Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy cena metalu

Cena rudy żelaza może mocno spaść w kolejnych lat, wynika z niektórych prognoz. Głównym czynnikiem, który potencjalnie może sprawić, że metal potanieje, to niepewna koniunktura gospodarcza w Chinach.

 

  • Stal jest kluczowa dla gigantycznego sektora nieruchomości w Chinach
  • Koniunktura w Państwie Środka jest niepewna, a wraz z tym popyt na mieszkania
  • Jakie są prognozy dla rudy żelaza?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wielka korekta rudy żelaza, ale ceny metalu już stabilne

Cena rudy żelaza oscyluje obecnie wokół poziomu 120 USD za tonę. Po burzliwych poprzednich latach, w 2023 roku notowania towaru były relatywnie spokojne.

Między lipcem a listopadem 2021 roku cena metalu na globalnym rynku spadła o blisko 60%, by potem odbić o 80% do 160 USD do kwietnia 2022 roku. Później wystarczyło 8 miesięcy, by notowania spadły ponownie o 50%.

"Ceny pozostały stabilne w tym roku, ponieważ ograniczona podaż złomu stalowego spowodowała silną konsumpcję rudy żelaza" - zauważyli analitycy Huatai Futures.

Reklama

 

Notowania ceny kontraktów na rudę żelaza na giełdzie w Szanghaju

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Jeszcze wcześniej, w trakcie ostatniej dużej korekty w latach 2015-16 ceny spadły poniżej 40 USD za tonę, a nadwyżka stali w Chinach zalała rynek światowy. Obecnie, głównym powodem do niepokoju dla rynków metali jest właśnie to państwo, a dokładniej chiński sektor nieruchomości.

Reklama

"Brak płatności z tytułu obligacji przez Evergrande i Country Garden wywołał nowe obawy o zagrożenie finansowe w sektorze, pogarszając perspektywy dla materiałów budowlanych jak stal" - Trading Economics.

Niska liczba nowych inwestycji mieszkaniowych w Chinach w stosunku do ukończonych również ma istotny wpływ na produkcję stali.

 

Wykres: Wysokość importu rudy żelaza przez Chiny (kolor czerwony). Dane indeksowane do wartości 100 w roku 1990.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Refinitiv, HSBC

 

Sprzedaż domów w Chinach w lipcu (w 30 głównych miastach) spadła o 27% rok do roku, a inwestycje w nieruchomości spadły o 12% rok do roku. Słaba sprzedaż zmusiła deweloperów do skupienia się na oddawaniu mieszkań do użytku, a nie na nowych projektach mieszkaniowych.

W rezultacie, produkcja stali zbrojeniowej kształtuje się około 40% poniżej poziomów z 2019 roku. Biorąc jednak pod uwagę skalę spowolnienia w Chinach i kurczenia się sektora nieruchomości, zaskakujące jest, że ceny metali nie spadły bardziej.

 

Zobacz także: Cena Bitcoina BTC przebija ważną barierę! Pierwszy raz od 17 miesięcy

Reklama

 

Chiny chcą pobudzić rynek nieruchomości, to korzystne dla rudy żelaza

Ceny metalu były wspierane przez oczekiwania rynku dotyczące potencjalnych środków stymulacyjnych, które mogłyby pobudzić aktywność gospodarczą i popyt na metale w Chinach.

Podejście jest nieco inne niż podczas poprzednich problemów na rynku nieruchomości w Chinach. W porównaniu z poprzednimi okresami stymulacji, tym razem nie jest to “uderzenie” fali środków.

"Tym razem władze Chin zapewniły bardziej stopniowe, ukierunkowane i przyrostowe wsparcie polityczne. W ostatnich tygodniach chińscy decydenci zintensyfikowali wysiłki na rzecz ożywienia popytu na nieruchomości" - skomentowali analitycy HSBC.

 

Wykres: Roczna stopa wzrostu produkcji przemysłowej oraz inwestycji w chińskiej gospodarce.

Reklama

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Refiniv, HSBC.

 

Trzeba przyznać, że ceny rudy żelaza miały mocny początek roku, napędzany powszechnym wówczas optymizmem związanym z ożywieniem popytu na chińskim rynku nieruchomości. Wsparcie były właśnie różne działania podjęte przez rząd w celu ożywienia popytu.

Jednak polityka ta nie przyniosła pożądanych rezultatów, a ożywienie w sektorze nieruchomości było wolniejsze niż oczekiwano. To spowodowało lawinowy spadek cen rudy żelaza z blisko 135 USD za tonę w marcu 2023 roku do około 100 USD za tonę w maju 2023 roku.

Reklama

 

Wykres: Cena rudy żelaza w porównaniu do wysokości importu Chin.

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Reuters, Refinitiv

 

Obawy o ożywienie popytu na rudę żelaza są dodatkowo nasilane przez zamykanie hut w niektórych częściach Chin w celu poprawy jakości powietrza.

Reklama

“Technologia produkcji stali będzie dalej przesuwała się w kierunku elektrycznego pieca łukowego, który ma znacznie niższą emisyjność niż tradycyjny wielki piec. Powinno to wywrzeć dalszą presję na popyt na rudę żelaza” - zauważyli analitycy HSBC.

