Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

premier Modi w Polsce

W środę po południu do Warszawy przybył premier Indii Narendra Modi. W czwartek spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem, będzie też rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Wiceszef MSZ Władysław T. Bartoszewski poinformował w środę o zamiarze Polski zawarcia partnerstwa strategicznego z Indiami, czyli porozumienia obejmującego "kontakty polityczne, biznesowe, naukowe oraz w sferze kultury".

"Podpisanie strategicznego partnerstwa oznacza podwyższenie rangi naszych stosunków i wypełnienia ich treścią, m.in. poprzez intensyfikację współpracy gospodarczej, inwestycje, rozwój wymiany naukowej, akademickiej i kulturalnej. Dziś to wszystko się dzieje, ale w niewielkiej skali. Potencjał Indii jest ogromny, tak jak one same" - powiedziała PAP Bonikowska.

 

 

>> Czytaj też: Australia zbuduje fabrykę rakiet. Odpowiedź na rosnące zagrożenia w rejonie Pacyfiku

 

Reklama

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych zaznaczyła, że zawarcie umowy o partnerstwie strategicznym powinno być bezpośrednim efektem wizyty premiera Indii w Polsce.

Bonikowska przypomniała, że Unia Europejska ma strategiczne partnerstwo z Indiami od 2004 roku, zatem, jej zdaniem, "objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. sprzyja nawiązaniu bilateralnego strategicznego partnerstwa Polska-Indie". "Przypomnę jednocześnie, że Polska ma strategiczne partnerstwo z Chinami od 2011 roku, więc nawet dla wyrównania przydałoby się mieć je też z Indiami" - zaznaczyła.

Zwracają uwagę, że to pierwsza od 45 lat wizyta w Polsce premiera Indii, Bonikowska stwierdziła, że Warszawa "dostrzegała wzrost znaczenia Azji, ale w ostatnich dwóch dekadach była skoncentrowana na Chinach, Indie z kolei rozwijały swe historyczne związki z Europą Zachodnią, zwłaszcza z Wielką Brytanią, ale także z Francją, Portugalią czy Holandią".

"W ostatnich latach Nowe Delhi pogłębiło relacje także m.in. z Włochami i Grecją. Kontakty z Polską były poprawne, ale niezbyt intensywne" - stwierdziła Bonikowska. Wizyta premiera Modiego - podkreśliła - daje szansę na nowe otwarcie w polsko-indyjskich stosunkach, a spotkanie przedstawicieli polskich władz z szefem rządu Indii może być przełomowe i mieć ogromne znaczenie dla bilateralnych relacji. "Zobaczymy jednak, jak zostanie ono wykorzystane przez rządy obu krajów" - dodała prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"The Times of India" zapowiedział w środę, że jednym z tematów czwartkowych rozmów premiera Modiego w Warszawie ma być wzmocnienie współpracy między w sektorze opieki zdrowotnej i IT. Indyjskie media piszą, że "Polska zmaga się z niedoborem ok. 25 tys. lekarzy oraz specjalistów i w związku z tym polski rząd chce przyciągnąć indyjskich lekarzy i pracowników służby zdrowia, oferując im możliwość pracy w kraju pod warunkiem nauczenia się języka polskiego i zdania niezbędnych egzaminów". "Ponadto Polska postrzega Indie jako kluczowego partnera w sektorze IT, mając nadzieję na zacieśnienie więzi między polskimi i indyjskimi firmami" – pisze "The Times of India”.

 

>> Sprawdź koniecznie:  Ekskluzywne trampki NFT inspirowane zegarkami. Czy będzie nowy hit na rynku NFT?

Reklama

 

Po czwartkowych spotkaniach w Warszawie, w piątek premier Modi spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

(PAP)

Czytaj więcej