Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

projekcja pkb nbp

POL:

Listopadowa projekcja NBP dla PKB i inflacji jest zbliżona do naszego scenariusza bazowego. W przypadku wzrostu PKB, NBP - podobnie jak my – jako najbardziej prawdopodobny widzi scenariusz „miękkiego lądowania”. Według projekcji spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie jednak płytsze, ale bardziej rozciągnięte w czasie. Ścieka inflacji w średnim terminie przesunęła się w górę w umiarkowanym stopniu i na koniec (wydłużonego) horyzontu projekcji powraca do celu. Podtrzymujemy ocenę, że przy obecnych założeniach dotyczących kształtowania się cen surowców i ropy cykl podwyżek stóp procentowych zakończył się. Więcej na ten temat: Miękkie lądowanie polskiej gospodarki.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 1

 

POL:

Saldo rachunku bieżącego po wrześniu (w ujęciu płynnego roku) poprawiło się po raz pierwszy od kwietnia 2021, do -3,7% PKB z -3,8% PKB po sierpniu. Krajowa gospodarka pozostaje przy tym pod wpływem negatywnego szoku terms of trade. NBP wielokrotnie podkreślał, że wysokie nominalne dynamiki obrotów towarowych są przede wszystkim wynikiem silnych wzrostów cen transakcyjnych. W naszej ocenie deficyt obrotów bieżących może się jeszcze pogłębić, jednak w średnim terminie oczekujemy w tym obszarze poprawy. Racjonalne wydaje się założenie normalizacji cen surowców na globalnych rynkach i dalszego luzowania napięć w globalnym handlu. Więcej na ten temat w Makro Flash: Równowaga zewnętrzna przestała się pogarszać?

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 3

 

POL:

J.Tyrowicz z RPP powiedziała, że nic nie przemawia za tym, iż cykl podwyżek należy zawiesić. W jej ocenie decyzja o podwyżce stóp po lipcowej projekcji oraz o ich stabilizacji po projekcji listopadowej są ze sobą niespójne. Ścieżka inflacji w najnowszej projekcji jest wyższa niż w tej z lipca, nowa projekcja nie pokazuje jednak zauważalnie wyższego bezrobocia. Prof. Tyrowicz uważa, że brak podniesienia stóp procentowych był dużym błędem, za który zapłacą miliony Polaków i Polek, płacąc codziennie w sklepach i za koszty życia coraz więcej. Przy jednoczesnym braku wzrostu wynagrodzeń, współmiernym do wzrostu cen.

 

EUR:

Reklama

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 0,9% m/m po wzroście o 2% m/m w sierpniu, powyżej oczekiwań (+0,3%). W ciągu miesiąca najsilniej (3,6%) wzrosła produkcja nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Wzrost o 1,5% odnotowano w przypadku dóbr kapitałowych. Spadła produkcja dóbr związanych z energią, pośrednich oraz trwałych konsumpcyjnych. W ujęciu r/r produkcja zwiększyła się o 4,9%, po zrewidowanym w górę wzroście o 2,8% w sierpniu. W tym przypadku najsilniej, o 13,5% r/r, rośnie produkcja dóbr kapitałowych. W sumie, dane pokazują, że kryzys energetyczny nie miał, jak na razie, znaczącego negatywnego wpływu na sektor wytwórczy strefy euro.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 4

 

EUR:

F.Panetta z EBC ocenił podczas wykładu, że polityka pieniężna musi być dostosowana, aby zapobiec utrwaleniu się podwyższonej inflacji. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę niepewność, przed którą stoi EBC, agresywne zacieśnienie nie jest wskazane. Gdybyśmy zbyt pochopnie i mylnie stwierdzili, że szoki podażowe trwale obniżyły produkcję potencjalną, możemy narazić gospodarkę na nadmierne zacieśnienie. Dopóki oczekiwania inflacyjne pozostają zakotwiczone, polityka pieniężna powinna być korygowana, a nie gwałtownie zmieniana. Zdaniem jednego z bardziej gołębich członków Zarządu EBC, politykę makroekonomiczną należy projektować tak, aby niepotrzebnie nie zwiększać ryzyka, że spowolnienie, które wydaje się coraz bardziej prawdopodobne w nadchodzących miesiącach, będzie poważne i długotrwałe.