“Prognozujemy, że globalny popyt spadnie tylko o 0,1% w latach 2023-2027, ponieważ wykorzystanie elektrycznego pieca łukowego wzrośnie kosztem tradycyjnego wielkiego pieca” - dodali

Jeśli chodzi o Chiny, to analitycy HSBC prognozują, że popyt na rudę żelaza w tym państwie spadnie średnio o 1,3% w latach 2023-2027. Jednak jak dotąd w 2023 r. popyt w Chinach rósł w zaskakująco szybkim tempie, nawet o 7%.

 

Zobacz także: Czy warto inwestować w złoto? Odpowiedź ekspertów może zaskoczyć inwestorów

 

Wykres: Wzrost popytu na wybrane towary i surowce w latach 2016-2020 w Chinach (kolor czerwony) oraz reszcie świata (kolor czarny).

Reklama

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: IMF, HSBC

 

“Spodziewamy się również, że światowy popyt na rudę żelaza poza Chinami spadnie o 3,7% w 2023 r., a następnie ponownie wzrośnie w 2024 r.” - zaznaczyli analitycy rynku towarowego z HSBC.

"Pogłębiający się kryzys w chińskim sektorze nieruchomości prawdopodobnie jednak utrzyma popyt na rudę żelaza na niskim poziomie pomimo dalszych bodźców rządowych." - ostrzegli analitycy banku ANZ.

Reklama

 

Zobacz także: Cena metalu mocno w dół po spekulacyjnym szale. Co dalej? Zobacz prognozy

 

Prognoza ceny rudy żelaza

W krótkim terminie, analitycy MUFG spodziewają się spadku cen rudy żelaza:

“Maleje różnica między cenami spot wysokiej jakości brazylijskiej rudy o zawartości żelaza 65%, a benchmarkowym australijskim surowcem o zawartości 62%. Jeszcze w marcu różnica ta wynosiła ponad 16 USD za tonę, a obecnie zmniejszyła się do mniej niż połowy tej wartości, co sugeruje możliwość spadku cen w IV kwartale 2023 roku” - zauważyli analitycy MUFG.

“Zmniejszająca się premia sugeruje, że użytkownicy w Chinach są mniej skłonni do płacenia nadwyżki, ponieważ ich rentowność jest pod dużą presją (wysokiej jakości ruda jest zarówno bardziej wydajna, jak i mniej zanieczyszczająca, dlatego jest preferowana, gdy przemysł stalowy osiąga dobre wyniki)” - dodali. “Spadek popytu ze strony wiodącego importera, jakim są Chiny, staje się znaczący”

Reklama

Eksperci z HSBC zauważyli, że chiński rząd nadal wdraża środki mające na celu wzmocnienie swojej gospodarki, oczekuje się, że inicjatywy te spowodują wzrost sprzedaży w podupadającym sektorze nieruchomości. 

To z kolei spowoduje wzrost popytu na stal, biorąc pod uwagę kluczową rolę rudy żelaza w produkcji stali. Korelacja między bodźcami gospodarczymi a zwiększonym zużyciem stali jest kluczowym potencjalnym czynnikiem wzrostu cen rudy żelaza.

"Oczekuje się, że silny wzrost popytu na rudę żelaza poza Chinami w okresie prognozy (do 2025 r.) będzie wynikał z rosnącego popytu na stal i mocy produkcyjnych w regionach takich jak Chiny” - skomentowali analitycy HSBC.

"Utrzymujemy naszą prognozę cen rudy żelaza na 2023 r. na przeciętnym rocznym poziomie 110 USD za tonę, ale zauważamy silne ryzyko wzrostu tej prognozy w świetle utrzymującej się odporności cen na korzystne fundamenty i pozytywne nastroje" - stwierdzili analitycy agencji badawczej BMI.

 

Czytaj również: Kurs złota mocno w górę, co dalej? Wielka wojna wisi na włosku

Reklama

 

Notowania ceny rudy żelaza na przestrzeni lat

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com, IMF.

 

Najnowsza prognoza JPMorgan przewiduje spadkową trajektorię cen rudy żelaza w ciągu najbliższych trzech lat. Analitycy banku zakładają, że w 2023 r. cena osiągnie 117 USD za tonę, po czym nastąpi niewielki spadek do 110 USD za tonę w 2024 r. i dalszy spadek do 105 USD za tonę w 2025 r.

Reklama

"Długoterminowe perspektywy uległy nieznacznej poprawie w bieżącym roku, ponieważ wzrost podaży rudy żelaza nie był tak silny, jak oczekiwano. Produkcja stali w Chinach również pozostaje odporna pomimo słabego popytu. Nadwyżka wytwarzanych produktów jest wysyłana na eksport" - stwierdzili progności banku JP Morgan.

Podobnego zdania są analitycy z MUFG. Prognozują, że w 2024 roku cena za tonę rudy żelaza wyniesie 100 USD, a w 2025 roku spadnie do 88 USD za tonę. W dłuższym terminie przewidują, że cena ta może osiągnąć 71 USD za tonę.

 

Czytaj również: Cena tego metalu była o 70% wyższa od ceny złota, teraz jest o 40% niższa. Jakie są prognozy?

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej