Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy ukraina

Doszło do liberalizacji rynku finansowego na Ukrainie. Niezwykle ważne kroki podjął tamtejszy bank centralny. Gospodarka Ukrainy ma nieoczekiwaną szansę na wzrost w 2024 roku, jednak to zależy od wielu czynników. Co to wszystko oznacza dla kursu hrywny?

 

  • Ukraiński bank centralny zaczął obniżać stopy procentowe.
  • Wprowadzono płynny kurs hrywny i całkowicie zniesiono restrykcje dotyczące zakupu walut na Ukrainie.
  • Czy ukraińska gospodarka ma realną szansę na wzrost PKB w 2024 roku?
  • Jak zachowa się kurs hrywny w stosunku do USD i PLN?

 

W lutym miną dwa lata, jak Rosja zaatakowała de facto bez powodu Ukrainę. Wojna wciąż trwa i gospodarka ukraińska ma wielkie problemy ze wzrostem. Jak będzie zachowywał się kurs hrywny w 2024 roku? Zerknęliśmy, co mają do powiedzenia na ten temat polscy i zagraniczni eksperci.

 

Stopy NBU w dół szansą na wzrost PKB i stabilny kurs UAH

Reklama

Zacznijmy od międzynarodowego podwórka i zagranicznych ekspertów. Zdaniem analityków Fitch Ratings, w 2024 roku kurs dolara amerykańskiego (USD) na Ukrainie będzie się nieznacznie zmieniał. Sytuacja na ukraińskim rynku finansowym pozostanie mniej więcej stabilna - twierdzą.

Eksperci Fitch Ratings przewidują, że Ukraina może doświadczyć wzrostu gospodarczego dzięki obniżeniu stopy procentowej NBU z 25% do 16%. Będzie to miało pozytywny wpływ na kurs walutowy UAH. „Przejście ze stałego na zarządzany elastyczny kurs walutowy powinno mieć pozytywny wpływ na kurs UAH. Fitch oczekuje, że trwające interwencje walutowe pomogą wesprzeć stabilność kursu UAH/USD w perspektywie krótkoterminowej, wraz ze stopniową liberalizacją rachunku kapitałowego" - czytamy w prognozie agencji ratingowej.

Ukraińskie Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że PKB Ukrainy wzrośnie o 4% w 2024 roku, a prognoza ta została uwzględniona w projekcie budżetu państwa na 2024 rok. Bank Światowy prognozuje, że PKB Ukrainy wzrośnie o 3,5% w 2023 r. i 4,0% w 2024 r.

Bank centralny Ukrainy prognozuje, że do końca 2024 r. stopa inflacji osiągnie 9,8%. Jednocześnie średnia stopa inflacji na Ukrainie w ciągu ostatnich 10 lat wynosi 15,6% rocznie, więc takie przyspieszenie nie będzie czymś nadzwyczajnym. „Dlatego też istnieją wszelkie powody, aby utrzymać dość optymistyczną prognozę na 2024 rok. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że żyjemy w czasach wielkiej niepewności, kiedy każda prognoza może się załamać, w zależności od sytuacji na polu bitwy i poziomu międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy” – przypominają eksperci Fitch Ratings.

 

Zobacz także: Wojna na Ukrainie jest na rękę USA! Kiedy się skończy?

 

Reklama

Tempo wzrostu PKB Ukrainy

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Główna stopa procentowa NBU

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Notowania USD/UAH

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView

 

Reklama

„Hrywna nieznacznie osłabnie w 2024 r., ale średni kurs w tym roku prawdopodobnie osiągnie 37,3 hrywny za dolara, w porównaniu do 36,5 w 2023 r.” – uważa główna ekonomistka firmy inwestycyjnej Dragon Capital, Olena Bilan.

Według niej, wsparcie zewnętrzne doprowadzi do wzrostu rezerw złota i walut obcych Narodowego Banku Ukrainy (NBU), umożliwiając mu dalsze łagodzenie ograniczeń walutowych i pozwalając hrywnie na swobodniejszy ruch w obu kierunkach niż obecnie. "Teraz konsensus wśród analityków zbliża się do 37,9 hrywien za dolara w ciągu roku" - powiedziała. "Spodziewamy się, że nasi partnerzy z Zachodu zapewnią 40 mld USD międzynarodowego bezpośredniego wsparcia budżetowego. Pomoże to utrzymać kontrolę nad sytuacją na rynku walutowym” - zaznaczyła.

