Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja budowlano-montażowa a pkb gus wynagrodzenia

W ubiegłym tygodniu prezes NBP, A. Glapiński powiedział w wywiadzie udzielonym agencji prasowej Bloomberg, że „stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro”. Trudno jest precyzyjnie zinterpretować słowa prezesa. Z jednej strony mogły one dotyczyć konsensusu rynkowego dotyczącego decyzji RPP na posiedzeniu w lutym.

Z drugiej strony, A. Glapiński mógł odnieść się do docelowego poziomu stopy referencyjnej po zakończeniu obecnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, wycenianego przez kontrakty FRA (około 4%). Ubiegłotygodniowa wypowiedź prezesa NBP sygnalizuje ryzyko w górę dla naszej prognozy stóp procentowych i ryzyko w dół dla naszej prognozy kursu EURPLN.

Produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się w grudniu o 16,7% r/r wobec wzrostu o 15,3% w listopadzie

Do zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy listopadem a grudniem przyczynił się efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w grudniu o 0,2% m/m. W strukturze danych o grudniowej produkcji na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się szybki wzrost produkcji dóbr zaopatrzeniowych, co wskazuje na dalszy wzrost zapasów w reakcji na wysokie ryzyko przerw w dostawach materiałów i komponentów wywołanych nowymi obostrzeniami w krajach (głównie azjatyckich) będących ważnym źródłem dostaw dla firm polskiego przetwórstwa przemysłowego.

W ubiegłym tygodniu – wzrost krajowej produkcji przemysłowej oraz dynamiki wynagrodzeń - 1W ubiegłym tygodniu – wzrost krajowej produkcji przemysłowej oraz dynamiki wynagrodzeń - 1

Reklama

Z kolei w ujęciu sektorowym na szczególną uwagę zasługuje zwiększenie dynamiki produkcji w kategoriach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach, co naszym zdaniem wskazuje na stopniowe zmniejszanie się bariery wzrostu w postaci wąskich gardeł w procesie produkcji (por. MAKROpuls z 21.01.2022). Z kolei produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 3,1% r/r wobec 12,7% w listopadzie. Silne spowolnienie wzrostu produkcji nastąpiło mimo wspomnianego wyżej efektu statystycznego w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlanomontażowa zmniejszyła się w grudniu o 5,6% m/m (największy miesięczny spadek od lutego br.). Uwzględniając napływające wyniki badań koniunktury uważamy, że odnotowany w grudniu wyraźny spadek aktywności w budownictwie nie jest zwiastunem odwrócenia tendencji wzrostowej w tym sektorze obserwowanej w 2021 r. Dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w grudniu sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększył się w IV kw. o 7,0% r/r.

W ubiegłym tygodniu – wzrost krajowej produkcji przemysłowej oraz dynamiki wynagrodzeń - 2W ubiegłym tygodniu – wzrost krajowej produkcji przemysłowej oraz dynamiki wynagrodzeń - 2

Nominalna dynamika wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w grudniu do 11,2% r/r wobec 9,8% w listopadzie, a tym samym ukształtowała się w grudniu na poziomie najwyższym od lipca 2008 r. Warto również odnotować, że grudniowe zwiększenie przeciętnego wynagrodzenia w ujęciu miesięcznym (o 10,3%) było najwyższym odnotowanym miesięcznym wzrostem w historii danych, którymi dysponujemy. Naszym zdaniem do silnego wzrostu płac w grudniu przyczyniły się wypłaty wynagrodzeń za pracę w nadgodzinach (efekt czwartej fali pandemii i wysokiej liczby pracowników objętych kwarantanną), przesunięcia wypłat zmiennych składników wynagrodzenia (przyspieszenia wypłat premii i nagród rocznych w związku ze wzrostem progresji podatkowej na skutek wprowadzenia Polskiego Ładu) oraz stopniowo narastająca presja płacowa (por. MAKROpuls z 21.01.2022). Wypadkową przyspieszenia wzrostu płac w grudniu i lekkiego spowolnienia wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (spadek do 0,5% r/r z 0,7% w listopadzie) był wzrost realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do 2,9% r/r wobec 2,6% w listopadzie. W efekcie, kwartalna dynamika funduszu płac obniżyła się z 4,4% r/r w III kw. do 2,5% w IV kw. Mimo tego oczekujemy silnego zwiększenia dynamiki konsumpcji do 6,9% r/r w IV kw. br. z 4,7% r/r w III kw., wspieranego przez efekt niskiej bazy z 2020 r.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z USA

Dane o pozwoleniach na budowę (1873 tys. w grudniu wobec 1717 tys. w listopadzie), rozpoczętych budowach domów (1702 tys. wobec 1678 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (6,18 mln wobec 6,48 mln) na ogół potwierdziły utrzymującą się wysoką aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także regionalne wyniki badań koniunktury: indeks NY Empire State oraz Philadelphia Fed, które dostarczyły mieszanych sygnałów z amerykańskiego przetwórstwa. Podtrzymujemy nasza prognozę, zgodnie z którym PKB w USA zwiększył się w 2021 r. o 5,6% r/r wobec spadku o 3,5% w 2020 r. Jednocześnie, uwzględniając brak poparcia Senatu dla nowego pakietu wydatkowego Bidena dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. i w 2023 r. amerykański PKB wzrośnie odpowiednio o 3,8% i 2,3%.

Czytaj więcej