Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rakiety na polskę

PL: Dziś o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje wyliczenia inflacji bazowej w październiku. Według naszych szacunków najszerzej śledzona miara – indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wzrósł do 11,1% r/r z 10,7% r/r miesiąc wcześniej, tj. do najwyższej wartości w historii danych. Spodziewamy się, że wskaźnik ten będzie w nadchodzących miesiącach nadal rósł.

US: Dziś poznamy także dane o sprzedaży detalicznej (godz. 14:30) i produkcji przemysłowej (godz. 15:15) w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się wzrostu sprzedaży o 0,8% m/m i produkcji o 0,2% m/m, choć należy zaznaczyć, że te wskaźniki makroekonomiczne przedstawiane są w ujęciu nominalnym. Popyt konsumpcyjny, jak na razie częściowo odporny na wysoką inflację, sprzyja aktywności w przemyśle, aczkolwiek 2023 r. powinien przynieść już wyraźne pogorszenie koniunktury.

 

Wzrost gospodarczy w Polsce zwalnia. Czy szczątki rakiet poruszą rynkami? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Wzrost gospodarczy w Polsce zwalnia. Czy szczątki rakiet poruszą rynkami? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Wzrost gospodarczy w Polsce w 3Q 2022 wyhamował do 3,5% r/r z 5,8% r/r w 2Q. Nie są jeszcze dostępne szczegółowe informacje dotyczące struktury wzrostu, oczekiwać należy wyhamowania konsumpcji prywatnej, a także dynamika inwestycji w środki trwałe. Dane o handlu zagranicznym sugerują, że wyższy niż szacowaliśmy może być wkład eksportu netto do rocznej dynamiki PKB. W ujęciu kw/kw polska gospodarka urosła natomiast w 3Q o 0,9% kw/kw wobec spadku o 2,3% kw/kw w 2Q. To wciąż solidny wzrost. Pomimo pozytywnej niespodzianki w danych perspektywy na kolejnej kwartały pozostają niekorzystne. W pierwszych miesiącach przyszłego roku roczna dynamika PKB może być wręcz ujemna, niemniej w całym roku wzrost gospodarczy powinien być dodatni, choć nie przekroczy 1%.

PL: Według opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu ustawy budżetowej na 2023 r. deficyt sektora finansów publicznych wynieść ma na koniec 2022 r. 3-4% PKB. Jednocześnie Rada ocenia jako „realistyczne” osiągnięcie planowanego w ustawie budżetowej na 2023 r. deficytu na poziomie 4,5% PKB. Ocena ta nie uwzględnia jednak ewentualnego wsparcia w zakresie cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych i firm, aczkolwiek przyjęto pewne założenia o wycofaniu elementów Tarczy antyinflacyjnej od początku przyszłego roku. Pomimo tego obawiamy się, że w 2023, tj. w roku wyborczym deficyt budżetowy będzie wyraźnie większy niż przyjęto w projekcie ustawy, podobnie jak potrzeby pożyczkowe. Dlatego w warunkach spodziewanej kontynuacji wydatków militarnych zakładamy, że 2024 r. i być może kolejne lata będą okresem konsolidacji fiskalnej.

 

Reklama

 

PL: Według finalnych danych inflacja CPI w Polsce w październiku wzrosła do 17,9% r/r z 17,2% r/r we wrześniu. Przekłada się to na wzrost o 1,8% m/m. Poznaliśmy także bardziej szczegółowe informacje o zmianach cen konsumpcyjnych, które potwierdzają obraz z ostatnich miesięcy przelewania się rosnących kosztów działalności firm na ceny detaliczne. Spodziewamy się, że wskaźnik CPI będzie w najbliższym okresie stopniowo rósł osiągając szczyt w lutym 2023, po czym powinien nastąpić stopniowy spadek wskaźnika. W naszej ocenie trudno jednak będzie o to, aby obniżył się do celu inflacyjnego do końca 2025 r. (takie są wyniki najnowszej projekcji NBP).

 

Wzrost gospodarczy w Polsce zwalnia. Czy szczątki rakiet poruszą rynkami? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Wzrost gospodarczy w Polsce zwalnia. Czy szczątki rakiet poruszą rynkami? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Dzisiejsza sesja na krajowym rynku finansowym zdominowana będzie przez wydarzenia geopolityczne. Szczątki rakiet, które spadły na terytorium Polski, nasiliły napięcia geopolityczne, które mogą być źródłem zmienności wyceny złotego oraz obligacji krajowych. Pierwsza reakcja złotego na te wydarzenia była relatywnie spokojna, kurs EUR/PLN utrzymuje się na poziomie ok. 4,71, a wyznacznikiem dalszych zmian będzie reakcja państw NATO na ten incydent. Mniejszy wpływ na krajowy rynek powinny mieć publikowane dziś dane makro, choć odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA mogą być źródłem zmienności eurodolara.

 

Wzrost gospodarczy w Polsce zwalnia. Czy szczątki rakiet poruszą rynkami? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Wzrost gospodarczy w Polsce zwalnia. Czy szczątki rakiet poruszą rynkami? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej