Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja i dystrybucja mediów

Wczorajsze dane z polskiej gospodarki zaskoczyły in plus - produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,8% r/r (zarówno nasze prognozy jak i konsensusu wynosiły 5,3%, a ceny producentów wzrosły o 11,8% r/r (nasza prognoza: 11%, konsensus: 10,8%). Głównym odpowiedzialnym za niespodziankę w produkcji sprzedanej przemysłu jest kategoria dot. wytwarzania energii. W cenach producentów za zwyżki cenowe odpowiadają trzy kategorie (górnictwo, produkcja i dystrybucja mediów, ceny koksu i produktów rafinacji ropy naftowej). Dziś kolejna dawka danych z krajowej gospodarki za październik - wyniki produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej.

Dziś zaprezentowane zostaną krajowe dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej za październik. Naszym zdaniem wzrost produkcji budowlano-montażowej wyniesie 2,2% r/r wobec 4,3% r/r we wrześniu (prognoza konsensusu: 3,3% r/r). Wzrosty cen w produkcji budowlano-montażowej stanowią skuteczną barierę przed rozpędzeniem się tej kategorii. Do tego dochodzi dzień roboczy mniej. Sprzyjały warunki atmosferyczne.

Wzrost sprzedaży detalicznej prognozujemy na 6,5% r/r (prognoza konsensusu: 6,3% r/r, poprzednio: 5,1% r/r). Kolejny miesiąc ze słabą sprzedażą samochodów. Pomimo anegdotycznych sygnałów nie dostrzegliśmy w kartach znaku wzmożonego popytu powodowanego obawami o rosnące ceny/ewentualne zamknięcia sklepów. Rozdźwięk między sprzedażą realną i nominalną będzie coraz wyraźniejszy.

W globalnej gospodarce wtorek będzie dniem wstępnych wskaźników PMI za listopad. W niemal wszystkich krajach oczekiwane są spadki indeksów (z wyjątkiem USA - tutaj oczekiwane delikatne wzrosty).

Polska: Produkcja nie chce się zatrzymać, ceny również 

Wyniki produkcji przemysłowej podawane przez GUS regularnie, pozytywnie nas zaskakują. Nie inaczej było w tym miesiącu - produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w październiku o 7,8% r/r (nasza prognoza, która nie odbiegała od szacunku konsensusu, wynosiła 5,3% r/r). Za niespodziankę na produkcji odpowiada kategoria dot. wytwarzania energii. Samo przetwórstwo jednak również porusza się niejako pod prąd problemów, których doświadcza. Rok kończy się więc solidnym akcentem, a nad przyszłym wisi coraz więcej ryzyk. Ceny są jednym z nich. Producenci dyktują stawki wyższe niż przed rokiem o 11,8%. Pocieszeniem pozostaje fakt, że zwyżki cenowe koncentrują się na kilku kategoriach i nie rozlewają się dynamicznie na pozostałe.

Reklama

Czytaj więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/165476-produkcja-nie-chce-sie-zatrzymac-ceny-rowniez 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Morawiecki: "Tarcza antyinflacyjna jest już praktycznie gotowa i będzie zawierała takie elementy jak obniżka akcyzy na nośniki energii". Premier dodał, że rząd będzie robił wszystko, aby osiągnąć lekkie umocnienie złotego. Cytat za PAPBiznes.

Sarnowski (Wiceminister Finansów): "Zjawisko tzw. płacenia pod stołem i zatrudniania na czarno dotyczy ok. 1,5 mln osób w Polsce, a straty wynikające z tych zjawisk dla budżetu, NFZ, JST i ZUS to ok. 17 mld zł rocznie". Cytat za PAPBiznes.

USA: Prezydent Joe Biden nominował w poniedziałek na drugą, czteroletnią kadencję prezesury Fed Jerome Powella. Wiceprezesem została Lael Brainard.

Twitter Post

Reklama

https://twitter.com/mbank_research/status/1462803679191388161 

USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w październiku wyniosła 6,34 mln wobec 6,29 mln we wrześniu. Analitycy oczekiwali 6,2 mln sprzedanych domów.

Produkcja przemysłowa i PPI na plus! Jak bardzo zaskoczą dane o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej? - 1Produkcja przemysłowa i PPI na plus! Jak bardzo zaskoczą dane o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej? - 1 

 

Czytaj więcej