Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy na ceny mieszkań

Indeks cen mieszkań

W dalszym ciągu Indeks Cen Mieszkań pnie się ku górze. Ostatni odczyt to 155,1 pkt. czyli o 4,5 pkt proc. więcej niż przed kwartałem. Coraz wyższa inflacja powoduje, że zwiększa się rozdźwięk pomiędzy odczytami nominalnymi i realnymi po uwzględnieniu wskaźnika inflacji.

Trend wzrostowy na rynku mieszkań widoczny jest w każdym z analizowanych największych miast, gdzie ceny w transakcjach w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy wzrosły od 10 do 18 proc. Prognozy gospodarcze dotyczące 2022 r. nie pozwalają potencjalnym nabywcom z optymizmem patrzeć w przyszłość. Czynniki powodujące podwyżki na rynku pierwotnym mogą znaleźć odzwierciedlenie w kształtowaniu się cen również na rynku wtórnym. Potencjalnym hamulcem wzrostów może okazać się zmniejszenie popytu spowodowane podwyżkami stóp procentowych, a co za tym idzie zmniejszaniem się zdolności kredytowej osób zainteresowanych zakupem.

Nieruchomości: ceny mieszkań rosną, a popyt maleje – prognozy rynku mieszkaniowego na 2022  - 1Nieruchomości: ceny mieszkań rosną, a popyt maleje – prognozy rynku mieszkaniowego na 2022  - 1

Metodologia: Indeks cen mieszkań jest skonstruowany na podstawie koszyka średnich cen transakcyjnych dla sześciu największych miast w Polsce. Za każdym razem analizie poddawane są typowe transakcje dla rynku mieszkaniowego, z pominięciem transakcji znacznie wykraczających poza typowe parametry dotyczące standardu, ceny i powierzchni mieszkania.

Indeks popytu

Reklama

IV kw. 2021 r. upłynął pod znakiem malejącego popytu. Wzrosty stóp procentowych, a co za tym idzie malejąca zdolność kredytowa skutecznie osłabiły skłonność do podejmowania decyzji o zakupie mieszkania. Wprawdzie końcówka 2020 roku zakończyła się odczytem Indeksu Popytu na poziomie zaledwie 64 pkt., to 12 miesięcy później było to już tylko 56 pkt. Jest to jeden z najsłabszych miesięcznych wyników z ostatnich kilku lat. Choć ostatnie tygodnie roku nie są z reguły miesiącami wybitnie sprzedażowymi, to fakt ten nie tłumaczy gorszego niż zazwyczaj zainteresowania rynkiem mieszkaniowym. Istotne dla sytuacji na rynku będą pierwsze miesiące 2022 r., które pokażą, czy kolejne podwyżki stóp procentowych skutecznie wyhamują wejście nowych klientów na rynek mieszkań.

Nieruchomości: ceny mieszkań rosną, a popyt maleje – prognozy rynku mieszkaniowego na 2022  - 2Nieruchomości: ceny mieszkań rosną, a popyt maleje – prognozy rynku mieszkaniowego na 2022  - 2

Metodologia: Podstawą do opracowania Indeksu Popytu jest zarejestrowana przez Agentów Metrohouse aktywność klientów zgłaszających zainteresowanie zakupem mieszkania. Każdorazowo liczba nowych klientów jest poddawana przeliczeniom w oparciu o wskaźnik korygujący obejmujący m.in. liczbę aktywnych agentów oraz dni robocze w analizowanym miesiącu. Indeks Popytu obrazuje reakcję potencjalnych kupujących nieruchomości na decyzje gospodarcze i sytuację w sektorze finansowym. Jest to jednocześnie wskaźnik, który nie ma bezpośredniego przełożenia na zrealizowane lub przyszłe transakcje. Te ostatnie zależą w największym stopniu od otoczenia rynkowego, a także dostępności produktów hipotecznych.

Pobierz najnowszy raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy na ceny mieszkań