć działalności wyspecjalizowane w doradztwie prawnym (62 tysiące firm), bez względu na to, w jakiej części Polski mieszkamy.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o usługach finansowych?

Ważnym aktem prawnym, który wpływa na ten rynek we wszystkich krajach Unii Europejskiej, także i w Polsce, jest MIFID, czyli dyrektywa w sprawie rynków i instrumentów finansowych. Definiuje ona zarówno usługi finansowe, jak i inwestycyjne, które często się do nich zalicza.

MIFID dopuszcza możliwość przyjmowania i przekazywania zleceń do wybranych instytucji, ich realizację w imieniu klientów, a także samodzielne zawieranie transakcji i zarządzanie akcjami. Dozwolone jest także prowadzenie wielostronnych platform obrotu.

Jakie dane o wybranych podmiotach finansowych odnajdziemy w bazie firm?

W polskim porządku prawnym funkcjonują trzy duże, ogólnodostępne, bazy danych: REGON, NIP oraz Krajowy Rejestr Sądowy. Każdy z tych zbiorów daje nam dostęp do innych informacji. Czy to oznacza, że musimy poświęcić sporo czasu, by wyszukać dane o banku czy leasingodawcy? Na szczęście nie.

Reklama

Najlepsze bazy firm w Polsce pełnią rolę agregatu, który gromadzi, a następnie w atrakcyjny dla odbiorcy sposób, przedstawia najważniejsze informacje. Można tu wskazać choćby na pełne dane rejestrowe, a także numer KRS, REGON czy NIP.

Kolejne cenne informacje, jakie znajdziemy w takiej usłudze, jak ALEO.com, to forma prawna prowadzonej działalności, data rejestracji i adres prowadzenia firmy. Jeśli wybrana instytucja finansowa powstała z połączenia kilku przedsiębiorstw, to takie dane również uda nam się przeanalizować.

Inne ciekawe informacje, do jakich uzyskamy dostęp, to dane o władzach firmy, raporty i sprawozdania finansowe (dla wybranych rodzajów działalności) oraz informacje o wsparciu z funduszy unijnych, jeśli wybrana działalność gospodarcza zdecydowała się z niego skorzystać.



Czytaj więcej

Artykuły związane z rodzaje działalności gospodarczych w Polsce