Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rentowność papierów wartościowych

W cieniu hossy na rynkach akcji rozgrywa się korekta na rynkach obligacji. Szczególnie w USA wyraźnie w górę idą rentowności papierów skarbowych o dłuższych terminach do wykupu (10 lat i więcej). Na fali tego trendu w górę drgnęły też rentowności polskiego długu, a nawet tego w strefie euro, gdzie - w przypadku np. obligacji niemieckich.

  grafika numer 1 grafika numer 1

Wzrost rentowności to automatycznie adekwatny spadek cen obligacji stałokuponowych (cena musi spaść, by zapewnić wyższą, żądaną przez inwestorów rentowność).

Korekta spadkowa na amerykańskim rynku "skarbówek" zbliża się do -4% od szczytu. To już dość okazała przecena, choć na przestrzeni ostatniej dekady zdarzały się większe ruchy spadkowe, rzędu 5-6%.

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Najmocniej ucierpiały obligacje na tzw. długim końcu krzywej rentowności, czyli te o długim okresie do wykupu, a przez to największej wrażliwości (tzw. duration) na wahania rentowności. Indeks papierów 20-letnich i dłuższych zdążył przecenić się o ok. 15% od szczytu. Ale i tutaj korekty potrafiły być jeszcze głębsze, rzędu 20% a nawet 25% (2009 rok).

  grafika numer 3 grafika numer 3

Na fali tych globalnych trendów doszło też do pewnej korekty na polskim rynku, aczkolwiek na razie jest ona niewielkich rozmiarów (poniższy indeks TBSP jest nie do końca porównywalny z omówionymi indeksami amerykańskimi ze względu na większy udział stabilniejszych papierów o krótszych terminach wykupu).

  grafika numer 4 grafika numer 4

Reasumując, rosnące oczekiwania na normalizację sytuacji w gospodarkach przyczyniają się do wzrostu rentowności obligacji skarbowych, co najbardziej widoczne jest w USA. Wzrost rentowności to spadek cen - indeksy obligacji przeżywają korektę. Ta korekta może być - tak jak to bywało wiele razy w przeszłości - okazją do dokupienia papierów dłużnych, aczkolwiek można zadawać sobie pytanie czy rentowności osiągnęły już wystarczająco atrakcyjne poziomy.

 https://qnews.pl/pl/news/post%C4%99puje-korekta-na-rynku-obligacji

Czytaj więcej