Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy pkb dla europy

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji CPI w Polsce w październiku. Według naszej prognozy wzrosła ona do 17,9% r/r z 17,2% r/r we wrześniu, na skutek wzrostu cen wszystkich głównych grup w koszyku konsumpcyjnym: żywności, nośników energii, cen paliw, a także wskaźnika inflacji bazowej. W jej przypadku spodziewamy się wzrostu do 11,0% r/r z 10,7% r/r miesiąc wcześniej. Dane te potwierdzą szeroką presję inflacyjną w Polsce, która w naszej ocenie wymaga dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, gdyż trudno będzie o sprowadzenie inflacji do celu w warunkach rekordowo ujemnych realnych stóp procentowych.

EZ: O godz. 11:00 Eurostat przedstawi wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro w październiku. Opublikowane w piątek dane inflacyjne dla Francji, Niemiec i Włoch wyraźnie wzrosły sygnalizując zwyżkę wskaźnika także dla całości Eurolandu z 9,9% r/r we wrześniu. W ub. tygodniu Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,75 pkt proc. i ze względu na bieżącą oraz oczekiwaną inflację będzie kontynuował na najbliższych posiedzeniach zacieśnianie polityki pieniężnej. 

EZ: O tej samej porze poznamy pierwsze wyliczenie PKB w strefie euro w 3Q 2022. Według konsensusu prognoz jego dynamika wyniosła 0,0% kw/kw, co oznacza stagnację. Kolejne kwartały najpewniej będą jeszcze trudniejsze z powodu wysokiej inflacji ograniczającej popyt i kryzysu energetycznego, a gospodarka ta może doświadczyć technicznej recesji. EBC jest tego świadomy, ale kontynuuje podwyżki stóp procentowych dla stabilizowania inflacji i oczekiwań inflacyjnych.

 

Reklama

Dane o inflacji i PKB dla strefy euro, kurs eurodolara poniżej parytetu [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Dane o inflacji i PKB dla strefy euro, kurs eurodolara poniżej parytetu [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

GE: Produkt krajowy brutto w Niemczech wzrósł w 3Q 2022 o 0,3% kw/kw (+1,2% r/r) po wzroście o 0,1% kw/kw w 2Q. Dane stanowią pozytywną niespodziankę, gdyż konsensus prognoz pokazywał spadek PKB. Nie znamy szczegółów danych, niemiecki Federalny Urząd Statystyczny wzmiankuje jedynie, że motorem wzrostu były wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, co jest tym bardziej zaskakujące, że inflacja w Niemczech w 3Q br. osiągała wieloletnie szczyty. Pomimo niespodzianki nie zmieniają się pesymistyczne oczekiwania dla tej gospodarki na nadchodzące kwartały. Według prognoz rządu niemieckiego w 2023 r. PKB ma skurczyć się o 0,4% r/r. Gospodarka Niemiec, mocno zależna od rosyjskiego gazu, odczuwa skutki wzrostu cen energii elektrycznej, nośników energii oraz spadku globalnego popytu w warunkach wysokiej inflacji i zacieśniania polityki pieniężnej. Wpływ obniżającej się aktywności w Niemczech odczuje polski sektor wytwórczy, aczkolwiek wpływ ten może być słabszy niż w poprzednich okresach recesji w Niemczech. Krajowy przemysł korzysta bowiem z relatywnie tańszej energii opartej o paliwa stałe, co obok słabego kursu złotego, sprzyja konkurencyjności na międzynarodowych rynkach.

Zobacz również: Szok na stacjach benzynowych – takich spadków nie było od dawna

 

Dane o inflacji i PKB dla strefy euro, kurs eurodolara poniżej parytetu [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Dane o inflacji i PKB dla strefy euro, kurs eurodolara poniżej parytetu [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

Reklama

 

Rynki na dziś

Koniec miesiąca to tradycyjnie publikacja krajowego wstępnego odczytu inflacji, która w przypadku wyniku wyższego od konsensusu może wspierać oczekiwania co do przyszłotygodniowego powrotu Rady Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp procentowych. Póki co złoty pozostaje względnie stabilny oscylując w przedziale 4,70 – 4,72 oczekując na rozwój wydarzeń. Globalnie najistotniejszymi momentami poniedziałku będą publikacje wstępnych szacunków inflacji i PKB dla strefy euro. Oba odczyty zaplanowane są na godzinę 11:00 stąd przedpołudnie w wykonaniu eurodolara może cechować się podwyższoną zmiennością. Kierunek zmian zależy zaś będzie od wymowy publikacji interpretowanych pod kątem przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Kurs EUR/USD pozostaje poniżej parytetu a słabsze dane ze strefy euro – zwłaszcza po stronie PKB - mogą temu sprzyjać.

Zobacz również: Kursy walut 31.10.: wyprzedaż! Potężna kontra, euro poleciało w dół

 

Dane o inflacji i PKB dla strefy euro, kurs eurodolara poniżej parytetu [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Dane o inflacji i PKB dla strefy euro, kurs eurodolara poniżej parytetu [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy pkb dla europy