Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prawa autorskie i znaki handlowe

Funkcjonariusze celni podczas rutynowej kontroli ciężarówki, przewożącej towary z Chin do Belgii, odkryli podrabiane luksusowe zegarki oraz obudowy na telefony. 

Mimo że na pierwszy rzut oka produkty wyglądały jak oryginały, szczegółowe oględziny ujawniły wiele niedociągnięć, takich jak błędy w oznaczeniach, niska jakość materiałów oraz niedbałe wykonanie. Łącznie zabezpieczono 105 zegarków i 178 obudów, które były opatrzone logotypami znanych marek, lecz okazały się podróbkami.

„Zatrzymane w Koroszczynie zegarki na pierwszy rzut oka nie wyglądały na podróbki. Dopiero porównanie szczegółów z cechami oryginalnych produktów pozwoliło ustalić, że jedynie imitują one towary luksusowe. O tym, że są podrobione świadczy m.in. brak dbałości o szczegóły, niewłaściwe oznaczenia, w tym błędy w oznaczeniach i kodach, a także niska jakość użytych materiałów” – poinformował w piątek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

 

>> Zobacz też: Bank z GPW wypłaci solidną dywidendę! Rośnie popyt na kredyty, wyniki będą dobre

 

Działania prawne

Reklama

Kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych potwierdziły nieoryginalność produktów i złożyły wnioski o ściganie sprawców.

Zgodnie z polskim prawem, za wprowadzenie do obrotu towarów naruszających prawa własności przemysłowej grożą surowe kary, w tym grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do dwóch lat.

 

>> zobacz również: Bitwa byków i niedźwiedzi na GPW. Inwestorzy dzielą się swoimi oczekiwaniami na przyszłość

 

Szkolenia funkcjonariuszy

Aby skutecznie rozpoznawać podróbki i walczyć z nielegalnym handlem, funkcjonariusze celni regularnie uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów reprezentujących właścicieli marek. Podczas takich szkoleń uczą się, na co zwracać uwagę przy identyfikacji fałszywych produktów, co jest kluczowe w skutecznym zwalczaniu tego rodzaju przestępczości.

„Kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych potwierdziły, że zarówno zegarki, jak i obudowy nie są oryginalne, a znaki firmowe umieszczono na nich z naruszeniem praw własności przemysłowej” – dodał Deruś.

Reklama

 

Dzięki czujności i profesjonalizmowi polskich służb celnych udało się udaremnić przemyt podrabianych towarów luksusowych, co nie tylko chroni interesy legalnych producentów, ale także zwiększa świadomość społeczeństwa na temat problemu podróbek.

Czytaj więcej

Artykuły związane z prawa autorskie i znaki handlowe