Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy dla spółki ML System

Model zakłada prognozy przepływów pieniężnych przez okres 10 lat dla spółki w oparciu o nasze prognozy dotyczące rynku budowlanego, PKB w Polsce, a także inne parametry, w tym wzrost wolumenu, zmiany asortymentu produktów, zmiany modelu finansowania, wzrost efektywności, wzrost kosztów produkcji, nakłady inwestycyjne i potrzeby kapitału obrotowego. Nasze prognozy dywidendowe są pochodną prognoz wyników w naszym modelu finansowym. DDM jest również użytecznym narzędziem do zrozumienia wskaźnika P/E [P/E = (D/E)/(k-g)], przy czym różnice należy wytłumaczyć zarówno wzrostem zysków jak i wypłatą dywidendy. Nasze modele DCF i DDM mają wartości końcowe ze stopą wzrostu na poziomie 2%.

Nasze założenia dotyczące kosztu kapitału własnego zostały ustalone poprzez zastosowanie zmiennej stopy wolnej od ryzyka (równej 12-miesięcznej terminowej stopie procentowej) i dodanie 5,0% premii za ryzyko kapitałowe w każdym roku. 12-miesięczne terminowe stopy procentowe zostały wyprowadzone z krzywej dochodowości w latach 2024-2033. Następnie przyjmujemy stałą stopę procentową w wysokości 5,5%, która stanowi nasze oszacowanie stopy procentowej dla europejskich krajów rozwijających się w całym cyklu. Jednocześnie konsekwentnie używamy bety 1, aby nie zniekształcać WACC i porównywalności naszych wycen.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Wycena porównawcza

Głównymi międzynarodowymi konkurentami firmy są firmy prywatne, nienotowane na giełdzie, podczas gdy polskie firmy działające na rynku fotowoltaicznym są albo nieporównywalne z ML System, albo nie ma wystarczających odczytów konsensusu. Zdecydowaliśmy się pokazać ML System w porównaniu z międzynarodowymi operatorami farm fotowoltaicznych . To porównanie też jest niedoskonałe.

W porównaniu do mediany EV/EBITDA 2024E w innych spółkach międzynarodowych wynoszącej 12,0x, ML System notowany jest na poziomie 11,3x, co stanowi dyskonto na poziomie 6,0%. Naszym zdaniem średni mnożnik dla ML System może być jeszcze wyższy, gdyż spółka planuje wejście w nowe, rentowne linie biznesowe.

 

Zobacz także: Spółka giełdowa pochwaliła się nowymi kontraktami. Co analitycy prognozują na najbliższe kwartały?

Reklama

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Ryzyka dla wartości godziwej

Ryzyka makro I regulacyjne

Ryzyka makro oraz regulacyjne. Otoczenie makroekonomiczne będzie wpływać na popyt na produkty spółki. Biorąc pod uwagę to, że najważniejsza grupa klientów spółki (rozumianych jako klienci końcowi) to sektor publiczny, zwracamy uwagę na to, iż każdorazowe większe zmiany w Ustawie o zamówieniach publicznych, jak również związane z tym prace legislacyjne mogą wpłynąć na istotne ograniczenie ogłoszeń liczby nowych zamówień publicznych lub zawieszenie postępowań przetargowych już ogłoszonych. Istnieje również ryzyko, że nie będą w pełni egzekwowane przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków, które fundamentalnie powinny być jednym z czynników wspierających sprzedaż spółki w przyszłości.

 

Ryzyko cen materiałów

Reklama

Rosnące koszty materiałów i energii są ryzykiem dla Spółki.

 

Ryzyko trudności z pozyskaniem kontraktów na rynkach zagranicznych

Spółka planuje rozwój sprzedaży eksportowej w Europie Środkowo-Zachodniej oraz Australii. Model sprzedaży zakłada współpracę z partnerem-koordynatorem, który będzie odpowiadał za pozyskiwanie kontraktów. Istnieje ryzyko trudności z pozyskaniem kontraktów zagranicznych ze względu na (1) ugruntowaną pozycję konkurencji na rynku, (2) wzorce konsumenckie i ich zmiany, (3) opóźnienia związane z wymogiem spełnienia dodatkowych norm, np. Krajową certyfikacją produktów.

 

Ryzyko konkurencji

Sektor fotowoltaiki znajduje się w intensywnej fazie rozwoju technologicznego. Globalne ośrodki naukowe i zagraniczna konkurencja podejmują prace nad zwiększeniem sprawności ogniw fotowoltaicznych, co ma szczególne znaczenie dla praktycznego ich zastosowania. Istnieje ryzyko wdrożenia przez konkurentów technologii o parametrach lepszych od tych, nad którymi obecnie pracuje ML System (m.in. Quantum Dots lub które obecnie są stosowane), a w konsekwencji spadek popytu na produkty.

Reklama

 

Ryzyko odejścia kluczowych pracowników

Know-how pracowników stanowi znaczącą wartość w przypadku spółki technologicznej. Wysoka fluktuacja kadry specjalistycznej może mieć negatywny wpływ na działalność operacyjną spółki, powodować opóźnienia lub zaprzestanie realizacji projektów oraz generować dodatkowe koszty związanie z pozyskaniem nowych pracowników. Ryzyko kadry zarządczej jest natomiast ograniczone przez wysokie zaangażowanie kapitałowe współzałożycieli spółki.

 

Ryzyka związane z niepowodzeniem prac badawczo-rozwojowych i trudności z przeskalowaniem produkcji

Prowadzenie prac nad rozwojem nowych technologii wiąże się z dużym ryzykiem ich niepowodzenia. Istnieje ryzyko, że poszukiwane rozwiązania okażą się być mniej efektywne od istniejących rozwiązań, pojawią się trudności z ich wdrożeniem lub zachowaniem efektywności przy skalowaniu innowacji z fazy laboratoryjnej do produkcyjnej. Wobec czego istnieje ryzyko, że prowadzone prace badawczo-rozwojowe (m.in. nad Quantum Glass) zostaną opóźnione lub zakończą się niepowodzeniem.

 

Ryzyko związane z dostępnością dotacji

Reklama

Istotnym źródłem finansowania projektów B+R oraz projektów inwestycyjnych ML System są dotacje. Spółka pozyskała dotychczas ok. PLN 170m dotacji na finansowanie projektów o łącznej wartości netto PLN 288m. Ograniczenie dostępności środków z funduszy UE i programów rządowych mogłoby negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój technologiczny spółki.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy dla spółki ML System