Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

praca z uczniem z ukrainy

Najciekawsze dane z dzisiejszego dnia już za nami. Węgierska kwietniowa inflacja wyniosła 9,5% r/r (oczekiwano 9% r/r), a czeska 14,2% r/r (konsensus oczekiwał 13,2% r/r, a CNB 13,8% r/r). Szczególnie przyglądamy się tej drugiej, a to za sprawą ostatniej prezentacji czeskiego odpowiednika "Raportu o inflacji". Warto rzucić okiem, jak tamtejsza gospodarka różni/nie różni się od polskiej, również w kontekście wpływu na decyzje obu banków centralnych.

Co w czeskiej gospodarce piszczy?

Ten artykuł jest podsumowaniem piątkowej konferencji analityków CNB, na której zaprezentowano najważniejsze dane z czeskiej gospodarki oraz prognozy tamtejszego banku centralnego. Naszych wniosków jest tu niewiele, ale to dlatego, że przedstawiciele CNB wyczerpali temat w swojej prezentacji. Po co napisaliśmy to podsumowanie? Po pierwsze, przyjemnie się słuchało, a sam materiał jest pouczający i wyjątkowo dobrze ustrukturyzowany. Po drugie, inflacja w regionie ma podobną proweniencję, więc warto poszerzyć horyzonty. Po trzecie, właściwie dlaczego nie?

https://makroekonomia.mbank.pl/188784-co-w-czeskiej-gospodarce-piszczy

 

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

Kotecki (RPP): "Chyba wszyscy spodziewali się w maju, że to będzie podwyżka o 100 pb, ona zrealizowała się w wysokości 75 pb. To by pewnie oznaczało, że jakaś dodatkowa część podwyżki nie została zrealizowana, tak można by to interpretować, i ona przenosi się na następne miesiące - że one będą albo dłużej trwały, albo w przyszłości będą większe. Nie można tu mówić jeszcze ani o liczbie tych podwyżek, ani wysokości. Na pewno one będą. Dzisiaj wiemy, że przed nami jeszcze kolejne decyzje, prawdopodobnie w kolejnych miesiącach. Tak sobie wyobrażam, że Rada nie będzie robiła jakiejś przerwy w podwyższaniu stóp proc., bo nie ma żadnego powodu, żeby takie przerwy robić" - powiedział członek RPP w radiu TOK FM (cytat za PAPbiznes).

MRiPS: Stopa bezrobocia w kwietniu spadła z 5,4% do 5,3% - wynika ze wstępnego szacunku MRiPS. Nie jest to niespodzianką, tyle zakładała zarówno nasza prognoza jak i rynkowy konsensus. W urzędach zarejestrowanych było 879,9 tys. bezrobotnych, czyli o 22,2 tys. osób mniej niż przed miesiącem. Pracodawcy zgłosili w kwietniu do urzędów pracy 98,4 tys. wolnych miejsc pracy.

Garść newsów makroekonomicznych: Rzut oka na region - 1Garść newsów makroekonomicznych: Rzut oka na region - 1

Maląg (MRiPS): "W ramach nowej, odbiurokratyzowanej procedury zatrudnienie znalazło już około 120 tys. obywateli Ukrainy" - podała minister rodziny i polityki społecznej.

Czytaj więcej

Artykuły związane z praca z uczniem z ukrainy