Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

raport ZUS

Wzrost wpłat na FUS

Według najnowszych informacji, wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wyniosły 215,7 miliarda złotych.

To znaczny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2023, gdzie suma ta była niższa o prawie 27,4 miliarda złotych, co przekłada się na wzrost o 14,5 procent.

Taki wzrost jest wynikiem zarówno zwiększenia liczby ubezpieczonych, jak i wyższych składek od osób zatrudnionych oraz przedsiębiorców.

 

>> Zobacz też:  Będzie się działo na GPW. Zobacz koniecznie bogaty kalendarz wyników i ważnych danych ze spółek

Reklama

 

eSkładki na ZUS. Nowe rekordy

ZUS podał również, że łączna wartość eSkładek, czyli elektronicznie przekazywanych składek na ubezpieczenia społeczne, wyniosła 327,7 miliarda złotych.

To oznacza wzrost o 14,3 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Tak dynamiczny wzrost eSkładek może świadczyć o rosnącej liczbie osób korzystających z elektronicznych form płatności oraz o większej efektywności systemu zbierania składek.

 

Wzrost wpłat na ubezpieczenie zdrowotne

Wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne również wykazują znaczący wzrost.

Reklama

Suma ta osiągnęła niemal 96,7 miliarda złotych, co stanowi wzrost o ponad 11,9 miliarda złotych w porównaniu do ubiegłego roku.

To oznacza wzrost o 14,1 procent.

Zwiększone wpływy mogą pomóc w lepszym finansowaniu systemu ochrony zdrowia, co jest kluczowe w kontekście rosnących kosztów opieki medycznej oraz zapotrzebowania na usługi zdrowotne.

 

>> Czytaj też: Vercom - wyniki, akcje dywidendy [wrzesień 2024] Jak reaguje kurs akcji na wyniki spółki?

 

Wzrost wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Reklama

Wpłaty na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) wyniosły ponad 15 miliardów złotych. Jest to wzrost o ponad 1,8 miliarda złotych, czyli o 13,3 procent.

Te fundusze są kluczowe dla wsparcia osób poszukujących pracy oraz dla zapewnienia wypłaty świadczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy.

Wzrost wpłat na ZUS i powiązane fundusze jest pozytywnym sygnałem dla polskiego systemu zabezpieczeń społecznych.

Wzrost ten może świadczyć o poprawiającej się kondycji gospodarki oraz o rosnącej liczbie zatrudnionych i samozatrudnionych. Jednocześnie wyższe wpłaty mogą przyczynić się do lepszego zabezpieczenia finansowego systemów emerytalnych, zdrowotnych i wsparcia dla pracowników.

Warto jednak monitorować te zmiany, aby zapewnić stabilność i efektywność systemu zabezpieczeń społecznych w przyszłości.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z raport ZUS