Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja w kwietniu

Zatrudnienie: -0,4% r/r (konsensus: -0,3% r/r, nasza prognoza: -0,2% r/r)

Wynik przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw to największa negatywna niespodzianka ostatniego zbioru danych publikowanych przed GUS. Patrząc na skalę samych zmian m/m pozornie nie widać tu nic aż tak niepokojącego:

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Jednak, gdy spojrzymy na nieco szerszy obraz, tj. na zmiany zatrudnienia od początku roku, widać, że tegoroczna trajektoria to najgorszy wynik na przestrzeni ostatnich lat (wyłączając COVIDowe 2020 i 2021 r.). Do tej pory podążaliśmy ścieżką z zeszłego roku, w kwietniu nastąpiło wybicie w dół. Stąd zaskoczenie w stosunku zarówno do naszej jak i konsensusowej prognozy. Zakładaliśmy dalsze podążanie zeszłoroczną ścieżką. 

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

To, wraz z samym negatywnym zaskoczeniem na miesięcznym wyniku zatrudnienia powoduje, że w naszej ocenie kwiecień w danych z rynku pracy wypadł słabo (do tego dojdą jeszcze słabsze płace, o których niżej). Patrząc na zmiany od początku roku, można zauważyć, że to m.in. efekt dużo silniejszych spadków zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym (w porównaniu do tego co polska gospodarka doświadczała rok temu). Do tego doszły spadki w kategorii transport i gospodarka magazynowa. W dodatku spadki te nie były kompensowane wzrostem zatrudnienia w pozostałych, mniejszych sektorach (tych niewyszczególnionych na wykresie poniżej), jak to było rok temu.

 

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

To tyle jeżeli chodzi o szczegóły publikowane przez GUS. W kopaniu głębiej musimy się opierać na naszych przemyśleniach i analizach. Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się na myśl, w obliczu słabszego zatrudnienia są zwolnienia grupowe. To temat, który w przestrzeni medialnej przewija się od kilku miesięcy, sami też odnosiliśmy się do niego w poprzednim komentarzu do danych. Nie wycofujemy się z tego co wówczas pisaliśmy. Być może, wyższe niż zakładaliśmy zwolnienia to efekt zwolnień grupowych i być może jeszcze dalsze zwolnienia w tej formie przed nami, ale patrząc zbiorczo na gospodarkę, trudno spodziewać się jakiejś istotniejszej fali. Stan zgłoszeń nie rośnie drastycznie, być może to co teraz widzimy to dalsza faza realizacji zwolnień zgłoszonych w poprzednich miesiącach. Dużo tu "być może", ale też dane o zwolnieniach grupowych spływają z lekkim opóźnieniem, stąd też ciężko nam deklarować się tu w kategoriach "na pewno".

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

 grafika numer 6 grafika numer 6

Reklama

 

Patrząc na podstawy polskiej gospodarki i jej perspektywy na kolejne kwartały, to nie spodziewamy się dalszego pogłębiania się spadków zatrudnienia. Wzrost gospodarczy rośnie, po słabszym marcu wzrosła też produkcja przemysłowa (czyli nie był to objaw jakiejś dłuższej słabości, o tym też niżej), bezrobocie niezmiennie utrzymuje się na niskich poziomach. ​

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) słabnie w obliczu niesprzyjających okoliczności. Dolar (USD) zaczyna rosnąć w siłę

 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw: 11,3% r/r (konsensus 12,1% r/r, my 11,9% r/r).

Choć byliśmy niżej od konsensusu to nie doszacowaliśmy niższej dynamiki płac. Mimo niespodzianki w dół, trudno tu mówić o jakiejkolwiek dużej zmianie, która mogłaby poruszyć naszym spojrzeniem na płace w przyszłości. Ich dynamika niezmiennie pozostaje wysoka i będzie wyzwaniem dla RPP w sprowadzaniu inflacji do celu. Z resztą, zostaje to coraz mocniej dostrzegane przez Radę w jej komunikatach. 

