Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pomoc drogowa ukraina

Inwazja militarna na terytorium Ukrainy rozpoczyna nowy etap w historii świata i Polski, w tym jej gospodarki. Otwarty atak na terytorium trzeciego największego pod względem powierzchni państwa w Europie ma charakter bezprecedensowy, stąd nie ma możliwości precyzyjnego określenia ekonomicznych skutków działań militarnych. Szczególnie, że trudno określić długość prowadzonych działań i ich skalę w przyszłości.

Nie ulega jednak wątpliwości, że scenariusz makroekonomiczny dla Polski wymaga przeformułowania. Przede wszystkim dotyczy to perspektyw inflacji, co wynika z gwałtownych wzrostów cen surowców energetycznych i możliwych zaburzeń w ich dostępności (np. Rosja dostarcza do innych krajów Europy 30 % gazu ziemnego). Ich wzrost cen potęgowany jest przez osłabienie złotego. Trwały wzrost cen paliw na krajowych stacjach o 10 % podnosi inflację o 0, 5 % względem dotychczasowej ścieżki. Czynnik ten, wraz z prawdopodobnym pogorszeniem wzrostu w ujęciu realnym funduszu płac w gospodarce będzie spowalniał wzrost konsumpcji gospodarstw domowych.

Aktywność w gospodarce obniżać będą także skutki nałożonych przez UE i USA sankcji

m.in. ukierunkowanych na izolację gospodarczą i finansową Rosji, prawdopodobnie też Białorusi, a zapaść w gospodarce Ukrainy zmniejszy eksport także do tego kraju. Udział tych krajów stanowił w 2021 ok. 5 % całości eksportu. Bezpośrednie skutki ograniczenia wymiany handlowej szacujemy na nie więcej niż 1 pkt. proc. PKB. Efekt powiększy wpływ powiązań handlowych, poprzez spadek popytu na dobra pośrednie polskiego przemysłu oraz poprzez efekty wtórne spodziewanej recesji w gospodarce rosyjskiej, choć udział Rosji w eksporcie Niemiec, naszego głównego partnera handlowego nie jest wysoki i nie przekracza 2 %. Wpływ na ogólny wynik gospodarki może być większy, jeśli niepewność będzie się przedłużała przekładając się na wyhamowanie inwestycji i konsumpcji w gospodarce. Jednocześnie, pomimo gorszych perspektyw gospodarczych słaby złoty i wzrost inflacji nie przerwie w najbliższym czasie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Wojna Rosji z Ukrainą. Raport specjalny. Implikacje gospodarcze i rynkowe. Scenariusz makroekonomiczny dla Polski - 1Wojna Rosji z Ukrainą. Raport specjalny. Implikacje gospodarcze i rynkowe. Scenariusz makroekonomiczny dla Polski - 1

Kraje UE, ale także USA i W. Brytania wykazały się zaskakującą jednością we wsparciu Ukrainy

m.in. poprzez nałożenie sankcji ekonomicznych i finansowych, których skala ma bezprecedensowy charakter. Wsparcie Ukrainy w walce z okupantem oraz obrona pokoju w Europie to priorytety nadrzędne międzynarodowej wspólnoty, nawet jeśli będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia przejściowych kosztów.

Reklama

Raport specjalny

Czytaj więcej

Artykuły związane z pomoc drogowa ukraina