Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

powierzchnie

  • Wycofanie inwestorów z zagranicy to bardzo poważny problem dla rynku nieruchomości w Niemczech
  • Załamanie gospodarki napędza krach w branży
  • Nieruchomości komercyjne potaniały w Niemczech w zawrotnym tempie w ostatnich latach
  • Jakie są perspektywy dla niemieckiego rynku nieruchomości?

 

 

Kryzys nieruchomości w Niemczech pogłębia się

Udział inwestorów zagranicznych we wszystkich transakcjach na rynku nieruchomości komercyjnych w Niemczech spadł do najniższego poziomu od 11 lat, czyli od 2013 roku.

Na początku 2024 roku udział zagranicznych nabywców w transakcjach nieruchomościowych w sektorze komercyjnym w Niemczech wyniósł około 36-37%. To wynik dwóch niezależnych badań przeprowadzonych przez BNP Paribas Real Estate oraz Bulwiengesa. 

Ogólna liczba transakcji w  tym segmencie rynku spadła o 70% w porównaniu z poziomami sprzed pandemii.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny mieszkań w UK znów rekordowe - znamy nowe dane za maj! Czy nieruchomości w Wielkiej Brytanii jeszcze podrożeją?

 

Wykres: Udział zagranicznych inwestorów we wszystkich transakcjach w sektorze nieruchomości komercyjnych w Niemczech w danym okresie

Reuters GraphicsReuters Graphics

Źródło: Reuters, BNP Paribas, Bulwiengesa

Reklama

 

Ucieczka inwestorów zagranicznych z rynku nieruchomości komercyjnych w Niemczech już nikogo chyba nie dziwi. Sektor ten przeżywa największy kryzys od kilkudziesięciu lat i ma poważny wpływ na spowolnienie koniunktury w całym kraju.

Spadek zaangażowania zagranicznych inwestorów to poważny problem, uważają eksperci.

Amerykanie muszą wrócić. Kiedy Blackstone, Blackrock, Morgan Stanley, Carlyle i Apollo kupią nieruchomości na niemieckim rynku, to zostanie to zauważone i wtedy wszyscy będziemy wiedzieć, że osiągnęliśmy już dno cen. - stwierdził Kurt Zech, jeden z największych deweloperów w Niemczech w wywiadzie dla Reutersa.

Ceny nieruchomości komercyjnych spadły o 9,6% w I kwartale 2024 roku rok do roku, szacuje organizacja VDP. Rok wcześniej, w I kwartale 2023 roku spadły o 10,2%. Zatem, łącznie jest to spadek o blisko 20% w dwa lata.

Reklama

Powodów problemów niemieckiego rynku nieruchomości jest kilka. Przede wszystkim, po wielu latach bardzo niskich stóp procentowych i w rezultacie taniego kredytu, EBC zdecydował się je podnieść do poziomów niespotykanych od ponad 20 lat. 

Wcześniej, od 2013 roku do połowy 2022 roku stopy procentowe w strefie euro były bliskie zeru lub wynosiły zero. Tani kredyt jednak się skończył, a obecnie stopa procentowa EBC (MRO) to 4,50%.

 

Zobacz także: Grunty pod zabudowę o 20% droższe niż jeszcze dwa lata temu

 

Zmieniły się również trendy związane z charakterem pracy. Pandemia sprawiła, że coraz więcej niemieckich firm przeszło na duże wykorzystanie pracy zdalnej. Dzięki temu obniżone są koszty, ale zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe znacznie spadło.

Reklama

Ponadto, wzrosła inflacja i koszty utrzymania. Z uwagi na spowolnienie gospodarcze, wiele firm przeżywa problemy finansowe i rezygnuje z wynajmu lub ogranicza wynajmowane powierzchnie komercyjne.

Co więcej, niepewność gospodarcza sprawia, że inwestorzy są bardziej ostrożni i mniej chętni do inwestowania w nieruchomości.

Nieruchomości komercyjne to nie jest jedyny segment, gdzie aktywność inwestorów znacznie spadła. Na rynku mieszkaniowym w Niemczech liczba transakcji spadła o 60% w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku w porównaniu do poziomów z lat 2019-2021.

 

Ceny mieszkań w tym kraju również zaliczyły poważne spadki. Pisaliśmy o tym w tym artykule: Zapaść sprzedaży mieszkań sięga 60%! Krach na rynku nieruchomości w Niemczech

Czytaj więcej