Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy ekonomiczne dla polski 2020

W zeszłym tygodniu indeks S&P 500 wzrósł o 1,6%, dzięki czemu osiągnął nowy rekord notowań na poziomie 4559 punktów, ostatecznie kończąc tydzień na poziomie 4544. Od początku roku indeks osiąga dodatnią stopę zwrotu wynoszącą 21%, z kolei w skali miesiąca osiąga on +5,5%. Notowaniom indeksu sprzyjały przebijające konsensusy analityków wyniki finansowe spółek za trzeci kwartał, ponadto pozytywnie zaskoczyły tygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (osiągające najniższy poziom od początku pandemii). Oprócz tego silnymi danymi wykazał się również amerykański rynek wtórny nieruchomości mieszkaniowych, rosnący we wrześniu o 7%. W efekcie rosły wszystkie wchodzące w skład indeksu sektory za wyjątkiem usług komunikacyjnych (-0,6%).

Największe wzrosty przypadły na sektory nieruchomości (+3,2%), opieki zdrowotnej (+2,9%) oraz finansowy (+2,8%). W sektorze nieruchomości największe wzrosty odnotowała spółka Prologis (+5,1%), która zaraportowała wzrost wyników za trzeci kwartał w stosunku rok do roku. W przypadku sektora opieki zdrowotnej zyskiwała spółka Anthem (+10%), która przedstawiła wyższą prognozę za pełny rok 2021 po opublikowaniu przebijających konsensus wyników za trzeci kwartał. W przypadku sektora finansów akcje State Street rosły o 7%; notowaniom holdingu również sprzyjały podniesione prognozy, w tym przypadku dotyczące trzeciego kwartału. Po stronie spadkowej znalazła się grupa Omnicom, której przychody w trzecim kwartale okazały się niższe niż oczekiwane, spółka odnotowała spadek o 7,3%. Tydzień nie był jednak aż tak optymistyczny dla parkietów europejskich.

Niemiecki DAX zanotował spadek o 0,28%; indeksowi ciążył sektor motoryzacyjny, w którym wszystkie spółki traciły od 1% do 2%. Spadków nie przeważyły rosnące banki, takie jak Deutsche Bank (+1,98%) czy Commerzbank (+4,26%). Francuski CAC zanotował nieznaczny wzrost na poziomie 0,09%; w jego przypadku również ciążył sektor motoryzacyjny (przykładowo Renault straciło 6,23%), ale także lotniczy (na przykład Air France-KLM spadło o 7%). Indeksowi nie pomogły notowania francuskich banków, które zakończyły tydzień w sposób mieszany.

Zeszły tydzień był jednak jednoznacznie negatywny dla polskiego indeksu WIG20, który spadł o 1,5%, osiągając na koniec tygodnia 2417 punktów. Największe spadki zaliczył Mercator Medical (-29,90%), który wraz ze wstępnymi wynikami za trzeci kwartał przedstawił rozczarowujące prognozy odnośnie przyszłych cen rękawic. Mocno ucierpiały również notowania spółek szeroko pojętego przemysłu; najbardziej spadało JSW (-7,57%), któremu ciążyły zapowiedzi chińskiego rządu dotyczące zahamowania wzrostu cen węgla. W ślad za nim poszły Tauron oraz PGE (spadające po około 4% każdy) oraz KGHM (-3,60%). Tracił również CD Projekt (-2,04%), który przesunął premiery next genowego Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka na 2022 rok. Po stronie wzrostowej znalazły się notowania Dino (+2,28%), Santandera (+1,97%) oraz Asseco (+1,81%), a więc głównie spółek nie związanych z przemysłem.

Rozpoczynający się tydzień minie głównie pod znakiem danych dotyczących państw wchodzących w skład Strefy Euro. Szereg z tych państw pokaże swoje szacunki dotyczące wzrostu PKB w trzecim kwartale, co w piątek zostanie zwieńczone wstępnym odczytem PKB dla całej Strefy. Tego samego dnia pojawi się również wstępny odczyt inflacji dla państw operujących walutą wspólnoty, a dzień wcześniej ECB przeprowadzi posiedzenie decyzyjne w sprawie stóp procentowych; w tym miejscu warto przypomnieć pierwsze sygnały europejskich bankierów centralnych dotyczące sugestii podniesienia stóp procentowych. W przypadku danych z Polski w piątek zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji za październik.

Reklama

 

Czytaj więcej