Wedle analityków ING Think, w połowie 2024 roku kurs USD/UAH znajdzie się na poziomie 39,00. I utrzyma się na nim przez całe II półrocze. Jak widać, oni też przewidują stabilizację notowań hrywny.

 

Zobacz również: Ukraińcy nienawidzą Rosji, nie wierzę w pokój - generał Waldemar Skrzypczak dla FXMAG

 

Hrywna uzależniona od wielu czynników

Również Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, wskazuje na doniosłość faktu, że w minionych tygodniach wprowadzono płynny kurs hrywny i całkowicie zniesiono restrykcje dotyczące zakupu walut obcych przez rezydentów. Jednak jest mniej optymistyczny, niż analitycy z Ukrainy oraz z Zachodu.

„Liberalizacja o której mowa ma na celu wzmocnienie wiarygodności i stabilności systemu finansowego poprzez minimalizację rozbieżności pomiędzy kursem kasowym i niekasowym. Wbrew powszechnym oczekiwaniom i katastrofalnej sytuacji makroekonomicznej, przejawiącej się także wysokim deficytem na rachunku obrotów bieżących, ukraińska waluta zaczęła ostro zyskiwać. Jest to pochodna gigantycznych, największych od rosyjskiej napaści, interwencji walutowych. Ukraiński bank centralny tylko w minionych dwóch miesiącach sprzedał niemal 6 mld USD. Pokazuje to jednoznaczną preferencję, by kurs UAH pozostawał mocny” – tłumaczy Sawicki.

Reklama

„Hrywna jest w tym kontekście zdana na bank centralny Ukrainy. Jego rezerwy mają wartość 38,8 mld USD i od kilku miesięcy się kurczą. W tym świetle można powiedzieć, że możliwość przeciwdziałania przez NBU osłabieniu UAH będzie zależna także od skali międzynarodowej pomocy” – wskazuje Sawicki. „W długim terminie utrzymanie bieżących poziomów dla UAH jest właściwie nieosiągalne i należy spodziewać się znacznego osłabienia ukraińskiej waluty w relacji do dolara, ale także euro i złotego” – uważa analityk Cinkciarz.pl.

 

Zobacz również: To już oficjalnie najsłabsza waluta świata, a jej kurs wciąż spada! Jest warta mniej niż 1 cent

 

Co dalej z kursem hrywny do złotego?

A jak będzie zachowywał się kurs hrywny do złotego? Czy ukraińską walutę można postrzegać jako okazję, czy raczej się jej pozbywać?

"Kurs UAH/PLN wrócił w pobliże dołka z lipca. Spadek ten to przede wszystkim efekt umocnienia złotego do innych walut, jakiego polska waluta doświadcza od października. I tylko niewielki w tym jest komponent słabości ukraińskiej waluty, którą NBU stara się interwencjami bronić przed większym osłabieniem” – wskazuje Marcin Kiepas, analityk Tickmill UK.

„Na początku 2024 r. presja na dalszy spadek UAH/PLN może się utrzymywać, ale zasięg potencjalnych spadków nie wydaje się już duży. Głównie dlatego, że coraz mocniej ogranicza się przestrzeń do dalszego umocnienia złotego, a jednocześnie odrabiająca straty wojenne i wciąż wspierana przez Zachód ukraińska gospodarka będzie hamować osłabienie hrywny” – uważa Kiepas.

To jednak na jakich poziomach i w jakiej kondycji hrywna zakończy rok 2024 będzie już zależało od rozwoju sytuacji na froncie – ostrzega Kiepas.

Reklama

„Jeżeli przyjąć, że amerykańska administracja przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA wymusi na Ukrainie zawarcie jakiejś formy rozejmu z Rosją, to powinno to mieć pozytywne przełożenie na wyniki ukraińskiej gospodarki, a więc i na notowania hrywny. Wówczas może się okazać, że kupno UAH/PLN na początku roku  będzie jedną z lepszych decyzji inwestycyjnych w 2024 roku" – tłumaczy analityk Tickmill.

 

Zobacz również: Ukraińcy nienawidzą Rosji, nie wierzę w pokój - generał Waldemar Skrzypczak dla FXMAG

 

Notowania UAH/PLN

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Trading Economics

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy ukraina