Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy cen srebra na rok 2024

 

 

Prognoza cen srebra na koniec 2024

Michał Wrzeszcz, ekspert rynków finansowych w Saxo Banku: Mimo że w krótkim terminie przewiduje się konsolidację w sektorze metali, perspektywy dla srebra są obiecujące. Jak wynika z analiz Saxo, wartość tego kruszcu wzrośnie do 35 dolarów za uncję do końca 2024 roku. Czynniki napędzające ten wzrost to:

  • Spodziewane obniżki stóp procentowych w USA: To zachęci inwestorów lokujących środki w ETF-y, którzy od 2022 roku byli sprzedawcami netto srebra, do powrotu na rynek, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na ten surowiec.
  • Prognozowane zmniejszenie wydobycia srebra: Ograniczona podaż nawet przy popycie będącym w stagnacji będzie wywierać presję na wzrost wartości.
  • Rosnące zainteresowanie srebrem jako metalem szlachetnym: Srebro coraz częściej postrzegane jest jako bezpieczna lokata kapitału, podobnie jak złoto, co dodatkowo napędza popyt na nie. Mimo że ten surowiec jest częściej wykorzystywany w przemyśle niż np. złoto, to jego cena zachowuje się coraz częściej jak właśnie cena metalu szlachetnego, a nie przemysłowego. Obrazuje to też znacząca korelacja tych aktywów wynosząca 0,7 jeszcze na początku roku. 

Biorąc pod uwagę te czynniki, ożywienie popytu w Chinach byłoby korzystne dla notowań srebra, choć nie jest to warunek konieczny do jego wzrostu. Perspektywa obniżek stóp procentowych, spadek wydobycia i rosnące zainteresowanie inwestorów ETF-ami wystarczą, aby uzasadnić wyższe ceny srebra na koniec roku. Podsumowując, prognoza dla srebra jest optymistyczna, a pomimo wyzwań stojących przed sektorem metali w krótkim terminie, srebro ma potencjał do osiągnięcia wartości 35 dolarów za uncję do końca 2024 roku.

 

Reklama

Michał Stajniak z XTB: Cena srebra zaliczyła potężny spadek w ostatnich tygodniach z okolic 31 USD do poziomów poniżej 28 USD. Kluczowa strefa wsparcia to zakres od 26 do 27 USD za uncję. Jeśli złoto powróci do wzrostów w odpowiedzi na oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed i EBC, srebro powinno powrócić w okolice 28-30 USD za uncję. 

 

Prof. Krzysztof Borowski: Cena wybiła się w górę z kanału spadkowego, po czym do niego wróciła (oznaka słabości). Doszło też do przebicia w dół wsparcia na poziomie 29,10 USD, aby w końcu zatrzymać się na stosunkowo słabym wsparciu: lokalny szczyt z maja br. – 27,22 USD. W układzie dziennym MACD zszedł poniżej zera (wyraźne wychłodzenie oscylatora), Stochastic stara się zakręcić w paśmie wyprzedania, a RSI próbuje dokonać tego samego, ale nieco powyżej linii 30 pkt. W układzie tygodniowym dominują wskazania sprzedaży - powstały one niedawno, co sugeruje możliwość pogłębienia spadków. W tym samym układzie lepiej widoczne jest powstanie formacji podwójnego szczytu z zasięgiem do 25,53 USD. Tj. w pobliże przełamanej w kwietniu linii trendu spadkowego (od szczytu z lutego 2021 r.). 

 

Wykres. Analiza techniczna notowań srebra.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.

Reklama

 

Czytaj: Ceny złota i srebra mogą zaskoczyć tej jesieni. Będzie się działo na metalach

 

Czy teraz jest dobry czas na kupno złota?

Michał Stajniak: Złoto sięgnęło nowych historycznych szczytów okolicach 2500 USD za uncję, ale od tego momentu złoto zaliczyło nawet 100 dolarową korektę. Niemniej warto pamiętać, że banki centralne będą szykować się do obniżek stóp procentowych we wrześniu, dlatego istnieje szansa na presję wzrostową w sierpniu. Dodatkowo rosnące prawdopodobieństwo wygranej Trumpa może wywierać presję na wzrost cen złota, ze względu na możliwą inflacyjną politykę nowego prezydenta. Istnieje spora szansa na nowe historyczne szczyty na złocie w sierpniu. Kluczowe twarde dno na złocie znajduje się przy poziomie 2300 USD.

 

Krzysztof Borowski: Cena pozostaje w trendzie bocznym (od kwietnia br.), którego ograniczenia to: 2454 i 2285 USD. Wybicie się powyżej którego z tych ograniczeń otwiera drogę wyżej (kontynuacja trendu) lub niżej (zmiana trendu). Trend boczny przełożył się na sygnał sprzedaży na MACD, Stochastic i RSI w układzie tygodniowym. W układzie dziennym obowiązują podobne wskazania na MACD (jednak ostatnia zwyżka wskaźnika była mniejsza niż ta z kwietnia) i Stochastic (prawie powrócił do pasma wyprzedania), zaś RSI zakręcił w górę, powyżej 50 pkt. Dominujący trend wzrostowy w szerszej ramie czasowej będzie się starał „wypchnąć” cenę w górę powyżej opisanego wcześniej górnego ograniczenia trendu bocznego. 

Reklama

 

Wykres. Analiza techniczna notowań złota.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

Czytaj: Kupować surowce? Ekstremalne zjawisko pogodowe zbliża się wielkimi krokami

Czytaj więcej

Artykuły związane z Prognozy cen srebra na rok 2024