Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

praca w banku

  • Dwa gigantyczne banki ograniczyły godziny pracy młodych pracowników i stażystów
  • Impulsem do zmian była głośna śmierć jednego z pracowników

 

Kultura przepracowania w USA 

JPMorgan Chase skraca godziny pracy swoich pracowników. Z kolei Bank of America wdrożył nowe narzędzie do monitorowania czasu pracy, wynika z informacji podanych przez The Wall Street Journal (WSJ).

Stało się to miesiąc po tym, gdy WSJ ujawnił, że szefowie Bank of America regularnie zmuszali podwładnych do podawania błędnych informacji o godzinach pracy. Impulsem do wprowadzenia zmian była śmierć jednego z pracowników.

Leo Lukenas III, który pracował w Bank of America przez około rok, zmarł na skutek zakrzepu krwi. Media przypisują to jego wyczerpującemu harmonogramowi, który obejmował ponad 100 godzin pracy tygodniowo. Przepracowaniu towarzyszył stres: Lukenas pracował przy transakcji o wartości 2 miliardów USD.

To nie pierwszy przypadek śmierci związanej z przepracowaniem w wielkich bankach. Ponad dekadę temu, 21-letni stażysta Bank of America, Moritz Erhardt, zmarł w Londynie po trzech nocach pracy do 6 rano. Media spekulowały, że jego śmierć spowodowana atakiem padaczki mogła być wynikiem skrajnego zmęczenia.

Reklama

 

Zobacz także: Jest plan ratowania gospodarki UE. I lepiej, żeby został szybko wdrożony

 

W odpowiedzi na obecną sytuację, JPMorgan wprowadził limit 80 (!) godzin pracy tygodniowo dla młodych bankierów, co jest pierwszym takim krokiem w historii banku. Jest od tej reguły duży wyjątek: transakcje na żywo, które zazwyczaj wiążą się z najbardziej wymagającymi i najdłuższymi godzinami pracy. Nie będą one brane pod uwagę.

Dotychczas JP Morgan stosował zasadę "odkładania ołówków" od piątku o 18:00 do soboty w południe oraz zapewniał pracownikom jeden pełny wolny weekend co trzy miesiące.

Młodzi pracownicy dużych banków z Wall Street w rozmowie z WSJ ujawnili, że regularnie pracują po nocach. Ich grafiki obejmuje nawet 100 godzin tygodniowo. Ich przełożeni często naciskają, by nie zgłaszali rzeczywistego czasu pracy.

Reklama

Pracownicy banków inwestycyjnych cytowani przez Wall Street Journal wskazują, że przykładowy 80-godzinny tydzień pracy młodego bankiera w JPMorgan obejmuje sześć dni pracy trwających od około 8:30 do 22:00 z krótkimi przerwami na posiłki. Oznaczałoby to 11 godzin pracy dziennie przez siedem kolejnych dni.

Dla porównania, taki 80-godzinny tydzień pracy to wciąż dwa razy więcej niż standardowe 40 godzin pracy przeciętnego amerykańskiego pracownika. W Stanach Zjednoczonych pracuje się znacznie więcej niż w krajach takich jak Niemcy, gdzie w pracy spędza się o 25% mniej czasu niż w USA.

 

Średnia roczna liczba godzin na pracownika

niemcom nie chce sie pracowac polacy i amerykanie pracuja znacznie dluzej grafika numer 1niemcom nie chce sie pracowac polacy i amerykanie pracuja znacznie dluzej grafika numer 1

Źródło: https://x.com/jsblokland

 

Reklama

O tym więcej przeczytasz tutaj: Niemcom nie chce się pracować? Polacy i Amerykanie pracują znacznie dłużej


Bank of America wprowadził z kolei nową platformę do ścisłego monitorowania obciążenia pracą. Zgodnie z informacjami WSJ, nowe oprogramowanie wymaga, aby pracownicy w USA codziennie rejestrowali swoje godziny pracy wskazując nad którymi transakcjami pracują oraz kto je nadzoruje.

„Nasze praktyki są jasne i oczekujemy, że wszyscy pracownicy, w tym kierownicy, będą ich przestrzegać. Gdy dowiedzieliśmy się o naruszeniach, podjęto działania dyscyplinarne” - mówiła rzeczniczka Bank of America.

 

Zobacz także: Klienci skarżą się na internetowy kantor. Trzy dni czekania na walutę. Kolejka do rozmowy po 30 osób

Czytaj więcej

Artykuły związane z praca w banku