Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

poziom stopy procentowej równoważącej rynek

Podczas czwartkowej sesji euro lekko umocniło się wobec dolara (kurs EUR/USD wzrósł w okolice 1,16), co sprzyjało mocniejszym notom złotego – pary EUR/PLN oraz USD/PLN zakończyły handel w pobliżu 4,57 i 3,94.

W bieżącym tygodniu pozytywny wpływ na notowania złotego ma utrzymujące się kotwiczenie oczekiwań inwestorów wobec dalszych podwyżek kosztu pieniądza

Pomimo trudności oszacowania w jakim tempie proces normalizacji polskiej polityki pieniężnej będzie przebiegał, PLN dostał impuls do dyskontowania dalszych podwyżek stóp procentowych. Strukturalnie polskiej walucie sprzyja solidne otoczenie makroekonomiczne. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących stale utrzymuje się, aktualnie wynosząc 0,9% PKB jednak w ostatnich tygodniach nieco topnieje, co może w dłuższym okresie prowadzić do deficytu i tym samym obraz postrzegania polskiej waluty z punktu widzenia zagranicznych uczestników rynku mógłby okazać się niekorzystny. Z drugiej strony prawdopodobieństwo napływu inwestycji zagranicznych będzie taki scenariusz łagodził.

Rynek eurodolara trawi ostatnią publikację minutes, która zakłada rozpoczęcie taperingu w USA w listopadzie b.r.

Zasygnalizowane tempo skali zacieśnienia w skupie aktywów w kwocie 15 mld USD miesięcznie sugeruje zakończenie wygaszenia taperingu w połowie 2022 roku. Rezerwa Federalna utrzymuje aby nie wiązać procesu z rozpoczęciem podwyżek stóp procentowych, jednak rynek spekuluje że podwyższenie kosztu pieniądza może być naturalnym tego następstwem (ostatnio jastrzębie wypowiedzi członków Fed naświetlają gotowość do głosowania nad podwyżką stóp nawet w okresie wiosennym - J. Bullard). Istotnej aprecjacji ulega funt brytyjski w ostatnim czasie. Wzrosty GBP motywowane są perspektywą podwyżki stóp procentowych przez BoE w kolejnych miesiącach, a brak konsensusu w negocjacjach wobec protokołu północnoirlandzkiego, kryzys paliwowy oraz zakorkowanie największego portu towarowego w Felixstowe nie wpływa na notowania szterlinga.

Na krajowym rynku stopy procentowej doszło do wyraźnej korekty i spadku krzywych dochodowości

Przy braku istotnych impulsów lokalnych tym razem sygnałem do zakupów mogły stać się lepsze nastroje na świecie. Rentowności 10-letnch Bundów powróciły w okolice -0,20%, natomiast US Treasuries w pobliże 1,50%. W przypadku zmian notowań polskich instrumentów nie bez znaczenia jest również to, że rynek znajduje się w fazie silnego wyprzedania. O skali i dynamice zmian świadczyć może to, że momentami trudno znaleźć kwotowania instrumentów na rynku.

Reklama

W piątek nie zaplanowane zostały wydarzenia, które mogłyby zmienić nastroje rynkowe. W kraju inwestorzy poznają m.in. drugi odczyt wrześniowej inflacji. Według wstępnych danych wzrosła ona do 5,8% r/r wobec 5,5% w sierpniu. Nawet zakładając, że GUS wprowadzi niewielkie korekty w ramach finalnego odczytu, dla inwestorów ważniejsza wydaje się perspektywa najbliższych miesięcy.

Czwartkowa korekta może potencjalnie odwrócić negatywne tendencje rynkowe. Biorąc pod uwagę ostatnie bardzo gwałtowne wzrosty krzywych dochodowości, teraz może rozpocząć się proces odwrotny. Pogłębienie korekty miałoby też silne uzasadnienie fundamentalne. Rynek wycenia nadmiernie agresywne podwyżki stóp procentowych w Polsce, a retoryka RPP podczas listopadowego posiedzenia raczej nie będzie zwiększać oczekiwań w zakresie cyklu podwyżek stóp procentowych.

Po ostatniej zaskakującej podwyżce stóp procentowych na październikowym posiedzeniu RPP zdecydowaliśmy się skorygować prognozy dla rynku stopy procentowej

Oczekujemy, że na koniec IV kw. 2021 r. rentowności 2-letnich obligacji wyniosą 1,30%, 5-letnich 1,90% a 10-letnich 2,30%. Biorąc pod uwagę, że obecne poziomy rynkowe są wyraźnie niższe, daje to sporą przestrzeń do dalszego spadku krzywych dochodowości. Powodem korekty prognoz była radykalna zmiana oczekiwań rynkowych odnoszących się do poziomów stopy referencyjnej NBP w kolejnych kwartałach będąca konsekwencją decyzji RPP.

Czytaj więcej

Artykuły związane z poziom stopy procentowej równoważącej rynek