Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

projekt nowy ład

Polska gospodarka, która ucierpiała na skutek pandemii koronawirusa, potrzebuje silnych impulsów prorozwojowych. Jednym z nich ma być rządowy program Polski Ład, którego koszty są wstępnie szacowane na 1,5% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 2022 roku, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Przygotowany przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Polski Ład ma objąć inwestycje w wiele dziedzin życia społecznego i gospodarczego - od sektora ochrony zdrowia po energetykę.

"Rozkręcenie naszej gospodarki jest najważniejszym zadaniem na najbliższy czas

Potrzebujemy silnych impulsów rozwojowych, a w tym bez wątpienia pomoże Polski Ład" - napisał Kościński w odpowiedzi na pytania Reutera. "W skrócie można go nazwać programem mającym polepszyć jakość życia Polaków i mającym sprawić, że dogonimy w rozwoju gospodarczym kraje najbardziej rozwinięte" - dodał minister finansów. Kościński poinformował, że w 2020 roku aktywność inwestycyjna spadła dość mocno, ale już z początkiem tego roku odbiła. Ustawy wchodzące w skład programu mają trafić do Sejmu w najbliższych miesiącach, a jednymi z pierwszych mają być zmiany w systemie podatkowym.

Obejmują one miedzy innymi wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku,

podwyższenie drugiego progu podatkowego. "System podatkowy musi wspierać rozwijające się i inwestujące firmy. Dlatego w Polskim Ładzie proponujemy pakiet zachęt dla przedsiębiorców skierowanych na przyciąganie kapitału do Polski, wsparcie innowacji i przemysłu 4.0, inwestycji i ekspansji" - poinformował Kosciński.

Aby skłonić polskich przedsiębiorców do powrotu do kraju resort finansów

proponuje między innymi program, dzięki któremu bez ryzyka podatkowego będzie można wrócić z majątkiem do kraju i legalnie go tu zainwestować, czy też ulgę repolonizacyjną dla fundacji rodzinnych. n"Mamy też rozwiązania dla największych inwestorów, a w ramach nich ułatwienie konsolidacji w CIT i PIT, opcję opodatkowania usług finansowych VAT, zwolnienie z podatku zysków kapitałowych" - poinformował Tadeusz Kościński. "Bardzo ważnym elementem wpływającym na stabilność sytuacji podatkowej inwestora będzie możliwość zawarcia porozumienia inwestycyjnego z ministrem finansów.

Polski Ład to także zachęty do inwestycji venture capital,

wchodzenia na giełdę oraz CSR" - dodał. Według ministra na razie trudno jest dokładnie oszacować koszty Polskiego Ładu, gdyż potrzebne są do tego poszczególne ustawy. "Trwają prace nad konkretnymi rozwiązaniami Polskiego Ładu. Dopiero gdy się one zakończą, będziemy mogli podać pełne koszty. Wstępnie szacujemy, że mogą one dojść do 1,5% PKB w 2022 roku" - poinformował szef MF. "Przy projekcie ustawy budżetowej zaprezentujemy nowe wskaźniki makroekonomiczne, które uwzględniać będą założenia Polskiego Ładu. Zaznaczyć należy jednak, że zdecydowana większość efektów makroekonomicznych pojawi się od 2022 roku" - dodał Tadeusz Kościński.

Czytaj więcej

Artykuły związane z projekt nowy ład