Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rekordowe zyski

Największe koncerny paliwowe pokazują rekordowe zyski, kierowcy i politycy się burzą. Dziś BP poinformowało, że zarobiło 27,7 mld USD w 2022 roku, w porównaniu do 12,8 mld USD w 2021. Cieszą się akcjonariusze - kurs giganta rośnie o 6%.

W ostatnich dniach raporty za IV kwartał i cały 2022 rok pokazywały wielkie firmy paliwowe i podobnie jak BP zachwycały wynikami. Shell zarobił rekordowe 41,6 mld USD w 2022 roku, o 10 mld USD więcej, niż w jak do tej pory rekordowym 2008 roku. ExxonMobil i Chevron ogłosiły największe zyski roczne w historii, odpowiednio 55,7 mld USD i 36,5 mld USD.

Według danych Refinitiv, największe zachodnie firmy z branży paliw osiągną w 2022 roku łączne zyski w wysokości prawie 200 mld USD. Francuski TotalEnergies ma ogłosić wyniki za cały rok w środę.

 

Reklama

 

Biały Dom apeluje o inwestycje, a nie branie zysków

Analitycy branży paliwowej twierdzą, że te oszałamiające zyski pojawiły się na skutek wystąpienia kliku czynników w jednym roku, a w dużej mierze związane są z wojną na Ukrainie. Sankcje nałożone na rosyjskie paliwo wytrąciły światowy rynek z równowagi. Zapasy w rafineriach na całym świecie dość szybko poszły w dół, i co prawda niektóre rządy próbowały stłumić wzrost cen paliw na stacjach, uwalniając miliony baryłek ropy ze swoich strategicznych rezerw, ale jednak na niewiele się to zdało.

Kierowcy tankujący pojazdy gotują się, podobnie jak politycy. Pojawiło się oświadczenie Białego Domu, w którym wyraża on oburzenie, iż Exxon odnotował rekordowy zysk, podczas gdy Amerykanie zostali zmuszeni do płacenia wysokich cen przy pompie w czasie inwazji wojsk prezydenta Rosji na Ukrainę.

"Najnowsze raporty o zarobkach jasno pokazują, że firmy naftowe mają wszystko, czego potrzebują, w tym rekordowe zyski i tysiące niewykorzystanych, ale zatwierdzonych zezwoleń, aby zwiększyć produkcję, ale zamiast tego decydują się brać zyski, aby zadowolić kieszenie kierownictwa i akcjonariuszy" - powiedział rzecznik Białego Domu Abdullah Hasan. Biały Dom wcześniej wyraził oburzenie decyzją Chevronu o rozpoczęciu skupu akcji o wartości 75 mld USD.

Reklama

Pojawił się również tweet prezydenta Joe Bidena, który zganił Big Oil za wypłacanie zysków, zamiast reinwestycje w produkcję:

"Ludzie w całym kraju nie mogą patrzeć dalej, niż na swoje własne drzwi wejściowe, często nie z własnej winy. Wprowadzenie podatku od zysków nadzwyczajnych może być początkiem końca szkodliwej ery paliw kopalnych. BP jest bogatsze, bo ty jesteś biedniejszy” - twierdzi Jonathan Noronha-Gant, działacz Global Witness.

Zobacz również: Podatek od nadzwyczajnych zysków najmocniej uderzy w GPW, a nie tych, którzy zarobili na drożejącej energii

 

Koncerny ignorują ataki

Reklama

W wywiadzie dla CNBC, szef Exxon Darren Woods odpowiedział, że Biały Dom musi „sprawdzić fakty”, gdyż Exxon wydaje spore pieniądze na projekty związane z ropą i gazem, pomimo presji inwestorów i innych osób, aby przenieść inwestycje w sektor energii odnawialnej. „Oczywiście, nasze wyniki to efekt tego, że wykorzystaliśmy sytuację na rynku, ale nasza praca rozpoczęła się wiele lat temu" - powiedział Woods.

Koncerny naftowe ignorują ataki działaczy społecznych i polityków, a ich przedstawiciele wskazują, że ceny ropy są ustalane przez globalne rynki, których żaden prywatny biznes nie może kontrolować. Ostrzegają, że podatki od zysków nadzwyczajnych mogą zniechęcać do inwestowania w rozbudowę produkcji.

Ceny paliw rosną od 5 tygodni. Analitycy firmy GasBuddy przypisują ten trend grudniowej zimnej fali, która wyłączyła niektóre rafinerie, oraz konserwacjami uruchomionymi w wielu takich obiektach. Do presji na ceny przyczynia się ponowne otwarcie gospodarki Chin, co zwiększa popyt na energię, oraz embargo Unii Europejskiej na rosyjską benzynę i olej napędowy, które weszło w życie 5 lutego.

Zobacz również: Sankcje na Rosję nie działają? Najnowsze dane z Kremla pokazują zupełnie co innego

 

BP kontynuuje skup akcji własnych i podwyższa dywidendę

Na koniec, popatrzmy jeszcze na wyniki BP. Analitycy ankietowani przez Refinitiv oczekiwali zysku netto w wysokości 27,6 mld USD za cały rok 2022. BP podało, że jego poprzedni rekordowy zysk wynosił 26,3 mld USD i padł w 2008 roku. W IV kwartale BP odnotowało 4,8 mld USD zysku, nieznacznie przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 4,7 mld USD.

Zyski roczne BP

Reklama

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: spółka

 

Zyski kwartalne BP

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: spółka

Reklama

 

BP ogłosiło, że będzie nadal prowadziło skup akcji o wartości 2,75 mld USD i ma zamiar zakończyć go przed ogłoszeniem wyników za I kwartał 2023 na początku maja. Podniosło też dywidendę o 10%, do 6,61 centów na akcję zwykłą.

Prezes BP Bernard Looney określił zarobki jako dobre. „Widzicie firmę, która osiąga dobre wyniki podczas transformacji. Mieliśmy w roku 2022 najwyższą niezawodność operacyjną w naszej historii, mieliśmy najniższy koszt produkcji od 16 lat, więc sam biznes działa bardzo dobrze" - powiedział Looney w programie Squawk Box Europe CNBC. „Zapowiadamy do 8 mld USD więcej inwestycji w transformację energetyczną w tej dekadzie i do 8 mld USD więcej inwestycji w ropę i gaz w ramach wsparcia bezpieczeństwa energetycznego i przystępności energetycznej w tej dekadzie” - dodał.

BP podało, że w IV kwartale zredukowało dług netto do 21,4 mld USD, z 30,6 mld USD w  porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

W swojej najnowszej prognozie energetycznej, BP przewiduje, że udział paliw kopalnych jako pierwotnego źródła energii spadnie z 80% w 2019 roku do 20% do 2050 roku. Natomiast udział odnawialnych źródeł energii w energii pierwotnej ma wzrosnąć z 10% do 35%-65% w tym samym okresie.

Zobacz również: Dzięki tej decyzji Rosja dostanie ostro po kieszeni. My też, bo diesel może kosztować nawet 10 PLN za litr

Czytaj więcej