 

CHN/USA:

Reklama

Po osobistym spotkaniu J.Biden i Xi Jinping zgodzili się na serię gestów dobrej woli mających na celu poprawę relacji między ich krajami. Prezydent USA podkreślił potrzebę zarządzania różnicami i unikania konfliktu. Przywódca Chin ocenił z kolei, że obaj przywódcy powinni wytyczyć właściwy kurs dla dwustronnych relacji. Po spotkaniu J. Biden powiedział, że nie ma bezpośredniego zagrożenia, że Chiny zaatakują Tajwan. Z oświadczenia Białego Domu wynika, że przywódcy uzgodnili, że nie należy toczyć wojny nuklearnej i sprzeciwili się użyciu lub groźbie użycia broni nuklearnej w Ukrainie.

 

UE:

Stopa zatrudnienia w 2q22 wśród obywateli UE w wieku 15-29, którzy nie są objęci formalną edukacją, wyniosła 74,7%, a wśród młodych Europejczyków uczących się, pracowało 25,2%. W Polsce zatrudnienie wśród nieuczącej się młodzieży było wyższe niż średnia UE i wynosiło 79,2%. Od przeciętnej unijnej znacząco odbiegamy jednak w dół pod względem stopy zatrudnienia wśród uczącej się młodzieży (tylko 11%). W grupie wiekowej 15- 29 potencjał do wzrostu aktywności zawodowej występuje głównie wśród studentów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Miękkie lądowanie? - 5

 

USA:

Reklama

Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej L.Brainard powiedziała, że Fed powinien wkrótce ograniczyć skalę podwyżek stóp procentowych, sygnalizując, że opowiada się za spowolnieniem tempa zmian stóp do 50pb już w przyszłym miesiącu. Podkreśliła jednak, że chociaż Fed zrobił już dużo w walce z inflacją, to ma jeszcze dodatkową pracę do wykonania.

 

CZE:

Prezes CNB, A.Michl, poinformował o renegocjacji układu zbiorowego z pracownikami czeskiego banku centralnego, który zakładał, że fundusz płac będzie rósł w tempie inflacji powiększonej o 2,5pp. W praktyce oznaczałoby to wzrost o 18,3% i 11,6% odpowiednio w tym i przyszłym roku. W wyniku negocjacji płace wzrosną o 4,5%. Pensje członków Zarządu zostały zamrożone do czasu zmniejszenia inflacji. W opinii Prezesa CNB do zwalczenia inflacji konieczne jest, aby płace nominalne w całej gospodarce rosły o nie więcej niż ok. 5%.

 

CZE:

Deficyt rachunku obrotów bieżących po wrześniu pogłębił się do 4,6% PKB z 4,0% w sierpniu (w ujęciu 12m krocząco). Deficyt w największym stopniu wynika z ujemnego salda obrotów towarowych w związku z rosnącymi cenami surowców energetycznych, choć pogorszeniu względem września ub.r. uległy też salda rachunku pierwotnego i wtórnego.

Reklama

 

HUN:

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 11,3% r/r (wobec 14,9% r/r w sierpniu) oraz o 1,6% względem poprzedniego miesiąca. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 11,5%, w tym najwyższa dynamika dotyczyła produkcji sprzętu elektronicznego. Aktywność w budownictwie wzrosła o 1,6% r/r oraz 2,2% m/m, jednocześnie wolumen nowych kontraktów był o 20,9% niższy niż przed rokiem, w tym głęboki spadek zamówień dotyczył obiektów inżynierii lądowej (o 34,4% r/r), co wskazuje na nadchodzące schłodzenie koniunktury. W budownictwie nie widać na razie oznak hamowania inflacji – ceny w tym sektorze rosły o 28,0% r/r (względem 27,7% w sierpniu) i były o 5,2% wyższe niż w poprzednim kwartale.

 

CHN:

Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła o w październiku 0,5% r/r, po wzroście o 2,5% r/r we wrześniu i wobec oczekiwanego lekkiego wzrostu. Słabość popytu konsumpcyjnego wynika z ograniczeń covidowych. Produkcja przemysłowa wzrosła natomiast w październiku o 5,0% r/r wobec 6,3% r/r miesiąc wcześniej, nieco słabiej od oczekiwań. Osłabienie aktywności w Chinach zwiększa presję na wsparcie gospodarki.

Czytaj więcej

Artykuły związane z projekcja pkb nbp