 

Reklama

 grafika numer 7 grafika numer 7

 grafika numer 8 grafika numer 8

 

Tradycyjnie powinniśmy zabrać się do szukania winnego, ale trudno znaleźć wyraźnych branżowych kandydatów (nieco na siłę to kategorie Informacja i komunikacja jak i Administrowanie i działalność wspierająca). Wydaje się, że główną przyczyną przestrzelenia płac było przeszacowanie skali kwietniowych premii - część z nich została przesunięta na marzec (by wypłacić je jeszcze przed Wielkanocą), część nie była w takiej procentowej skali jak rok wcześniej (jednak 2023 rok to był okres kilkunastoprocentowej inflacji, premie, czy jednorazowe dodatki to uwzględniały).

 

 grafika numer 9 grafika numer 9

Reklama

 grafika numer 10 grafika numer 10

 

Nasza prognoza płac również się nie zmienia. Roczna dynamika pozostanie na dwucyfrowych poziomach i wciąż będzie jednym z głównych zagrożeń dla inflacji bazowej. Ostatnie dywagacje o sporych podwyżkach płacy minimalnej wpisują się w ten scenariusz (kierunkowo, co do skali, to realizacja takiej podwyżki podbiłaby jeszcze mocniej płace).

 

Produkcja sprzedana przemysłu: 7,9% r/r (konsensus 5,4% r/r, my 7% r/r)

To zdecydowanie najbardziej optymistyczny punkt tego zbioru danych. Po marcowych danych zastanawialiśmy się ile ze sporego spadku produkcji to kwestia efektów jednorazowych, a ile to oznaki jakiejś głębszej słabości. Dane za kwiecień pozwalają wnioskować, że w zdecydowanej większości były to efekty jednorazowe.

 

Reklama

 grafika numer 11 grafika numer 11

 

Kwiecień przyniósł odrobienie marcowych strat i produkcja ponownie wróciła nad trend.

 

 grafika numer 12 grafika numer 12

 grafika numer 13 grafika numer 13

Reklama

 

W poszczególnych "dużych" kategoriach niewiele się dzieje, przynajmniej wg naszych odsezonowań. Podkreślamy kwestię odsezonowania, ponieważ algorytmy, które stosujemy nie widziały też tak silnego spadku w marcu i odrobienia w kwietniu jak algorytmy GUS (lub inaczej - uznały to za wzorzec sezonowy). 

 

 grafika numer 14 grafika numer 14

 grafika numer 15 grafika numer 15

 grafika numer 16 grafika numer 16

Reklama

 

W podziale na typy dóbr zwraca uwagę powrót dóbr konsumpcyjnych trwałych coraz bliżej trendu. Nie jest to nowość z kwietniowych danych, ale warto odnotować, że ta kategoria obecnie rośnie najmocniej. 

 

 grafika numer 17 grafika numer 17

 grafika numer 18 grafika numer 18

 grafika numer 19 grafika numer 19

Reklama

 grafika numer 20 grafika numer 20

 grafika numer 21 grafika numer 21

 

PPI: -8,6% r/r (konsensus -8,3% r/r, my -8% r/r)

Spadek tej skali w ujęciu rocznym jest pewnym zaskoczeniem dla konsensusu oraz dla naszej prognozy. Niemniej wynika on w większości z rewizji w dół danych marcowych. Nie możemy więc mówić tutaj o kształtowaniu się czegoś nowego w tej serii danych. Co więcej, poziom cen producenta od pewnego czasu przestał spadać i odczytujemy to jako budowanie bazy pod odbicie. W ujęciu rocznym w trakcie roku będziemy nieuchronnie zbliżać się do neutralnych poziomów, a w przyszłym roku już bardziej trwale powinny zawitać "plusy". Patrząc szerzej należy uwzględnić, że rosnące ceny surowców przemysłowych w ostatnich tygodniach z biegiem czasu także znajdą swoje odzwierciedlenie w PPI.

 

 grafika numer 22 grafika numer 22

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej