Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przyspieszenie inflacji

 

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

W miniony piątek opublikowano w USA dane o sprzedaży detalicznej – we wrześniu wzrosła o 0,7%, oczekiwano spadku o 0,2%. Indeks NY Empire State wyniósł 19,8 pkt. (oczekiwano spadku z 34,3 na 27,5 pkt.). Indeks Uniwersytetu Michigan (dane wstępne) wyniósł 71,4 pkt. (oczekiwano wzrostu z 72,8 na 73,6 pkt.).

Kolejny tydzień rozpoczął się od słabych danych. Dane o produkcji przemysłowej były rozczarowujące. We wrześniu spadła o 1,3% m/m, mimo że oczekiwano wzrostu o 0,2%. Na domiar złego dane z poprzedniego miesiąca zweryfikowano z plus 0,4% na minus 0,1%. Fatalnie? Owszem, ale wytłumaczono sobie, że popyt jest nadal bardzo duży, a spadek wynika jedynie z zaburzenia łańcucha dostaw.

Reklama

Beżowa Księga Fed, czyli raport o stanie gospodarki nie wniósł nic nowego do obrazu tejże gospodarki. Rozwój jest umiarkowany i pojawia się presja na wzrost płac. To ostatnie mogło nieco niepokoić. Indeks Fed z Filadelfii wyniósł 23,8 pkt. (oczekiwano spadku z 30,7 do 24,8 pkt.). Raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych pokazał, ze złożono ich 290 tys. (oczekiwano 300 tys.). Generalnie oczy graczy skupione były na publikowanych wciąż raportach kwartalnych spółek.

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

To był tydzień danych makro publikowanych w Polsce. Już w piątek GUS opublikował ostateczny odczyt inflacji CPI dla września – wyniosła 5,9% (oczekiwano 5,8%). Cena usług wzrosła ponad sześć procent. Plusem było to, że usługi zanadto się nie rozpędzają, ale na przykład analitycy mBank piszą, że „…przyspieszenie inflacji było wynikiem jednoczesnego podniesienia cen usług i towarów. Tezy o wyłącznym napędzaniu inflacji towarami nie bronią się.”

 grafika numer 1 grafika numer 1

Wzrósł również Wskaźnik Przyszłej Inflacji publikowany przez BIEC, który pisze, że „Wskaźnik rośnie nieprzerwanie od 15 miesięcy. Październikowa podwyżka podstawowych stóp procentowych miała charakter kosmetyczny i spóźniony, więc efekty tej decyzji nie będą miały wpływu na kształtowanie się procesów inflacyjnych w najbliższych miesiącach.”. Wskaźniki inflacji bazowej wzrósł o 4,2% (oczekiwano 4,1% r/r).

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Pojawił się też raport z rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło we wrześniu o 8,7% r/r (oczekiwano 8,6%), a zatrudnienie wzrosło tak jak oczekiwano o 0,6% r/r. Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 8,8% r/r (oczekiwano 8%), a produkcja budowlano-montażowa o 4,3% r/r (oczekiwano 8,3%). Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 11,1% r/r (oczekiwano 10,4%).

 

Czytaj więcej

 

 

Reklama

 

Czytaj więcej