Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rezerwy

 

  • Ile wynoszą aktywa rezerwowe NBP?
  • Co NBP ma w rezerwach?
  • Jak zwiększa się udział złota w rezerwach NBP?

 

Aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły pod koniec lutego 2024 roku 173,2 mld EUR, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 188,0 mld USD. To oznacza, że stan aktywów był niższy o 1,9 mld EUR, niż na koniec stycznia 2024 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się w ujęciu miesięcznym o 1,6 mld USD. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 9,5% r/r i spadek o 1,1% w ujęciu miesięcznym.

 

Widać trend spadkowy rezerw od początku 2024 roku

Reklama

Pod koniec grudnia 2023 r. rezerwy w euro sięgały 175,4 mld euro, a w dolarach 193,8 mld USD. Wartość złota w rezerwach banku centralnego wynosiła 21 mld 525,2 mln euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 23 mld 784,4 mln USD. Widać więc trend spadkowy na początku roku 2024, jeśli chodzi o rezerwy NBP, mimo że w ujęciu rocznym urosły o 9,5%.

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana głównie w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

NBP zdecydowaną większość rezerw (66,6%) inwestuje w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała część rezerw trzymana jest pod postacią lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

 

Złoto waży coraz więcej w rezerwach NBP

To co rzuca się w oczy w składzie aktywów, to zwiększający się udział złota. Na koniec lutego złote rezerwy NBP miały wartość 23,4 mld USD, tymczasem rok wcześniej było to 13,3 mld USD.

Reklama

W ostatnich latach NBP kupował złoto. Pod koniec grudnia Narodowy Bank Polski miał w swoim posiadaniu przeszło 11,53 mln uncji złota (358,58 ton), których wartość wynosiła niemal 93,6 mld zł.  Jeszcze pod koniec 2022 roku miał na bilansie ledwie 7,35 mln uncji, czyli w 2023 roku zwiększył stan posiadanego złota o 4,18 mln uncji.

Prezes NBP A. Glapiński mówił w styczniu 2024, że złoto stanowi około 13% rezerw NBP, ale cel jest taki, by stanowiło 20%. Za jego kadencji NBP zakupił około 255 ton złota.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: NBP

Reklama

 

Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje aktywów rezerwowych, nie widać wielkich zmian rok do roku. Nieco zwiększyły się rezerwy walutowe (z 147,4 mld USD do 157 mld USD), natomiast rezerwy SDR oraz transza rezerwowa w MFW pozostały na tym samym poziomie.

 

Zobacz również: Na tym rynku jesteśmy regionalnym liderem. Pieniędzy ma być jeszcze więcej

Czytaj więcej

Artykuły związane z Rezerwy