Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

praca w norwegii od zaraz

Norwegia jest prawdopodobnie na szczycie listy, jeśli chodzi o najczęściej wybierany przez emigrantów z Polski kraj. Koszty podróży nie są duże, a dochody nawet w przypadku w pracy sezonowej są dość wysokie. Planując wyjazd do Norwegii warto zapoznać się z zasadami wjazdu do kraju oraz dowiedzieć się, na jakie zarobki można liczyć i ile wynoszą koszty utrzymania.

 

Wjazd do Norwegii

Przy wjeździe do Norwegii należy mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Lepiej posługiwać się paszportem, o ile jest on w dobrym stanie i ma dość długą datę ważności. Pracownicy będący obywatelami kraju UE nie muszą już ubiegać się o pozwolenie na pobyt w Norwegii - przysługuje im prawo do trzymiesięcznego pobytu na terenie Norwegii bez posiadania zezwolenia na pobyt. Można jednak zarejestrować się elektronicznie na stronie internetowej Dyrekcji ds. Imigracji (UDI). Po rejestracji trzeba zgłosić się na policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych – wtedy pobyt będzie mógł być dłuższy niż 3 miesiące.

 

Przepisy - umowa o pracę, zwolnienie z pracy, wakacje i godziny pracy

Wszyscy pracownicy w Norwegii muszą posiadać pisemną umowę o pracę. Przepis ten ma zastosowanie do każdego z wszystkich dostępnych rodzajów zatrudnienia - zarówno stałych, jak i tymczasowych. Pisemna umowa o pracę zawierana jest zawsze bez względu na okres zatrudnienia i zakres stanowiska. Nie ma żadnych wyjątków.Formę pisemna ma także zwolnienie z pracy - stosunek pracy rozwiązuje pracodawca lub pracownik składając pisemne wypowiedzenie. Każdy pracownik może liczyć na co najmniej 25 dni urlopu rocznie. Po ukończeniu 60 roku życia można liczyć na dodatkowy tydzień urlopu.

Reklama

Ustawa o środowisku pracy definiuje godziny pracy i czas wolny od pracy. Limity określone we wspomnianej Ustawie to maksymalnie 9 godzin pracy na dobę, 40 godzin pracy w tygodniu. Limity te mogą być również regulowane przez umowę o pracę i układy zbiorowe. W przypadku pracy na zmiany, w nocy lub w niedziele, normalny czas pracy to 38 lub 36 godzin tygodniowo. W umowie o pracę należy określić czas trwania i harmonogram niestandardowych godzin pracy.

 

Norweski rynek pracy

Pracodawcy w Norwegii bardzo doceniają u pracowników zza granicy znajomość języka norweskiego.  Nie oznacza to jednak, że nie znając norweskiego nie znajdziesz pracy – atutem będzie znajomość języka angielskiego, którego znajomość wystarcza by podjąć zatrudnienie. Dlaczego? Niemal każdy Norweg biegle włada angielskim, więc nieznajomość języka norweskiego nie będzie przeszkodą.

Przy zatrudnianiu dużą uwagę zwraca się na kompetencje i doświadczenie zawodowe, ale początkujący pracownicy także znajdą posady. Jakie są najbardziej poszukiwane profesje? Najbardziej poszukiwani w Norwegii są pracownicy fizyczni jak pracownicy budowlani, spawacze, zbrojarze, pracownicy produkcji. Pracę z łatwością znajdą też kierowcy tirów i autobusów, mechanicy i elektrycy. W Norwegii łatwo znaleźć też pracę tymczasową. Pracownicy sezonowi zatrudniani są do pomocy przy malowaniu domów letniskowych, w portach rybackich i jako obsługa hotelowa (najczęściej sprzątają pokoje).

Czytaj więcej na kantorekspert.pl

Czytaj więcej