Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przed czym przestrzega odwrócona krzywa dochodowości

Z artykułu dowiesz się: 

  • jakie jest bezrobocie w USA
  • w jakiej kondycji jest amerykańska gospodarka
  • przed czym przestrzega odwrócona krzywa dochodowości
  • jak duża jest rynkowa zmienność

 

 

Bezrobocie w USA

Jednym z kluczowych wskaźników dla przewidywania kondycji gospodarczej jest stopa bezrobocia. Najnowsze dane wskazują, że w lipcu 2024 roku bezrobocie w USA osiągnęło najwyższy poziom od października 2021 roku (352 tys. bezrobotnych). Stopa bezrobocia wzrasta już czwarty miesiąc z rzędu, a jej wzrost do 4,3% w lipcu przekroczył poziom, który wcześniej wskazywał na nadchodzącą recesję w Stanach Zjednoczonych. 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Zerohedge, X. 

Reklama

 

W przeszłości, w 2007 roku, stopa bezrobocia wzrosła o 0,5% w ciągu sześciu miesięcy przed kryzysem finansowym, a w 2000 roku wzrost ten miał miejsce przed recesją w 2001 roku.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Zerohedge, X. 

 

Obecnie stopa bezrobocia znowu rośnie, chociaż nie w takiej skali, jak sugerują dane oraz tzw. reguła Sahm. W związku z tym warto zastanowić się, czy najnowsze informacje o bezrobociu to nie jest największy „fake news” w historii rynku pracy...

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Zerohedge, X. 

Amerykański przemysł jest pod presją

Bezrobocie nie jest jedynym wskaźnikiem gospodarczym sugerującym możliwą recesję. Lipcowe badanie PMI dla przemysłu ISM pokazało wyniki znacznie poniżej przewidywań, co oznaczało czwarty kolejny miesiąc spadku koniunktury w sektorze przemysłowym.

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Zerohedge, X.

 

Słaby raport zmusił rynki do ponownej oceny prawdopodobieństwa realizacji scenariusza bez recesji. Dalsze ochłodzenie potwierdzają również dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA wzrosła do 4,3% - najwyższego poziomu od 2021 roku. Amerykański rynek pracy wydaje się nie tyle rozgrzany, co wyraźnie słabnący. - komentował dr Przemysław Kwiecień.

Reklama

 

Zobacz: Szukasz tanich rynków? Oto giełdy z najtańszymi akcjami

 

Krzywa dochodowości prawdę Ci powie

Od czerwca 2022 roku w USA obserwujemy niepokojące zjawisko: rentowności długoterminowych obligacji są niższe niż krótkoterminowych, co skutkuje odwróceniem krzywej dochodowości – najdłuższym od 1929 roku, czyli okresu tuż przed Wielkim Kryzysem. Taki stan rzeczy znacząco zwiększa ryzyko poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej. To, że rentowność obligacji 2-letnich przewyższa rentowność obligacji 10-letnich, samo w sobie nie wskazuje na nadchodzące spadki. Kluczowym sygnałem byłoby odwrócenie krzywej dochodowości i jej powrót do normalności. Obecnie różnica między rentownościami jest niewielka, co sugeruje, że wkrótce możemy osiągnąć punkt, w którym krzywa stanie się płaska.

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Reklama

Obecnie odwrócona krzywa dochodowości jest używana jako wskaźnik przyszłej kondycji gospodarki, a na jej podstawie szacuje się ponad 60% prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA do grudnia 2024 roku.

 grafika numer 6 grafika numer 6

Źródło: Zerohedge, X. 

 

Zobacz: Finansowa elita rządzi. Najbogatszy 1% ma ponad połowę wszystkich akcji

 

Zwróć uwagę na potężną zmienność na rynku

Reklama

Na początku zeszłego tygodnia indeks VIX osiągnął jeden z najwyższych poziomów w historii. Wzrost o ponad 142% sprawił, że przekroczył 65 punktów, niemal podwajając poprzednie maksimum z ostatnich 52 tygodni. Po dwóch kluczowych załamaniach rynku – pandemii COVID-19 i upadku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku – obecny wynik VIX jest najwyższy w dziejach. Indeks VIX, znany jako „indeks strachu”, ocenia obawy inwestorów dotyczące potencjalnych spadków na rynku, bazując na cenach opcji put i call na indeks S&P 500 na nadchodzące 30 dni.

 

 grafika numer 7 grafika numer 7

Źródło: Zerohedge, X. 

 

Choć wiele skoków zmienności traktowano jako okazję do zakupów, nie zawsze sytuacja była korzystna. Na przykład w 2008 roku, po wzroście indeksu VIX, rynek kontynuował spadki, tracąc dodatkowe 30% w ciągu pięciu miesięcy po osiągnięciu szczytu.

Reklama

 grafika numer 8 grafika numer 8

Źródło: Zerohedge, X. 

 

Niepokojące sygnały płyną również z tzw. „indeksu paniki” opracowanego przez bank inwestycyjny Goldman Sachs, który ma na celu dostarczenie czytelnej oceny nastrojów rynkowych. Wysoka wartość tego wskaźnika sugeruje, że inwestorzy są poważnie zaniepokojeni obecnymi warunkami na rynku, co może skutkować wzrostem zmienności oraz potencjalnymi wyprzedażami. Obecnie indeks paniki Goldman Sachs osiągnął najwyższy poziom od 2020 roku.

 

 

Reklama

 grafika numer 9 grafika numer 9


Źródło: Barchart, X. 

 

Zobacz: Zagraniczni inwestorzy nie kupują polskich obligacji. Dług skarbu państwa w rękach polaków

 

Czy w USA będzie recesja? 

Wskazuje się, że amerykańska gospodarka może stanąć przed trudniejszym okresem. Jednakże, jak to bywa na rynkach, dane są mieszane. Ostatni tydzień przyniósł pozytywne zaskoczenie, gdyż wskaźnik ISM dla sektora usług okazał się lepszy, niż przewidywano, dając rynkom chwilowy oddech. Czy to koniec wyprzedaży?

Czytaj więcej

Artykuły związane z przed czym przestrzega odwrócona krzywa dochodowości