Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prawnicy

Po piątkowym posiedzeniu Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała, że wnosi do TK o stwierdzenie, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 10 lipca 2024 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom, jest niekonstytucyjne, gdyż zostało wydane bez zasięgnięcia opinii KRS.

"Zaskarżone przepisy rozporządzenia zmieniającego dotyczą funkcji i ustalania należnych sędziom z tytułu pełnionych funkcji dodatków funkcyjnych, tj. dodatkowych składników wynagrodzenia sędziego" - napisano w uzasadnieniu. "Przepisy rozporządzenia dotyczą zatem kwestii ustrojowej – kształtowania systemu wynagrodzeń sędziów, a przez to wpływają na niezależność sądów i niezawisłość sędziów, co w konsekwencji legitymuje Krajową Radę Sądownictwa do wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z przedmiotowym wnioskiem" - podkreślili jego autorzy.

W trakcie piątkowego posiedzenia KRS opublikowano też jej wniosek do TK o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących delegowania sędziów przez ministra sprawiedliwości. Chodzi o kilka przepisów art. 77 Prawa o ustroju sądów powszechnych, które, według KRS, oddziałują na niezależność sądów i niezawisłość sędziów i "prowadzą do ingerencji władzy wykonawczej w niezawisłość sędziowską, orzecznictwo sądów, co narusza zasadę podziału władz".(PAP)

Reklama

Czytaj więcej