Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

riksbank

#GOVERMENT SHUTDOWN na razie nie powróci. Kongresmeni dogadali się w kwestii finansowania budowy muru z Meksykiem, chociaż kwota jest kilkukrotnie mniejsza od tej, której oczekiwał prezydent Trump (1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD). Kongres przegłosował ustawy w czwartek, a Trump zapowiedział, że je podpisze w piątek po południu. Prezydent dał jednak do zrozumienia, że nie zrezygnuje z projektu wybudowania muru na całej granicy z Meksykiem.

#MOŻLIWE JEST WYDŁUŻENIE ROZEJMU HANDLOWEGO

pomiędzy USA, a Chinami (formalnie wygasa on 1 marca) – takie spekulacje pojawiły się w czwartek rano, ale nie zostały oficjalnie potwierdzone przez żadną ze stron. Rzekomo prolongata miałaby dotyczyć 60 dni, chociaż strona chińska chciała 90. W piątek (15 lutego) zakończyły się blisko 5 dniowe rozmowy handlowe w Pekinie, ostatnie dwa dni prowadzone na wysokim szczeblu. Z komentarzy oficjeli (amerykański Sekretarz Skarbu Mnuchin i chiński prezydent Xi Jinping) wynika, że strony dążą do porozumienia, ale jest jeszcze wiele punktów spornych i rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. Nie dowiedzieliśmy się żadnych konkretów dotyczących szczegółów negocjacji. Planowany jest jednak oficjalny komunikat.

#PREMIER MAY PRZEGRAŁA GŁOSOWANIE

w Izbie Gmin, jakie miało miejsce w czwartek. Wprawdzie nie było ono dla niej wiążące, ale jest sygnał, że parlamentarzyści nie popierają jej strategii zmierzającej do ponownej renegocjacji traktatu (aspekt irlandzkiego backstopu). Kluczową debatę i głosowanie nad porozumieniem Theresy May zaplanowano na 26-27 lutego. Na 6 tygodni przed datą Brexitu pozostajemy jednak wciąż w informacyjnej próżni.

#HISZPANIE PÓJDĄ DO URN

już 28 kwietnia – taką decyzję podjął w piątek premier Pedro Sanchez po tym, jak parlament odrzucił w ostatnich dniach projekt ustawy budżetowej na ten rok. Będą to już trzecie wybory do parlamentu od 2015 r. 

#BANK NOWEJ ZELANDII

Reklama

nie zmienił stóp procentowych na środowym posiedzeniu (1,75 proc.). W komunikacie powtórzono, że stopy mogą zmienić się w dowolnym kierunku, ale ogólnie przekaz nie zwiększył obaw związanych z cięciem stóp. 

#SZWEDZKI RIKSBANK

również nie wykonał żadnych ruchów podczas posiedzenia w środę (-0,25 proc.), a w komunikacie podtrzymał wolę podwyżki stóp w II połowie roku (podobnie jak w grudniu). Przekaz wybrzmiał nieco bardziej „jastrzębio”, gdyż mimo stwierdzenia faktu utrzymującej się niepewności i ryzyk w globalnej gospodarce, krajowy obraz pozostaje optymistyczny.

#RYNKI FINANSOWE NIE WIERZĄ, ABY FED MÓGŁBY PODNIEŚĆ STOPY PROCENTOWE W TYM ROKU

O ile opublikowane dane nt. inflacji CPI w styczniu pokazały, że w ujęciu bazowym wskaźnik utrzymał się na poziomie 2,2 proc. r/r, o tyle grudniowa sprzedaż detaliczna wypadła zaskakująco słabo spadając o 1,2 proc. m/m i 1,8 proc. m/m bez uwzględnienia aut. W dół poszła też dynamika produkcji przemysłowej w styczniu (o 0,6 proc. m/m), podczas kiedy szacowano jej wzrost (o 0,1 proc. m/m).

#KORONA CZESKA OKAZAŁA SIĘ NAJMOCNIEJSZĄ WALUTĄ W NASZYM REGIONIE,

chociaż zyskała minimalnie. Wsparciem okazały się lepsze od prognozowanych dane nt. inflacji i PKB, które zwiększył szanse na kolejne podwyżki stóp przez Bank Czech. Ogólnie region nie radził sobie jednak najlepiej – negatywnie ważyła niepewność o globalny wzrost gospodarczy i siła amerykańskiego dolara.

Nota prawna

Czytaj więcej