Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza podwyżki stóp procentowych

Dziś publikacja danych NBP o bilansie płatniczym za wrzesień. Spodziewamy się odczytu na poziomie ok. -3250 mln EUR. Zaznaczamy, że możemy zobaczyć nietypowe dane ze względu na to, że NBP jest w trakcie procesu rewizji danych wstecz aż do 2004 roku (pisaliśmy o tym tutaj). Dzisiaj także zostanie opublikowany listopadowy Raport o inflacji, którego najważniejsze wyniki zostały przedstawione w środowym komunikacie po decyzji RPP.

We wtorek uwagę będzie zwracać publikacja GUS pierwszego szacunek PKB w III kw. Spodziewamy się wyhamowania rocznej dynamiki agregatu do 3,1% z 5,8% w II kw. w ramach procesu hamowania, którego szczyt zobaczymy na przełomie roku z roczną dynamiką blisko zera. W tle będzie finalna publikacja CPI za październik, której szybki szacunek komentowaliśmy tutaj, jak i inflacji bazowej (szacujemy jej poziom na ponad 11% r/r).

Natomiast na rynkach bazowych najbardziej interesujące będą wystąpienia przedstawicieli EBC, w tym prezes Lagarde, oraz Rezerwy Federalnej. Z odczytów makro najważniejsze będą dane z USA o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i z rynku nieruchomości. Niemniej zważywszy na koncentrację członków FOMC na inflacji dane mogą być przyjmowane ze spokojem. Tłem będą doniesienia z Wielkiej Brytanii o sprawozdaniu budżetowym i odczycie inflacji.

Biuletyn ekonomiczny: Publikacja CA na otwarcie tygodnia  - 1Biuletyn ekonomiczny: Publikacja CA na otwarcie tygodnia  - 1

Reklama

 

RPP zapewne nie powróci do podwyżek stóp po przerwie

W czwartek prezes NBP na konferencji prasowej uzasadniał ostatnią decyzję o braku zmian stóp procentowych. Wypowiedzi Glapińskiego wskazują, że RPP zależy na zachowaniu większego pola manewru w szybko zmieniających się uwarunkowaniach makroekonomicznych. Stąd też decyzja jest zatrzymaniem cyklu podwyżek, a nie jego zakończeniem. RPP jest „gotowa do działania w razie potrzeby”. Niewiele jednak wskazuje na to, by taka potrzeba była uzasadniona przynajmniej w perspektywie najbliższych miesięcy. Prezes Glapiński podkreślił bowiem, że Rada oczekuje dalszego wzrostu inflacji na początku pierwszego kwartału przyszłego roku. Szczyt CPI jest zakładany na poziomie pomiędzy 19 a 20% r/r. Następnie od II kwartału ma następować proces dezinflacji. W tym względzie oddziaływać ma pogorszenie koniunktury zarówno w kraju, jak i zagranicą, w tym na najważniejszych rynkach eksportowych. Po wypowiedziach prezesa Glapńskiego spodziewamy się, że RPP może podwyższyć stopy, jeśli nie będzie następować pogorszenie wyników gospodarczych oraz słabsze będą procesy dezinflacyjne na wiosnę przyszłego roku. W konsekwencji oczekujemy, że Rada nie zmieni już stóp w ramach bieżącego cyklu podwyżek.

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognoza podwyżki stóp procentowych