Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polski złoty euro

Dane o sprzedaży detalicznej okazały się wyraźnie korzystniejsze niż przed miesiącem. Siła polskiej gospodarki widoczna jest także w odczycie wzrostu wielkości produkcji budowlano-montażowej, jak wynika z świeżego odczytu danych GUS.

 

  • Polski złoty podtrzymuje trend umocnienia, po tym gdy mocno zyskał wobec USD i EUR
  • Jak wyglądają dane sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej za październik?

 

Reklama

 

Sprzedaż detaliczna w Polsce - solidny wzrost w październiku

W październiku odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 4,8% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, poinformował Główny Urząd Statystyczny. Odczyt ten jest powyżej prognozy o wartości 4,5%. Wcześniej, we wrześniu, było to 3,6%.

W cenach stałych wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym wyniósł 2,8%. To o wiele więcej niż w poprzednim miesiącu, gdy był to spadek o 0,3%. Niemniej to odczyt niższy od prognozowanej wartości 1,5%.

 

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w Polsce (rdr)

Poland Retail Sales YoYPoland Retail Sales YoY

Reklama

Źródło: Trading Economics

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej pozwalają ekonomistom ocenić bieżącą koniunkturę gospodarczą. Główny Urząd Statystyczny (GUS) określa sprzedaż detaliczną jako sprzedaż towarów konsumpcyjnych i niekonsumpcyjnych dokonywaną przez punkty sprzedaży detalicznej, placówki gastronomiczne oraz inne punkty sprzedaży (np. składy, magazyny), w ilościach wskazujących na zakupy dla potrzeb indywidualnych nabywców.

Wyniki sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym są mocno skorelowane z produkcją przemysłową. Dlatego na jej podstawie można prognozować jak będzie kształtowała się roczna dynamika produkcji.

 

Zobacz również: Wielka okazja na akcjach spółki z WIG20? Udziałowiec trzyma papiery mimo potężnej korekty

 

Produkcja budowlano-montażowa wyraźnie w górę w październiku

Reklama

W środę poznaliśmy także dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Wskaźnik ten osiągnął wzrost o 9,8% w stosunku do października poprzedniego roku. To mniej niż prognoza na poziomie 10,5%. To również wyraźnie niżej od 11,5% we wrześniu, ale wartość wartość ta nadal pokazuje solidny wzrost w sektorze budowlanym.

Dane o produkcji budowlano-montażowej dotyczą robót które zostały zrealizowane na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, które zatrudniały więcej niż 9 osób.

Obejmują one między innymi prace polegające na konstrukcji budynków i budowli, układaniu i pokrywaniu dachów. To także prace montażowe, instalacyjne i wykończeniowe związane z budową, przebudową, rozbudową, odbudową, remontem i konserwacją stałych i tymczasowych obiektów budowlanych.

 

Czytaj również: NBP i banki centralne masowo wykupują złoto

 

Jak reaguje polski złoty (PLN)?

Reklama

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN) w środę rano utrzymuje się w okolicach 4,37 PLN. Tymczasem, we wtorek notowania spadły do poziomu 4,35 PLN po raz pierwszy od marca 2020 roku.

Z kolei w przypadku kursu dolara do złotego, notowania oscylują wokół psychologicznego poziomu 4,00 PLN, choć wcześniej w tym tygodniu sięgnęły nawet 3,96 PLN.

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Polska waluta już trzeci dzień atakuje poziom 4,37 zł na kursie euro. Na razie odbijaliśmy się delikatnie poniżej niego po krótkich przebiciach. Są to najniższe poziomy dla euro od pierwszej połowy 2020 roku” - stwierdzili analitycy InternetowyKantor.pl.

“Powodem siły polskiej waluty jest kombinacja optymizmu związanego ze zmianami politycznymi w kraju oraz słabości amerykańskiego dolara. Względem dolara niby polski złoty jest najsilniejszy „tylko” od lipca, ale w ciągu niecałych dwóch miesięcy od październikowych szczytów umocnił się już prawie o 50 groszy. Frank szwajcarski przebił w ostatnich dniach minima z czerwca i jest najtańszy od pierwszej połowy 2022 roku. Problem w tym, że mimo tego kurs franka jest nadal około poziomu 4,50 zł, co z pewnością nie jest poziomem marzeń kredytobiorców” - dodali eksperci z InternetowyKantor.pl

 

Zobacz także: NBP zostaje w tyle! Mocna obniżka stóp procentowych u lidera inflacji w Europie 

Czytaj więcej