Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pure

Notowana na GPW spółka, która jeszcze trzy lata temu była w samym centrum spekulacyjnej manii, ma poważne problemy. Kończą się środki na kontynuowanie działalności, a ogłoszona niedawno emisja akcji została odwołana. Powód? Małe zainteresowanie inwestorów. Jeśli firma nie zdobędzie finansowania, może grozić jej upadłość.

 

  • Po informacji o odwołaniu emisji, notowania spółki runęły o 31% w trakcie jednej sesji
  • Spółka starała się pozyskać finansowanie, ale zainteresowanie inwestorów było zbyt małe
  • Jeśli emisja powiodłaby się, to środki wystarczyłyby na pokrycie kosztów działalności operacyjnej i badawczej na kolejne pół roku

 

Kłopoty Pure Biologics, kurs akcji w olbrzymiej korekcie

Notowania Pure Biologics tąpnęły o ponad 31% do 5,01 PLN w trakcie czwartkowej sesji na GPW. To kontynuacja spadku z wtorku, gdy walory potaniały o 8,1%.

Rozpędu zniżce kursu Pure nadały nowe informacje przekazane przez spółkę. Oferta publiczna akcji serii I została odwołana, ponieważ nie udało się zgromadzić odpowiedniego zainteresowania ze strony inwestorów.

Reklama

To duże problemy dla Pure Biologics, bowiem w prospekcie emisyjnym sama spółka ostrzegała, że w przypadku niepowodzenia w uzyskiwaniu finansowania, spółka może “utracić zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, co będzie skutkowało wypełnieniem przesłanek ustawowych do złożenia wniosku o ogłoszenie likwidacji lub upadłości".

 

Kurs akcji Pure Biologics

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

"Mając na uwadze liczbę zapisów na akcje oferowane złożone przez inwestorów indywidualnych oraz deklaracje złożone w procesie budowy księgi popytu przez inwestorów instytucjonalnych, spółka nie identyfikuje możliwości zebrania zapisów na akcje oferowane o łącznej cenie emisyjnej co najmniej 11,0 mln zł" - czytamy w komunikacie Pure Biologics.

Jeśli udałoby się pozyskać środki, a także środki ze zwrotów dotacyjnych, zwrotów VAT i fazowania projektów, to firma będzie dysponowała środkami wystarczającymi na pokrycie kosztów działalności operacyjnej i badawczej do końca czerwca 2024 roku.

Jednak w przypadku niepozyskania dodatkowych źródeł finansowania konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej emisji. Czy to się uda, gdy ta się nie powiodła?

Łącznie od początku 2023 roku akcje Pure Biologics potaniały na GPW o 77,3%, a od szczytów z sierpnia 2020 roku o 96%.

 

Czytaj również: Spółka liderem wzrostów GPW. W tle ważna umowa po głośnym IPO

 

Kilka faktów o Pure Biologics

Reklama

Pure Biologics to powstała w 2010 roku firma biofarmaceutyczna. Specjalizuje się ona w pracach badawczo-rozwojowych w obszarze innowacyjnych leków biologicznych. Forma prowadzi związane z tymi działaniami testy diagnostyczne i opracowuje wyroby medyczne o zastosowaniu terapeutycznym.

Spółka wykonuje także zlecone badania w zakresie selekcji cząsteczek aktywnych do zastosowań medycznych, np. przeciwciał i aptamerów. Skupia się również na produkcji, oczyszczaniu i analizie rekombinowanych białek.

Pure Biologics ogłosiła siebie pierwszym w Polsce podmiotem inwestującym w rozwój innowacyjnych leków biologicznych. Takich, w których cząsteczką aktywną jest makromolekuła (przeciwciało lub aptamer).

Spółka dysponuje laboratorium o powierzchni 500 metrów kw. mieszczącym się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Pure Biologics w 2022 roku zatrudniała blisko 100 specjalistów.

 

Zobacz również: Kolejny zatrważający rekord giełdy. Ulica szturmuje rynek akcji

Czytaj więcej