Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pszenica ceny

Wojna w Ukrainie najprawdopodobniej uderzy w rynek towarów rolnych dwukrotnie. Po pierwszym, krótkoterminowym szoku podażowym, którego ten rynek doświadczył na przełomie lutego i marca 2022 roku, przyjdzie czas na długofalowe skutki konfliktu. Mniejszy areał zasiewów oraz obecny niedostatek nawozów wpłynie bowiem na produkcję wielu towarów rolnych w kolejnych miesiącach.

Bazowy scenariusz dla cen towarów rolnych: WZROST

 

Wpływ poszczególnych czynników wpływających na ceny towarów rolnych:

PODAŻ ZBÓŻ W REJONIE MORZA CZARNEGO

Wraz z wycofywaniem się wojsk rosyjskich z wielu miejscowości w Ukrainie, lokalni rolnicy przywracają produkcję zbóż – jednak następuje to stopniowo. Także eksport zbóż z portów może pozostać utrudniony przez wiele tygodni, co sprawia, że eksporterzy towarów rolnych poszukują nowych metod realizacji dostaw (np. drogą kolejową). Szanse na „powrót do normalności” w kwestii produkcji i eksportu zbóż raczej nie pojawią się w 2022 roku ze względu na wojenne zniszczenia, obniżone zasiewy i ogólną dezorganizację rynku.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

PODAŻ ZBÓŻ NA ŚWIECIE 

O ile sytuacja w rejonie Morza Czarnego jest wyjątkowo trudna, to na świecie jest spokojniej pod kątem podaży zbóż. W innych rejonach świata produkcja pszenicy oraz kukurydzy pozostaje w miarę niezachwiana – niemniej, warto mieć na uwadze fakt, że do zbiorów na półkuli północnej pozostało jeszcze kilka miesięcy, w czasie których wiele może się wydarzyć (zarówno politycznie, jak i pogodowo).

Godnym uwagi jest również fakt, że obecnie mamy do czynienia z wyjątkowo dużą podażą ryżu, który pozostaje podstawą żywności w wielu krajach świata. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w sezonie 2021/2022 globalne zapasy ryżu wyniosą 190,5 mln ton, co stanowiłoby historyczny rekord. To sprawia, że sytuacja w wielu państwach na świecie jest lepsza niż przed globalnym kryzysem żywnościowym z lat 2007/2008.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

PROBLEM Z NAWOZAMI

Reklama

Już pod koniec 2021 roku widoczne były wyraźne wzrosty cen nawozów na globalnym rynku, związane m.in. z wyższymi notowaniami gazu ziemnego. Konflikt w Ukrainie dodatkowo wzmógł ten problem, doprowadzając do podsycenia zwyżek cen nawozów. Ten fakt z pewnością przełoży się na wyższe ceny wielu towarów rolnych, uderzając w globalnych konsumentów.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Czytaj więcej